Havelkova martinaČeský turf je bohatý na jezdkyně rovinových dostihů, jejichž trůn v počtu získaných vítězství stále drží Miloslava Hermansdorferová Schulzová. V jejích stopách ale neochvějně kráčí Martina Havelková, která skončila letošní sezónu se 107 vítězstvími a bezmála 8 miliony korun získanými pro majitele koní. S nejúspěšnější jezdkyní roku 2015 se ohlédneme za sezónou a poodhalíme i její současnost a plány.


Můžete se ještě ohlédnout za sezónou 2015? Jaká pro vás byla?
Sezóna 2015 byla pro mně osobně dobrá. Jsem ráda, že proběhla a můžu ji hodnotit jako úspěšnou. Tím, že jsem v letošním roce přišla o možnost jezdit takové koně jako Chardonney Tcheque nebo Dally Hit, tak mě potěšilo,že jsem mohla být v sedlech koní jako Sanok, Iwnianka, Reggie, Speed Machine nebo Everest Hill, se kterým jsem vyhrála v Mostě dostih první kategorie. Takže myslím, že devatenáct vítězství v sezóně 2015, není úplně špatné.

Co vám udělalo největší radost?
Největší radost? Ta začíná tím, když mi trenér zatelefonuje, že má pro mně koně do dostihu a končí to radostí z vítězství. Letos mi třeba takovou radost udělal Tygr Rokytenský v Brně a v Netolicích, nebo Reggie ve Velké Chuchli. Velká radost je i debutovat s koněm jako byl Sanok, který už v chuchelských galopech naznačoval veliký potenciál a už to samo o sobě je ta radost. Samozřejmě radost je i to, že jsem dosáhla stého vítězství. Radost je také to, když jezdíte pro trenéry, jako je Tomáš Váňa, pan Wroblewski, ing. Václav Luka, paní Vocásková nebo pan Šatra. To vždy udělá radost, i když výsledek třeba není vítězný. Radost jsem měla i z vítězství žokejky Michellle Payneové v letošním Melbourne Cupu.

Jezdila jste samozřejmě také dvouleté koně. Kdo z nich se vám jevil jako nadějný pro příští rok?
V letošním roce jsem jezdila poměrně málo dvouletých. Šikovná je klisna trenérky Růžičkové Surikata. Líbil se mi Fantasticadventure stáje Lokotrans trenéra Kotába. Pak jsem jezdila Fabryana, Rusalku, Rumpl Cimpr Campra a Zaffera. Vyhrála jsem s dvouletou klisnou Chiquitta Chic, ale Skara nebo kůň českého chovu Lagaro, byli zatím výkonnostně jinde.

Havelkova Everest Hill
FOTO: K jedničkovému vítězství dovedla Martina Havelková svěřence trenéra Koplíka Everest Hilla koncem srpna na mostecké dráze 

U koho v současné době pracujete a máte eventuelně domluveno na příští rok ježdění pro nějakou stáj v dostizích? 
Nyní pracuji pro trenéra Igora Endaltseva, který se vrátil z Francie, kde měl koně v Chantilly. Nyní má v Chuchli osm koní. Jeden kůň ještě zůstal ve francouzském tréninku. Spolupráci na příští rok s nikým konkrétně domluvenou nemám.

Dosáhla jste mety 100 vítězství a máte na svém kontě triumfy ve významných dostizích včetně klasického úspěchu. Jaké máte ambice pro příští sezónu?
Ambice mám jezdit dostihy a cíle vítězné. Ale bez důvěry majitelů a trenérů je jakýkoliv cíl či ambice nedosažitelné. Poděkování patří všem, kteří se podílejí na dostihovém provozu, od zavaděčů po majitele, bez kterých by nebyly dostihy a žádné mé vítězství. Děkuji také stáji Lokotrans a firmě Orling za podporu v letošním roce. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net