Cena prezidenta dobehPolovinu z posledních deseti ročníků Ceny prezidenta republiky (3+, I. kat., 3200 m, 200.000 Kč) ovládli zástupci modrožlutých barev stáje JUDr. Jiřího Charváta. Tím nejčerstvějším úspěchem je dnešní triumf favorizovaného DOMINIQUE (Motivator) s žokejem Janem Vernerem v sedle, který vyhrál ultravytrvaleckou zkoušku podruhé, stejně jako trenér Pavel Tůma. Dostihový den byl rovněž velmi úspěšný pro Jiřího Chaloupku, který dosáhl v roli jezdce hattricku a jako trenér si připsal dvě vítězství, což se povedlo i Pavlu Tůmovi.

Na startu 99. ročníku Ceny prezidenta republiky se sešlo sedm koní. Dostih zpočátku vodila vítězka pěti ultravytrvaleckých dostihů Raviella (Pop Rock), za kterou vedl Daniel Vyhnálek chtivého Portorikose (Intense Focus), jenž přešel do čela na protilehlé rovině. Dominique cválal nejprve na konci roztaženého pole, které se posléze stalo kompaktním v lahovickém oblouku. Dominique rozehrál v cílové rovině dlouhý táhlý finiš a výborně se také držela třetí ze Saint Legeru Ile Jones (Zambezi Sun), jež nakonec s favoritem prohrála jen o délku čtvrt. Pochvalu si zaslouží i další tříletá klisna That´s My Girl (Jukebox Jury), která získala třetí místo a dokázala za sebe odsunout na další tabulová místa loni v dostihu třetího (a stájového kolegu) Barabashe (Intense Focus) a outsidera Urbi et Orbiho (Observatory), kterého vedl šestinásobný vítěz dostihu Jiří Chaloupka. Jedničkoví vítězové Raviella a Portorikos proběhli cílem na posledních dvou místech. Počtvrté v kariéře vítězný Dominique dosáhl dosud nejcennějšího vítězství své kariéry v solidním čase 3:31,74, který patří v dlouhé historii dostihu k těm lepším. Žokej Jan Verner se dostal v šampionátu k vedoucímu jezdci Adamu Florianovi na rozdíl jednoho vítězství. Trenér Tůma, jehož svěřenec letos zvítězil ve velkém dostihu už podeváté, si připsal do šampionátu trenérů na rovině desáté vítězství.

Napínavá podívaná se v cílové rovině naskytla divákům hned v úvodní Ceně Klokánku Štěrboholy (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč). Početní převahu v jedenáctihlavém poli měli zástupci tříletého ročníku a jeden z nich, letošní dvojnásobný vítěz Orleano (Egerton) se staral až do poloviny cílové roviny o tempo. Poté však vyrazil kupředu svěřenec trenéra Zdeňka Mimry a zástupce stáje Success (CZ) GLAVALINO (Glavalcour). Pěkný finiš ještě ale rozehrála nejméně zatížená Daralala (Durante Alighieri), která se trochu opozdila na startu, ale sedmiletý srbský rodák si už své druhé životní vítězství nenechal vzít, i když se prosadil pod taktovkou ž. Hlubučkové jen o nos. Favoritka Wanikoro (Egerton) sledovala jejich souboj odstupem více než délky. Trenér Mimra slaví třetí vítězství v aktuální sezóně, a ž. Hlubučková si připisuje do tuzemského rovinového šampionátu deváté prvenství.

Cena prezidenta dekor
Stejně jako loni zvítězil v Ceně prezidenta republiky tandem trenér Pavel Tůma - žokej Jan Verner. Be Mastera úspěšně napodobil Dominique

Favoritem Ceny Fitmin Solution (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) byl reprezentant stáje Michaela-Hruboš Avignon, který musel být pro zdravotní indispozici před měsícem škrtnutý z Gerschova memoriálu. Dnes ale svému majiteli Vlastimilu Hrubošovi a trenéru Tomáši Váňovi AVIGNON (Pouvoir Absolu - Aurora, Stormy Jail) dokázal udělat radost a silným finišem v cílové rovině po třetím a druhém místě získal zasloužené prvenství. Vendula Korečková ho dovedla do cíle s téměř dvoudélkovým náskokem na účastnici Ceny zimní královny Darkelton Lady (Egerton). Třetí příčku získala Wellunca (Egerton), která se postarala o půlhodiného zpoždění startu dostihu. Vendula Korečková zaznamenala 15. vítězství v sezóně a patří jí v šampionátu prozatimní páté místo a je v něm nejlepší z jezdkyň. Trenér Tomáš Váňa také patří do první pětky mezi trenéry, zatím má v rovinovém deset prvenství.

