Cenazimnikralovny dekorReprezentantka stáje TAHLO Šefraný a svěřenkyně trenéra Karla Germiče Love Connection potvrdila dnes v 36. DS PEGAS Ceně zimní královny pozici nejlepší dvouleté klisny, když získala pod vedením žokeje Jiřího Chaloupky své druhé jedničkové vítězství. Ryzka nepatřila mezi dvě největší favoritky dostihu, ale ukázala nejsilnější finiš a porazila o krk rovněž výborně jdoucí Carmellu. Druhý vrchol odpoledne, dvoukilometrovou Cenu Jockey Clubu ČR, podle očekávání ovládl svěřenec trenéra Šavujeva Eskerkhan, v jehož sedle byl Martin Laube. Během mítinku se nepodařilo nikomu dosáhnout double.


V úvodním dostihu odpoledne, Ceně EBF - Karlovarského deníku (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč), splnil roli favorita mezi sedmi dvouletými koňmi pátý z Gerschova memoriálu KORFU (Blue Coral), kterého svěřil trenér Pavel Tůma ž. Václavu Janáčkovi. Reprezentant stáje a chovu JUDr. Jiřího Charváta po taktice start-cíl o dvě délky za sebou zanechal svého největšího soupeře Saula (Champs Elysees). Třetí místo, šest délek zpět, obsadila debutující a nejméně zatížená Gold Havanah (Havana Gold), tréninková kolegyně Saula. Václav Janáček zvítězil letos v Česku pošesté a trenér Pavel Tůma se devátým triumfem posunul na pátou příčku mezi trenéry v rovinové disciplině.

V Ceně společnosti ACCOR (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) se po dvou měsících vrátila na vítěznou vlnu zástupkyně DS Bronislav Plášek JESSI (Needham´s Fort - Jersey-Robe, Freedom´s Choice). Pod taktovkou Michala Hroudy totiž dokázala o délku porazil o čtyři kilogamy více zatíženého Alexandra (Approve) a favorita dostihu Tropical Bonda (Forever Bond). Dostih podle očekávání odvodil v sobotu v Lysé startující Pale Martini (Kandahar Run), ale na posledních dvěstě metrech mu došly síly a taktovku převzala zvnějšku vedená Jessi. Její trenérka Eva Záhorová prožívá letos svou nejlepší sezónu, zaznamenala již páté prvenství a daří se i mladému jezdci Michalu Hroudovi, jenž se letos prosadil už po sedmé.

Svěřenkyně trenérky Vocáskové ALEGORIA (Pop Rock - Allegria, Big Shuffle) si v předchozích třech startech počínala velmi solidně v dostizích přes proutěné překážky, ale pro vítězství se musela vrátit na roviny. V Ceně šlechtitelů společnosti SELGEN (3+, IV. kat., 3000 m, 40.000 Kč) na ultravytrvalecké trati měla v cíli pod vedením ž. Jana Ráji půlkový náskok na Tafilly (Red Rocks), se kterou bojovala od distance o vítězství. Třetí Rabbit Percy (Sir Percy) dorazila do cíle s desetidélkovým mankem. Jan Rája se opět posunul do čela rovinového šampionátu o jeden úspěch před Jaromír Šafářem.

Jaromír Šafář ale vrátil úder hned v následujícím dostihu, Ceně Jaromír Maruna (3+, handicap V. kat., 2000 m, 25.000 Kč). Tempo udala Bouřka (Mir Sada), ale nedaleko cválal favorizovaný TAURUS (Near Dancer - Talcum Lady, Marcham), který přešel v polovině cílové roviny do čela, a i když se snažili ještě další koně, už si své třetí životní vítězství nenechal vzít. O necelé dvě délky zpět proběhla cílem ještě nevítězná Limonade (Sreet Rebel). Přes dlouho vedoucí Bouřku se ještě v závěru dostala Yes April (Next Desert). Trenér Petr Jirka slavil letos své první vítězství a to se svým vlastním odchovancem.

Velmi pěknou podívanou přinesl druhý vrchol odpoledne, Cena Jockey Clubu ČR (3+, II. kat., 2000 m, 100.000 Kč). Jeho favoritem byl potřetí na tuzemské dráze startující reprezentant Valentina Bukhtoyarova ESKERKHAN (Elnadim), který minule udivil topvýkonem v EJC Long. Taktovku v dostihu udal jeho stájový kolega Skyline Runner (Zoffany) a také Tamarind Cove (Galileo). Nedlouho po zatočení do cílové roviny přešel do vedení Bonys (Intense Focus) podporovaný ž. Murzabayevem a začal utíkat soupeřům. Když už se zdálo, že by mohl zvítězit, silně finišoval favorizovaný Eskerkhan a dokázal strhnout vítězství na svou stranu. Pod vedením žokeje Martina Laubeho dominoval o třičtvrtě délky. O pět délek zpět dokončil dostih na třetím místě Tamarind Cove.

Jeden z vrcholů sezóny dvouletých, 36. DS PEGAS Cena zimní královny (2 l. kl.,  Listed, 1600 m, 550.000 Kč) byl tak trochu bitvou mezi dvěma silnými tréninkovými středisky, Krabčicemi a Zhoří. Oba majitelé tréninkových center vyslali do dostihu dvě ambiciozní klisny, které si sami odchovali. Juniorkami, které mohly nejspíše narušit jejich "match", byly vítězka Ceny Masise na zdejší dráze Love Connection a čtvrtá z Gerschova memoriálu Rapet (Camacho). Po startu vyrazila do čela pegasovská Priscilla (Campanologist) následována dvojicí svěřenkyň trenéra Harise Lareonou (Areion) a Cunami (Mikhail Glinka) a poblíž také cválala další nositelka bíločevených barev Carmella. Naopak nikam nepospíchal Jiři Chaloupka v sedle Love Connection. V cílové rovině se dostala do vedení Lareona, ale vnější stranou dráhy se přibližovala každým okamžikem LOVE CONNECTION (Amico Fritz). Dvěstě metrů před cílem se dostala do vedení, ale ještě po její pravé straně rozbalovala finiš Carmella (Campanologist). Love Connection pod rukama Jiřího Chaloupky ale cválala dál ve vysokém tempu a vyhrála o krk před Carmelou. O délku zpět doběhla Lareona a o další délku zpět skončila Priscilla. Doběh na tabuli uzavřela Rapet. Trenér Karel Germič a majitel Rostislav Šefraný slaví zásluhou klisny zakoupené za 3.500 euro a pocházející z dobré německé rodiny během dvou měsíců další velké vítězství a navíc zcela odlišnou taktikou. Cenu Masise totiž vyhrála klisna start-cíl. Žokej Jiří Chaloupka si připsal letos sedmé vítězství a z toho třetí v jedničkovém dostihu.

Pěkný souboj o vítězství byl k vidění v závěrečném dostihu celé letošní sezóny na Hipodromu Holoubek, překážkové 
Ceně Statku Chyše (4+, steeplechase, IV. kat., 3700 m, 60.000 Kč). Nakonec se radovala z vítězství HOLIN ONE (Rainbows For Life - Hippamena, Be My Guest) vedená vedoucím mužem překážkového šampionátu Marcelem Novákem, která o hlavu za sebou zanechala Michelangela (Shirocco) se Sertashem Ferhanovem. Třetí vzdálené místo získal Angostura (Air Chief Marshal). Vítězka patří stáji Na Ebenu a trénuje ji Petra Jirátová, která si připsala první vítězství v této sezoně. Holin One se na karlovarské dráze daří, loni tu také vyhrála a letos tu byla dvakrát třetí.

Michaela Zemanová 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net