Cheeky Chappie derbyPředposlední díl naší ankety určené majitelům, trenérům a jezdcům přináší pohled čtyř osobností na právě uplynulou sezónu a dozvíte se od nich také novinky ze stájí dotýkající se již příští sezóny. I ony odpovídaly na tyto otázky:
1/ Jaká byla podle vás právě uplynulá dostihová sezóna 2014?
2/ Jak hodnotíte sezónu 2014 ve vaší stáji/vaši jezdeckou?
 

Majitelům a trenérům byla určena ještě tato otázka:
3/ Plánujete v nejbližší době nějaké změny ve vaší stáji týkající se počtu koní, generační výměny, personální změny a podobně? 

Radek Holčák, trenér:

1
/ Dostihová sezóna proběhla standardně, což je pozitivní vzhledem k jejímu rozpačitému začátku. Negativem samozřejmě bylo pozdní vydání propozic, které nám trenérům ztěžuje práci. 
Po výměně vedení Jockey Clubu zatím nevidím posun k lepšímu, ale je třeba dát větší prostor na aklimatizaci, takže to, co nové vedení nepřineslo turfu tento rok, bych ale rád viděl již v následujícím roce. 
Pozitivním momentem jsou dobře připravená závodiště, je tu vidět velký posun v připravenosti drah, ale vidím rezervu v termínech a domluvě pořadatelů. Dále vidím jako přínosný projekt dostihů pro mladé jezdce, který se osvědčil.
Naopak přínos jsem nenašel ve změně systému penalit. Myslím, že v minulosti ne všechno bylo špatné a právě systém penalit v dostizích k tomu patří. Nový systém dost diskriminuje koně a nejsou pro ně vypsány možné propozice hlavně v první polovině… Dále nevidím logiku ve sloučení dostihů přes proutěné překážky a steeplechase cross country, to jsou podle mého názoru dvě úplně rozdílné disciplíny. Souhlasím s doktorem Olehlou, že vítězové siepi v Meranu by tady v dostizích klasické steeplechase, což je obdoba siepi, mohli kralovat i v nižších kategoriích, ale na druhou stranu, kdo by chtěl takového koně nechat startovat ve čtyřkových steeplechase a riskovat v takovém malém dostihu jeho zranění? A ani z minulosti jsi moc těchto případů nevybavuji. Ani na Slovensku se s tím nesetkáváme. Crosscountry to už je jiná káva. Koně, kteří uspějí v proutěných překážkách s většími dotacemi, a jsou majitelé, kteří by je chtěli v budoucnu vidět v Pardubicích v crossech, prakticky nemají co běhat, aby nemuseli hned přes nejtěžší kurzy.. A to se týká i tříletých koní. A myslím, že i pro české diváky by bylo dobré, aby špičkové koně viděli startovat hlavně na domácích závodištích. Nemůžeme je přeci všechny vyhnat ven. Naše dostihy pak ztrácí na lesku bez těch dobrých koní. Možná by stálo za úvahu oddělit klasickou steeplechase a proutěné překážky od zbytku…
2/ Stájová sezóna byla moc povedená, kdybychom byli nespokojení, tak bychom byli přepapaní… Samozřejmě, že se i v naší sezóně najdou negativní momenty, ne vždy jde vše udělat ideálně a mnohdy nás opustilo štěstí. Ale splnili jsme očekávání vítězstvím v Českém derby a Saint Legeru. Brali jsme dvě vítězství v rámcových dostizích při Velké pardubické. Na velkých drahách se nám dařilo velmi dobře, na provincii to bylo slabší. Naši koně dokázali vyhrát 21 dostihů, z nichž bylo deset první a vyšší kategorie, a z toho patřilo pět dostihů do kategorie Graded. 
Ve stáji máme samozřejmě více majitelů. Někteří z nich měli lepší sezónu a někteří zase horší, ale chceme se poučit z chyb a doufám, že pro ně bude úspěšnější sezóna 2015. Nepovedla se nám Velká pardubická, koník byl v pořádku a chystán pro tento jeden dostih, ale štěstí při nás nestálo…. I takové jsou dostihy.
Velký dík patří personálu, protože generál bez dobrých vojáků by byl k ničemu… A já mám výborný a obětavý tým. Je radost s takovými lidmi pracovat. Ať je to Adriana Chrástecká, která chystá skokové koně, nebo Zuzka Vokálková, která má velký podíl na úspěchu Cheekyho nebo Alwayse, ale taky i skáče. Inventář Pavel Orság, který se stará o areál a další…

3/
Generační obměna u nás téměř neproběhla, ta totiž probíhala v předchozích letech. Všechny posily stáje zůstávají do příštího roku, pouze odešli koně stáje Red Rebels a Dumágo, který se bude věnovat sportovnímu ježdění.
Do stáje se vrátila osmiletá Linngary, která by se měla věnovat pardubickým crossům. Posilou našeho tréninkového střediska je dvouletý Kifaaya s výhledem pro klasické dostihy. A ještě očekáváme dva koně se Slovenska a je pozitivní, že s nimi přichází do českého turfu nový majitel. Máme ještě dva volné boxy, takže rádi přivítáme nové majitele do našeho střediska. Chtěl bych moc poděkovat majitelům, kteří mi dali důvěru, pracuje se mi s nimi výborně a jsem rovněž šťastný, že mám kolem sebe výborný tým lidí. Těším se do práce každý den a doufám, že to samé platí i o našich zaměstnancích, kterým se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky.
Chtěl bych touto cestou také poděkovat organizátorům dostihů, sponzorům, dostihovým organizacím a všem lidem a turfmanům, kteří se snaží udržet český turf při životě.


