Luka Vaclav mlPrvním klasickým vítězstvím sezóny se včera krátce po 16. hodině ozdobila svěřenkyně trenéra Ing. Václava Luky Lady Westminster. Mezinárodní punc 70. Jarní ceně klisen dodávali nejen zahraniční jezdci a dvě německé účastnice, ale také klisnin majitel Marian Ziburske, který pochází z Německa a včera v Praze přihlížel velkému úspěchu své stáje. S trenérem Lukou jsme si povídali nejen o Lady Westminster a Rapet, která šla na start klasického dostihu jako vítězka předzkoušky Memoriálu R. Deyla. Dozvíte se také plány s klasickou vítězkou, a jak hodnotí první třetinu sezóny, která je pro bošovické tréninkové středisko úspěšná.


Nejprve se zeptám, jak moc vás výsledek Jarní ceny klisen překvapil? A které z klisen jste před dostihem více věřil?
Já jsem před dostihem nechtěl veřejně některou z klisen preferovat. Každá šla dostih sama na sebe a obě to jsou dobré klisny. Ale podle práce měla Lady Westminster navrch. Ona se ukazovala dobře už od samého začátku. Její první start ve Francii nevyšel podle představ. Do druhého dostihu jsme šli s cílem zajistit jí klidný průběh, aby šla v dostihu bez tlaku, a to se povedlo. Přitom nebyla daleko od nejlepších v cíli.

Jak hodnotíte výkony obou klisen v prvním klasickém dostihu?
Jarní cena klisen se odehrávala v poctivém tempu po celý dostih, byl to dostih jako hrom. Potvrdilo se, že 1600 metrů je pro Rapet za těchto podmínek moc, trať 1400 metrů je pro ni optimální. A byla jen hlavu od dotovaného umístění, takže mne nezklamala.  Co se týče Lady Westminster, tak první polovina dostihu byla v pořádku, ale pak při zvyšování tempa v cílové rovině udělal žokej Graberg manévr, kterým dostal klisnu od koní a šel úplně zvnějšku. Kdyby, myslím, v cílové rovině ještě chvíli seděl v klidu, tak mohla Lady Westminster vyhrát přesvědčivěji. To asi ale není, vzhledem k tomu, že jsme klasický dostih vyhráli, podstatné. Ale je důležité, že obě klisny vypadají po dostihu v pořádku.

Jaké jsou klisny povahově?
Rapet přijela včera do Chuchle a chtěla se pást… Je to velmi hodná a příjemná klisna, takový dámský kůň. Lady Westminster je jejím pravým opakem. Je spíše v hřebčím typu a taková sveřepější. Šklebí se a je to netýkavka. Její úspěšný bratr je takový „tupější.“

LadyWestminster
Vítězové 70. Jarní ceny klisen  - Lady Westminster a švédský šampion Graberg (foto: Andrea Zavadilová) 

Pořízení  Lady Westminster se ukázalo jako dobrá koupě, a to nejen kvůli úspěchu v klasickém dostihu. Její bratr Bravo Zolo zvyšuje její potencionální chovnou hodnotu.
To ano. Za peníze, které byly na ni vynaloženy ve věku ročka, tak bychom ji dnes už nekoupili. Její bratr Bravo Zolo v té době ještě neběhal. Kromě Listed vítězství ve Francii a také v Newmarketu byl v zimě třetí v grupovém dostihu v Dubaji.

Jaké jsou další plány s klasickou vítězkou?
Ve Francii to bude mít s vyhraným dostihem těžké. Myslím ale, že by se mohla podobně jako Partyday uplatnit v německých Listed.  Na zdejší blacktype dostihy by měla stačit.

Jak moc byl včera spokojený majitel stáje Westminster Race Horses pan Ziburske?
Z vítězství byl nadšený a byl moc rád, že ho viděl na vlastní oči. Přiletěl na dostihy a brzy po nich zase odlétal dále. Jako Němec byl také samozřejmě rád, že měl srovnání se dvěma německými klisnami, které se dostihu zúčastnily.

Vaše tréninkové středisko Bošovice má za sebou už čtyři měsíce sezóny. Povedla se dvě velká vítězství v tuzemsku a také tři trefy ve Francii. Jste spokojený?
Samozřejmě, že nám také něco výsledkově nevyšlo. Teď tím myslím Francii, kde jsou dostihy ve velkých polích přetěžké a člověk musí být rád za každé dotované umístění. Troiziletovi se povedlo vyhrát Grand Handicap v Longchamp a na stejné dráze dokázala zvítězit včera vpodvečer i tříletá Greaty Lion stáje Torsten Raber. Tyto výsledky jsou nad očekávání. Samozřejmě, že cíle se posouvají a laťka se staví výše.  Je také ale třeba posuzovat koně individuálně, tedy s přihlédnutím k tomu, jakou mají výkonnost a jaké běhají dostihy. Loni jsme měli fantastickou sezónu a letos naše výsledky jsou ještě lepší, takže určitě spokojený jsem.

Michaela Zemanová

Související článek:
Lady Westminster a Švéd Graberg hrdiny rekordně rychlé Jarní ceny klisen    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net