N19 avignon

Cena Klokánku Chodov (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) přinesla radost majiteli a chovateli v jedné osobě Josefu Horovi, jehož PETINGO DANCER (z Premona, Paris House), který je jedním ze dvou posledních startujících potomků trojnánásobného šampiona Near Dancera (Classic Secret), si připsal jisté vítězství pod taktovkou svého trenéra Jiřího Chaloupky. Pozdní útok favorizovanému Arignymu (Bretigny) vynesl druhé místo o délku za vítězem, a třetí příčka patřila aktivně běžícímu Big Bobbymu (Big Bad Boby). Jiří Chaloupka v sedle osmiletého tmavého hnědáka zaznamenal letošní první vítězství jako trenér, zatímco jako jezdec vyhrál letos pošesté.

Cenou Střední školy Dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) se uzavřel seriál pro žákovské a mladé jezdce Hipospol Cup, jehož jasnou vítězkou ještě před startem dostihu byla žákyně Alena Plimlová. Favoritem zkoušky byl před týdnem v Mostě o výhru bojující Azbuk (Sharpour) a přestože šetřil v průběhu dostihu metry po bariéře, nedostal se ani na tabuli. 300 metrlů před cílem razantně zrychlil tříletý reprezentant stáje Pegas NEMO (Planteur) a za asistence am. Veroniky Olehlové nedal jedenácti soupeřů šanci a zvítězil o více než délku před Determis (Dandoun) s Danou Bořánkovou a Lysyanrgentem (Kendargent), jehož vedla vítězka seriálu Alena Plimlová. Veronika Olehlová se prosadila počtvrté v kariéře a její otec, MVDr. Čestmír Olehla si přidal do šampionátu trenérů na rovině čtvrté prevnství.

Na dnešní den bude určitě Jiří Chaloupka vzpomínat rád. Další vítězství totiž slavil hodinu po úspěchu s Petingo Dancerem v Ceně Klokánku Hostivice (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč), kde vedl svého dalšího svěřence PALADDIA (Stormy Jail - Pelagie For Life, Rainbows For Life). Zástupce stáje Görgl´s Farm bojoval o vítězství s Taellem (Mikhail Glinka), ale ten byl nakonec z druhého místa diskvalifikovaný pro zjištěnou nižší hmotnost kvůli ztrátě části sedlové dečky se závažím před koncem dostihu. Na druhé místo se tak posunul matador Dodybud (Soviet Star) a třetí byla Hofergirl (Harbour Watch).

N19 palladio

V Ceně České pojišťovny, a.s. (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč) si od startu počínal aktivně matador Vobull se Now (Bully Pulpit), který měl v sedle překážkového jezdce Pavla Složila a nosil 66,5 kg. Mnoho nechybělo a ozdobil by se vítězstvím, ale nakonec měla silnější finiš o 14 kg méně nesoucí a pokaždé v říjnu vítězící LADY HORTENSIE (Heretic - Lady Sterling,Distinctly North), která si připsala půldélkové vítězství. Třetí příčku získal nejstarší kůň v poli Echo Rules (Aussie Rules).  Vítězka patří stáji Hořejší Tvrz Chlum a jejím trenérem je Ing. Václav Chaloupka, který slaví v aktuální sezóně třetí vítězství. Jiřina Andrésová se osmým vítězstvím v sezóně dostala do první desítky jezdců.

K tomuto dostihovému mítinku už neodmyslitelně patří dostih pro nositele bílé barvy. Ve 13. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour (3+, II. kat., 1600 m, 1000.000 Kč) byl Jiří Chaloupka partnerem favorizovaného RES JUDICATY (Jukebox Jury). Žokej se zástupcem stáje Dr. Charváta nikam nepospíchal, usadil ho na konci pětihlavého pole a v cílové rovině mu postupně lepšil pozici. Pouze pod rukama předstihl na posledních 50 metrech uniknuvší loňskou dvouletou šampionku Dark Absolu (Pouvoir Absolu) a své čtvrté vítězství v kariéře si připsal o tři čtvrtě délky. Pět délek za nimi získal třetí místo od startu aktivní Facts And Figures (Galileo). Trenér Pavel Tůma si zapsal do šampionátu desáté vítězství a posunul se v něm na pátou příčku.