Tomáš Hurt, trenér:

1/
Sezóna 2014 byla standardní.

2/
Naše letošní dostihová sezona byla povedená, 10 vítězství a 14 druhých míst je myslím dobrý výsledek. Majitelé, pro které trénuji, neinvestují velké peníze do nákupu koní, takže pracuji s materiálem, které dostanu do rukou a to se myslím daří dobře. Podmínky jsou u nás dobré, nemám si na co stěžovat. Výborným tahem byla blízká spolupráce s Jaromírem Šafářem a jeho přítelkyní Markétou Pátkovou, kteří u nás od jara působí. Momentálně jsou sice v Itálii u trenéra Favera, ale na jaro se zase vrátí. Nyní máme ve stáji Jana Vernera s přítelkyní Žanetou Zábranovou. Myslím, že takhle kvalitní pracovní tým by nám mohli závidět i mnohem renomovanější stáje. Dobrý pracovní kolektiv je základním kamenem.

3/
Co se týče koní, odešli Innocent, Jigo a Magent zpět do Polska, kde najdou uplatnění v jiné disciplíně než dostihové, a do chovu míří Nasia. Ročky máme tři, všechny z SK Moszna. Po novém roce plánujeme ještě jednu mladou posilu. Volné boxy máme, takže mají k nám otevřeny dveře i případní další noví majitelé. 


Ivo Köhler, majitel stáje Köi Dent:

1/
Je dobře, že sezóna 2014 vůbec začala, protože ještě v březnu to vypadalo, že žádná nebude. Hodnotit porevoluční sezonu 2014 je celkem jednoduché. Zatím je brzy na hodnocení  možných důsledků či následků. Jediné, co je hmatatelné je, že nemáme majitelské prémie pro české koně v takové míře, jako minulá léta. Máme v hendikepu tříletých na nejvyšší příčce českého odchovance Azteka. Kůň českého chovu vyhrál Slovenské derby, kůň českého chovu vyhrál v Chantilly, v Paříži i v Auteuil. Kůň českého chovu byl druhý ve Velké pardubické. Buďme rádi za práci chovatelů, kteří dávají základ českému turfu a netrapme se tím, co si o nás myslí ve Francii. Každý má své starosti na udržení dostihové sezóny na patřičné úrovni jak u nás, tak ve světě. Vždyť  český turf,  a ne špatně, reprezentují v zahraničí Jan Faltejsek, Filip Minařík i Eliška Kubinová,tak jako zaměstnanci Jockey Clubu ČR odvádějí svoji práci reprezentativně. Reportáž na francouzské Equidii ze stáje trenéra Jiřího Michala nebo Pavla Vítka je něco, co není za odměnu. I to spadá pod sezónu 2014, která se sportovně povedla a můžeme se společně těšit na rok 2015.

2/
Letošní rok znamenal 19. dostihovou sezónu naší stáje a lze ji řadit k těm lepším, které nás potkaly. Abych byl konkrétní, výsledkově nebyla až tak dobrá, ale jsem maximálně spokojený. Především s tím, že Tiumen odešel na odpočinek zdravý a v plné síle. Dále se povedlo to, že vlastní odchovanec Hefner, syn naší bývalé dostihové klisny Hefner´s Choice, dokázal vyhrát. Zarif prokázal, že je koněm pro pardubické dostihy. A podařily se pěkné výsledky i s Mazhilisem, který dvakrát vyhrát v Itálii.
Neměl jsem sílu zabránit tomu, že jsem kvůli důvěře v  Zarifa, ztrátě Silver Regenta a zchromnutí Alanbrooke měl špatné pocity, ale radost z koní mi to nevzalo.
Tím, že vzájemná důvěra mezi všemi zúčastněnými nebyla taková, jak bych si přál, postavil jsem se na stranu, na kterou jsem se postavil, ale vůbec jsem nečekal, že se v tak malém dostihovém světe, jako je Česko, dočkám negativních reakcí od lidí, od kterých bych to vůbec nečekal. Patří to ale k věci a mě to posunulo zase dále. Jsem rád, že mám koně rád a chci je nadále podporovat. Přesouvat je mimo hranice České republiky nebudu a ani trenéra měnit nebudu. Je ale pravda, že jsem řekl, že se mi líbí práce pana trenéra Popelky.

3/
Jak jsem zmínil, v naší stáji už v tuto chvíli nejsou Tiumen a Silver Regent. Žádnou novou posilu stáje nemáme, nenakupuji koně plánovitě, ale musí mne nějaký oslovit a musím mít důvod ho pořizovat.


Ladislav Vocásek ml., zástupce tréninkového střediska Němčice a trenérky Heleny Vocáskové:

1/
Sezóna 2014 v českém dostihovém sportu proběhla v pořádku a je také důležité, že peníze byly vyplaceny. Stále je ale z pohledu trenérů a majitelů několik věcí, které nás trápí. Například bychom uvítali, aby se zvedly dotace dostihů pro špičkové dvouleté koně, jmenovitě Zimní královny a Ceny zimního favorita. Problém vidíme i u tříletých koní, kteří po Českém derby musejí běhat se staršími. Málokterý kůň je tak dobrý, aby s nimi mohl rovnocenně měřit síly. Proto jsme řadu našich tříletých převedli na dostihy přes proutěné překážky, což je pro mladého koně náročné a je tu samozřejmě i větší riziko zranění. Uvítali bychom proto, aby se po derby vypisovali jedničkové dostihy pro tříleté koně.
 A také vidím jako dost nešťastné počítat zisk z proutěných překážek do dostihů crosscountry. Když máte dobrého tříletého nebo čtyřletého proutěnkáře, a chcete s ním běhat steeple crosscountry, tak vlastně nemůžete a musíte 12 měsíců čekat, dokud nepadnou penality. V opačném případě by musel startovat v dostizích 1. kategorie crosscountry, kde obvykle bývá hadí příkop, drop nebo irská lavice, a to je pro koně, který jde poprvé crosscountry, dost riskantní. Až nebezpečné. V minulosti se zisk z proutěných překážek nepočítal do dostihů crosscountry. V žádné ze zemí jako Anglie, Francie nebo Irsko nenajdete propozice, podle kterých se zisk z proutěných překážek počítá do dostihů označených crosscountry. Myslím si, že většina trenérů se mnou v tomto případě souhlasí.

2/
Dařilo se nám, i přestože jsme před sezónou přišli o devět velmi dobrých koní včetně Azteka, Tannhaeusera, Zeuse, Bazalky, Meduly a Sumatry, kteří měli patřit k největším oporám našeho tréninkového střediska. I bez nich jsme dokázali uspět ve velkých dostizích, získali jsme klasická vítězství a umístění. Vyhráli jsme 17 dostihů a 42 dotovaných umístění. Například Mary Yeats startovala ve čtyřech Oaks – české vyhrála, v rakouském byla druhá a ve slovenském pátá. Prožili jsme tak naši nejen nejúspěšnější sezónu na rovině, ale i na překážkách. Na nich naši koně sedmkrát vyhráli, a Barateus a Playmona získali ještě cenné výsledky i v jedničkových dostizích. A také jsme rádi, že na dráze hodně dařilo našim odchovancům. Máme plemeníky Moonjaze a Pop Rocka. Moonjaz má nejlepšího dvouletého českého odchovance podle zisku Artabana, nejlepšího tříletého koně podle handicapu Azteka, nejlepší tříletou proutěnkářku českého chovu Playmoonu, a rovněž nejlepšího staršího překážkového koně Al Jaze. Takhle úspěšný plemeník v historii českého chovu dlouho nebyl, z 12 startujících potomků má dvanáct vítězství a 14 umístěšní. A také Pop Rock nás potěšil tím, že ze čtyř dvouletých potomků, kteří se poprvé objevili na dráze, dva zvítězili a měli další tři umístění.

3/
Dovezli jsme 13 ročků z Anglie a Irska a navíc jednoho z Německa. Stáj jsme tak opět posílili nadějnými koňmi. Samozřejmě, že u nich budeme dělat rentgenové zkoušky, jestli mají uzavřeny růstové zóny, ale předběžně počítáme, že by z nich polovina mohla příští rok vyběhnout. Máme také pět ročků po Moonjazovi, na které i díky přísunu importovaných ročků nebudeme muset ve dvou letech tlačit.
V průběhu sezóny od nás odešly vítězka Rakouské jarní ceny klisen Patrola, Fujara a Filadelfia. Dvěma z nich se podařilo získat Yearling Bonus. O tyto koně díky jejich výkonnosti a pedigree projevili zájem Irové, kterým jsme je za výhodnou nabídku prodali. Máme radost i z toho, že Yearling Bonus již získalo deset u nás trénovaných koní. Jedná se o koně v pořizovacích cenách od 1000 do 3000 euro. Z toho je vidět, že táta je nejen dobrý chovatel, ale také dokáže poznat kvalitního koně již ve velmi mladém věku.
Do příštího roku zůstávají na dráze všechny opory stáje. V příštím roce by navíc měli vyběhnout Bacares a Sorbon. Měli by se účastnit překážkových dostihů. Stájovou jedničkou zůstává Honza Rája. Pracovní jezdci jsou František Vocásek, Markéta Dostálová, Dana Kroupová, Jan Rája, Aleš Dendyš, Eva Melová a Sertash Nailov. Vypomáhá Jana Březinová. (mze)

 

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net