MemorialMaska dekorVelmi úspěšný den prožil včera v pražské Velké Chuchli trenér Arslangirej Šavujev. Ve spolupráci s žokejem Radkem Koplíkem vzešla vítězství jeho koní v obou hlavních dostizích. V Memoriálu Jaroslava Maška dominoval loni nevítězný Dashing Home a v předzkoušce klasické Velké jarní ceny, Memoriálu prof. Václava Michala, výborně zabojoval Mamadysh. Třetí vítězný zásah zařídil další nadějný tříletý kůň Silver Ball, který porazil soupeře imponujícím mnohadélkovým rozdílem a dosáhl kvalitního času na trati 1800 metrů. Čas 1:52,0 je dokonce letošním nejrychlejším časem na této trati. S panem Šavujevem jsme včerejší úspěchy probrali detailněji a zajímali jsme se také o jeho nejbližší dostihové plány.


Tři vítězství ze čtyř startů vašich koní – to je výborný výsledek. Překvapilo vás některé vítězství?
Našim koním jsem věřil, ale měl jsem obavy u Dashing Home. Přece jen měl loni v dostizích problémy spojené s dýcháním. V práci vypadal dobře, ale nevěděli jsme, jestli tomu tak bude i v dostihu. Naštěstí se jeho problém v dostihu neprojevil.

Máte už pro Dashing Homea vybraný další dostih?
Zatím ještě ne. Musíme s ním opatrně. Pro něho je 1200 metrů krátkých a 1600 metrů zase dlouhých.  Uvidíme také, jaký dostane po včerejším vítězství handicap.

Výborný dojem udělal v prvním dostihu tříletý Silver Ball, který zvítězil o 15 délek v kvalitním čase.  Dosáhl rychlejšího času, než jaký zaběhl ve Velké dubnové ceně Father Frost. Silver Ball je přihlášený do derby, budete s ním tedy pokračovat do velkých dostihů?
Silver Ball mě tímhle časem překvapil, zaběhl moc dobrý čas. Nemohu ale ještě říci, jestli bude také vytrvalý. Budeme ho muset ještě vyzkoušet v Mostě v Memoriálu Dr. Frankenbegera a ověřit si tak ve větším dostihu, jestli bude stát i delší tratě.

Mamadysh se při svém čtvrtém životním startu stal poprvé vítězem a hned si vysloužil pozici favorita Velké jarní ceny. O jeho možnostech ale hodně napověděl předchozí francouzský start, kde byl sice poslední, ale blízko vítězného syna Frankela a dalších soupeřů.
Mamadysh mě včerejším vítězstvím nepřekvapil. Sice zatím nevyhrál, ale nepodával špatné výkony. Při svém debutu loni v Deauville běhal s dobrými koňmi, pak ale utíkal špatně na Evropském poháru žokejů v Gerschově memoriálu. A při svém vstupu do letošní sezóny v Maisons Laffitte byl sice poslední, ale jen čtyři a půl délky za vítězem a necelých půl délky za čtvrtým v cíli. Takže to nebyl špatný výkon, utíkal ve Francii solidně. Včera sice vyhrál těsně na poslední chvíli, ale Radek Koplík mi po dostihu říkal, že si byl vítězstvím jistým a Mamadyshe chválil.

Mamadysh
Mamadysh a žokej Radek Koplík po vítězství ve včerejším hlavním dostihu, CENĚ VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ - 28. Memoriálu prof. Václava Michala. Arslangirej Šavujev spolupracuje s Radkem Koplíkem úspěšně od sezóny 2002, kdy společně slavili tři velká vítězství s klisnou Larrimah (foto Petr Nowicki)

Budete tedy pokračovat s Mamadyshem do Velké jarní ceny?
Mamadysh je také hlášený do francouzské Velké jarní ceny, ale já si myslím, že ještě potřebuje na takový dostih čas. Takže půjde český klasický dostih, tedy Velkou jarní cenu. Je to kůň do 1600 metrů.

Všimla jsem si před dekorováním v malém paddocku, že měl Mamadysh spěnku na přední noze ošetřenou fialovou tinkturou. Je po dostihu v pořádku?
Tohle bylo předchozí ošetření podlomu. Už byl dnes, stejně jako naši další včerejší účastníci dostihů v práci, a všichni koně vypadají v pořádku.

Váš letošní klasický ročník vypadá velmi slibně, ještě jsme ale neviděli v Česku v akci vašeho dalšího nadějného tříletka Stellar Speeda.
Stellar Speed zítra poběží dostih na 1950 metrů na závodišti v Nancy. To by měl být také kůň do vytrvaleckých dostihů.  

A otázka na závěr – co vás čeká v nejbližší době?
Jak jsem již zmínil, je to start Stellar Speeda v Nancy a spolu s ním tam také bude startovat čtyřletý Akbulat. A v sobotu v Karlových Varech se bude vracet po přestávce na dráhu Aldar a povezeme tam také k prvnímu tuzemskému startu Skyline Runnera. Jemu to v Rusku na pískové dráze moc nešlo a pan majitel chtěl zkusit, jestli by mu travnatý povrch nesvědčil více.

Michaela Zemanová 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking