derby 2013Společným jmenovatelem nedělních pražských nejvýznamnějších srovnávacích testů tříletého a starších ročníků jsou velmi kvalitní pole a nezvykle početné zastoupení klisen. Navíc jak ve Velké ceně českého turfu, tak i ve Velké ceně Prahy je totiž na startu klisna, která může bojovat o medailová místa.


Za posledních pět let totiž stanuly na startu těchto dostihů maximálně dvě klisny, ale nejčastěji se ke srovnání s hřebci a valachy odvážila jediná zástupkyně slabšího pohlaví. Na startu Velké ceny Znovínu Znojmo (35. Velké ceny českého turfu) jsou dokonce klisny tři. Vítězce Oaks ze sezóny 2011 Orphan (Zafonium) se už nedaří tak, jak ve třech letech, i když v posledních třech startech si nepočínala špatně, ale na dvojkové scéně. Letošní čtyřnásobná vítězka Airfare (Fairlypi) se blýskla před třemi týdny dobrým výkonem ve Velké letní ceně v Mostě, kde doběhla třetí za Roches Crossem a Old Glory, ale zanechala za sebou z dnešních sooupeřů  Wallista a Rabbit Motivmana. Hlavní zbraní klisen ale by měla být další vítězka Oaks v poli Saltanat (Duke of Marmalade), která ukázala svou velkou sílu finišem v Saint Leger, kde ji porazil jen Always of Sunday, ale dokázala odkázat za sebe derby-vítěze Mister Aviationa a svého dalšího nedělní soupeře Mister Westminstera.

Dostihoví příznivci poprvé uvidí v akci posilu stáje Monte Negro, polského rodáka Jovella (Jape), vítěze Nagrody Demon Cluba z konce července. Jediným zahraničním účastníkem Velké ceny českého turfu bude loni v ní čtvrtý Peer Cooper (Doyen), který poté doběhl těsně třetí i v pardubickém Saint Legeru. Výkony slovenského hosta ale mají od Velké ceny Slovenska mírně klesající tendenci a do dostihového dění se vrací po dvou měsících. Podle posledních forem by tak měl být největším soupeřem špičkových tříletků Mister Aviationa, Mister Westminstera a Saltanat, Sky Pilot a Dangerous Gleam. Osmiletý Sky Pilot (Dilshaan) od konce června předvádí stabilní vysoké výkony a mnoho nechybělo a z posledního startu ve francouzských Nancy vytěžil pod vedením trenéra Koplíka své první vítězství v českém tréninku. Dangerous Gleam (Generous) se vrací do světa dostihů po tříměsíční přestávce, kdy měl naordinovanější volnější režim. Jeho posledním vystoupením před dostihovou přestávkou byl Zlatý pohár, kde doběhl třetí, o délku a čtvrt za Sky Pilotem. Wallisto (Kallisto) letos nepředvádí takové výkony jako v posledních dvou sezónách, ale vstupoval do sezóny později a vrací se na svou parketu, vytrvalecké tratě.

Ve 35. Velké ceně Prahy CK Martin Tour se nezdají být šance tříletého ročníku na vítězství tak vysoké, jako ve Velké ceně turfu. Je tu to totiž silná pětice starších hřebců a valachů, z nichž většina dokázala uspět i na black-type scéně. Dux Scholar (Oasis Dream) po návratu z arabských emirátů se hned zapojil vítězstvím v Bratislaské míli a páté místo získal v Oettingen-Rennen v Rakousku koncem srpna. Hidden Flame (Barathea) vyhrál ve velkém stylu bratislavskou Cenu Scottish Rifla a stejně jako stájový kolega Sky Pilot bojoval o vítězství ve francouzských Nancy.

Svěřenec Tomáše Šatry Chardonney Tcheque (One Cool Cat) vstoupil do sezóny triumfem v jednom z nejlépe obsazených dostihů roku, Velké květnové ceně, a poté dominoval i v Miláně. V Bratislavské míli podlehl Dux Scholarovi a The Mole Catcherovi a vrací se tak na dráhu po dvou měsících. U derby-vítěze Roches Crosse (Whipper) byl již avizovaný přechod na překážky, byl dokonce na startovní listině v Kolesách, ale nakonec to jeho realizační tým s ním ještě na rovinách zkusil a Roches s jasnou převahou opanoval karlovarskou Lázeňskou míli i Velkou letní cenu před třemi týdny v Mostě.

Loňské vítěztsví přijede z Velkých Karlovic obhajovat All the Evil (Exceed and Excel), absolvující před týdnem start ve Svatováclavské ceně. Ten se sice nevydařil podle představ, ale z boje o medailový stupeň ve Velké ceně Prahy ho to nemusí vyřadit.

Černým koněm vzadu může být Iceni Girl (Iceman), se kterou předběžné sázkové kurzy Betino příliš vepředu nepočítají, ale klisna prokazuje po celou sezónu stálost formy a ve svých pěti startech byla vždy do 4. místa a dokázala porazit např. Roches Crosse. Dobrou sezónu má také The Mole Catcher (Whipper), za Dux Scholarem druhý v Bratislavské míli.

Z kvarteta tříletých koní by se měli dostat nejvýše třetí syn Whippera v dostihu Talar, koncem srpna čtvrtý v Deauville, a Rabbit Motivman (Motivator), který zazářil v Ceně města Karlovy Vary, kde porazil Iryklona. Pro Nyani Tombu (Excellent Art) může být účast v dostihu nad jeho síly. Druhá klisna na startu Velké ceny Prahy Adira (Lomitas) zvítězila v Mostu v traťovém rekordu na 1600 metrů a poté doběhla poslední v handicapovém dostihu v Mnichově. Její šance se na základě těchto referencí těžko odhadují.


Sázkové kurzy Betino na Velkou cenu Znovínu Znojmo (35. Velká cena českého turfu):

Mister Aviation, Mister Westminster – 3,5:1
Saltanat, Sky Pilot – 4:1
Dangerous Gleam – 6:1
Jovell – 7:1
Peer Cooper – 10:1
Wallisto – 12:1
Orphan, Airfare – 14:1


Sázkové kurzy Betino na 35. Velkou cenu Prahy CK Martin Tour:

Dux Scholar – 1,6:1
Roches Cross – 4:1
Chardonney Tcheque – 5,5:1
Talar – 6:1
Hidden Flame – 7:1
All the Evil, Rabbit Motivman - 8:1
Iceni Girl – 10:1
The Mole Catcher, Nyani Tomba, Adira – 20:1

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking