Do konce dostihové sezóny ještě zbývají čtyři dostihové dny, ale náskok Heleny Vocáskové v šampionátu trenérů na rovině je velký, a přestože po úspěšném dostihovém dni v Mostě tréninkové středisko Němčice sezónu ukončilo, další šampionský titul ji asi nemine. Od tiskového mluvčího střediska Ladislava Vocáska ml. jsme se dozvěděli zajímavosti nejen ohledně vítěze Ceny zimního favorita Albatrose, ale i dalších koní. Ostatně v průběžném generálním handicapu mají v první desítce koní tři dvouletky a to je velmi příslibné vzhledem k ambicím v klasickém ročníku 2020.
Albatros byl šestý v Gerschově memoriálu. Jak moc jste mu po tomto výsledku věřili v Ceně zimního favorita – počítali jste i s vítězstvím?
Albartos měl bohužel letos vždy smůlu na průběh dostihu. Ale v práci jsme viděli, že to je dobrý kůň a teď to v Ceně zimního favorita ukázal.
Jak došlo k jeho obsazení žokejem Petrem Foretem? A vyšel vám průběh dostihu podle představ?
Petr k nám jezdil chodit na práce, takže jsme mu nabídli odjezdit pro nás koně v Mostě. Průběh Ceny zimního favorita byl pro Albatrose ideální, vše dobře vyšlo.
V Mostě pěkně vyhrál také Francimor. Můžete mezi sebou oba koně porovnat?
Francimor je oproti Albatrosovi pozdnější kůň s vytrvaleckým původem.
Albatros (č. 1) v majetku paní Hany Horčičkové bojuje s favoritkou Fragou o vítězství v 81. Ceně zimního favorita. Nakonec ji o krk pod vedením žokeje Petra Foreta porazil
Můžete nám prozradit, jaký vlastně je vítěz Ceny zimního favorita povahově a jaký na ježdění?
Albartose můžeme jen chválit, je to moc hodný kůň, je absolutně bezproblémový. V práci ho dokonce jezdí patnáctiletá dívka Lenka Neprašová, která nám chodí pomáhat.
Kam by měl být Albatros směřovaný příští rok?
Rádi bychom s ním začali příští rok startem ve Velké jarní ceně. A pak bychom ho směřovali do vytrvaleckých dostihů.
Máte ve stáji i další jedničkové dvouleté vítěze – Barthesu a Francesku Bellu. Jaký by je asi mohl čekat příští rok program a kteří další vaši dvouletí se vám jeví, že by se mohli zúčastnit důležitých zkoušek tříletého ročníku?
Barthesa by příští rok měla jít cestou pro tříleté klisny a předpoklad je takový, že začne startem v Memoriálu Rudolfa Deyla. Co se týče Francesky Belly, tak ta má vytrvalejší původ a tak bychom ji chtěli stavět do dostihů od 2000 metrů výše. Ostatní naši tříletí jsou také zajímaví, ale samozřejmě uvidíme, kam se vyběhají.
Říjen byl pro vás velmi úspěšný – z devíti startů během tohoto měsíce jste docílili čtyř vítězství včetně dvou velkých dostihů. Vaše koně ale v současnosti nejsou nikam přihlášeni. Znamená to, že už jste letošní sezónu skončili?
Ano, vítězstvím v Mostě jsme letošní sezónu úspěšně zakončili.
Sezóna 2019 pro vás znamenala 38 vítězství vč. devíti ve velkých dostizích, a velmi blízko je pro vás i další zisk rovinového trenérského šampionátu. Jak moc jste se sezónou spokojeni?
Letošní sezóna pro nás byla opravdu dobrá. Jsme moc rádi, že se nám podařilo vyhrát Cenu zimního favorita v Čechách i na Slovensku. Velkou radost nám také dělala Famous Valley, která má už jedenáct triumfů v řadě za sebou. Utrpěli jsme ale také velkou ztrátu srdeční příhodou Amadeona.
A otázka na závěr - jaký je u vás výhled na příští rok, co se týče stavu koní dostihových a chovných? A kolik jste angažovali ročků zakoupených na aukcích?
Chovné klisny máme v současné době čtyři a jako plemenného hřebce tu máme Pop Rocka. Aktuálně máme 16 ročků zakoupených na dražbách a k nim ještě disponujeme šesti vlastními ročními odchovanci. A starších koní je tu okolo třiceti.
Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková