JCK dobehRekordní čas 1:35,85 svědčí o výborné úrovni jubilejního 70. ročníku Jarní ceny klisen, který byl dnes magnetem dostihů ve Velké Chuchli. V dostihu bylo nastoleno rovnoměrné rychlé tempo a z něho profitovala švédským šampionem Per-Anders Grabergem vedená Lady Westminster, která tak získala první velké tuzemské vítězství pro stáj Westminster Race Horses. Její majitel spolupracuje s Ing. Václavem Lukou, který vyhrál tento klasický dostih poprvé, osmou sezónu. Velmi dobře v dostihu obstáli i stáj Rabbit Trhový Štěpán a trenér Petrlík, kteří měli druhou a čtvrtou v cíli. Double se podařilo dnes docílit Davidu Liškovi a také novopečenému trenérovi Michalu Kalčíkovi.

Čtvrté letošní pražské dostihové odpoledne otevřela Cena Kurýrní služby Messenger (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč). O druhé letošní vítězství v cílové rovině usiloval Valmont (Forever Bond), ale nakonec byl o půldruhé délky poražený letos poprvé startujícím svěřencem trenérky Kateřiny Berthier IRANDEM (Sharpour - Irish Paradise, Catcher in The Rye). Na třetí místo se dostala Pardonie (Bully Pulpit). Zástupce Stáje Filip Irando má zatím velmi dobrou kariéru - při svém třetím životním startu totiž zvítězil už podruhé. Loni měl jen dva starty na jaře a dnes tedy absolvoval úspěšný návrat na dráhu.

David Liška pokračoval v úspěšném dostihovém tažení i ve Velké Chuchli. Po třech včerejších úspěších na mimoňské dráze se radoval z vítězství hned ve druhé chuchelské zkoušce, Ceně Magazínu Forbes (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Leaderem největší části dostihu byl Gold of Gibraltar (Rock of Gibraltar), ale nakonec se musel spokojit s poslední dotovaným umístěním. David Liška chvíli hledal v sedle letos již jednou vítězného MONTE CHRISTA (Tiger Cafe - Mary Lou, Beccari) místo pro útok, ale poté, co tmavého hnědáka stáje FVE - Relay JK Levín nasměroval k bariéře, tak předvedl dlouhý táhlý finiš, na jehož konci bylo vítězství o délku a půl před Manollou (Tiger Cafe) a 64,5 kilogramy zatíženou Celine My Heart (Dick Turpin). V dostihu tak obsadili medailová místa všichni tři koně s hmotností nad 60 kilogramů.

Tréninkové středisko rodiny Vocáskových letos zahájilo sezónu až koncem dubna, ale jeho zástupcům se daří. Třetí vítězství během jednoho týdne totiž získala trenérka Helena Vocásková v Memoriálu Jana Košťála (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Jeho favoritem byl Tango Glinka (Mikhail Glinka), který se také staral o tempo, ale o vedení přišel už na konci lahovického oblouku a nakonec doběhl až čtvrtý. Snadno se ale prosadil jeho vrstevník, zástupce stáje Hana Horčičková SAUL (Champs Elysees), který tak navázal na své vítězství z posledního startu ve dvou letech. Beysim Ferhanov přiměl Saula k vítěztsví o více než tři délky před Nombeko (Linngari) a Dramou (Bully Pulpit).

Stáj FVE - Relay JK Levín a trenér Kalčík slavili úspěch i v Ceně značky Alavis (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Jejich TROPICAL BOND (Forever Bond - Tropical Tern, Arctic Tern) znovu jako při svém vítězství před třemi týdny přešel krátce po startu do čela a diktoval tempo deseti soupeřům. Ani v cílové rovině sedmiletý český odchovanec nezvolňoval v tempo a nikdo z ostatních koní mu znovu nestačil. Tropical Bond pod vedením Michala Hroudy zvítězil o dvě délky před Siriem (Stormy Jail) a Alfa Wolfem (Amadeus Wolf). Čerstvý držitel trenérské licence Michal Kalčík zaznamenal během krátké doby již třetí vítězství.

JCK dekor
Šťastný tým v dekorovacím paddocku po úspěchu v 70. Jarní ceně klisen

Úspěchem druhé až třetí favoritky skončil první klasický dostih sezóny, 70. Jarní cena klisen (3l. kl., Listed, 1600 m, 550.000 Kč) okořeněný účastí dvou klisen z Německa. Čtrnáctihlavému poli nejprve šéfovala Summer Dress (Bated Breath), ale v oblouku již byla na čele Rabbit Bated (Bated Breath), následována poprvé na české dráze startující svěřenkyní trenéra Václava Luky Lady Westminster a stájovou kolegyní Rabbit Havanou (Havana Gold). Na distanci se pole vyrovnalo a čtyři klisny usilovaly o vítězství. Nakonec soupeřky překonala vnější stranou dráhy běžící LADY WESTMINSTER (Rip Van Winkle - Set Fire, Bertolini), která o půl délky porazila do té doby v jednom startu neporaženou Rabbit Havanu (Havana Gold) s ž. Havelkovou v sedle. Až s odstupem pěti délek sledovala jejich souboj Carmella (Campanologist), v jejímž sedle nahradil zraněného Petra Foreta Jack Mitchell. O hlavu zpět podtrhla úspěch svěřenkyň trenéra Petrlíka Rabbit Bated a pořadí na tabuli doplnila lepší z německých účastnic La Mia (Samum). Na dotace ještě dosáhly šestá Lareona (Areion)a sedmá Khinu (Campanologist). Druhá Němka Marinka (Planteur) doběhla devátá a loňská šampionka Love Connection (Amico Fritz), jenž dlouho cválala na konci pole, dvanáctá.

Vítězná svěřenkyně trenéra Václava Luky Lady Westminster stála jako roček na aukci 15.000 euro. Její pravý o tři roky starší bratr Bravo Zolo vyhrál v říjnu 2016 v Chantilly Listed Prix du Ranelagh na 1600 metrů a při svém posledním startu ve Francii loni v dubnu doběhl čtvrtý v 1800 metrů dlouhé Listed Prix Jacques Laffitte na dráze v Maisons - Laffitte. Lady Westmisnter nastupovala na start klasického dostihu jako nezvítězivší, a také s nulovým ziskem. Dosud totiž startovala dvakrát ve Francii, kde jako dvouletá skončila nejlépe šestá. Na start Jarní ceny klisen šla bez přípravného dostihu.

Cenu Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) ovládl po boji osmiletý zástupce stáje Hippolit Star - Pejšková LA LAGION (Fairlypi - La Magnifica, Beccari), který se ocitl v čele už v polovině cílové roviny a na posledních metrech odrazil útok silně finišující Candle in the Wind (Look Honey). Třetí místo získal po roce startující Ecologi Lolek (Silver Whistle), pro kterého to byl nejlepší výsledek v životě. V sedle vítězného svěřence trenérky Ivany Pejškové byl mladý Francouz Antoine Subias, který tak během týdne zaznamenal druhé vítězství na našich drahách.

napajedla lalagion

Sedmý z loňského Českého derby IRWIN FORGE (Fuisse - Irish Queen, Secret´n Classy) se od druhé poloviny loňské sezóny hledal, ale dnešní
Cena Fotosoutěže Canon 2018 (4+, handicap II. kat., 2400 m, 90.000 Kč) ukázala, že stále umí. Trenér Ing. Daniel Toušek svěřil ryzáka rodinné stáje UTRIN Davidu Liškovi a ten ho dovedl vítězně do cíle po taktice téměř start - cíl o tři čtvrtě délky před spolehlivým Urbi et Orbi (Observatory). Pěkný finiš měla dlouho na konci pole cválající Santa Padrona (Muhtathir), jenž nakonec na vítěze ztrácela v cíli jen délku a čtvrt.

V závěrečném dostihu, Ceně Bosny (3l., IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč), se v souboji dvou tmavých hřebců o půl délky prosadil do dlouhých klasických dostihů přihlášený svěřenec Arslangireje Šavujeva a vlastní odchovanec majitele Valentina Bukhtoyarova AZDAR (Authorized). Pod vedením ž. Jana Ráji o půl délky odkázal Kominika (Big Bad Bob) na druhé místo. Třetí Natiqua (Rip Van Winkle) již byla čtyři délky zpět. Kominik byl nakonec diskvalifikovaný pro nižší hmotnost jezdce Ferhanova po dostihu.