Memorial prof michala 21Dostihová sezóna dnes začala i v Chuchle Aréně Praha, která při své letošní premiéře, odehrávající se ale před prázdnými tribunami, hostila hned trojici jedničkových klání. Velkou pozornost díky své roli hlavního trialu na Velkou jarní cenu poutal Memoriál prof. Michala, neméně zajímavé byly i další dvě jedničky - sprinterský Gomba handicap a 1800 metrů dlouhá Velká dubnová, která bývá vstupem do sezóny pro řadu hvězd jak z mílových tratí, tak i z těch delších.

Memoriál profesora Václava Michala (I.k., 3 hř+val., 1400 m) měl vyjasnit rozložení sil mezi tříletými hřebci a to, jak se do domácí špičky zařadí nové předsezónní akvizice - spíše sprinty preferující dvojnásobný irský vítěz Drish Venture (Mehmas) a prosincový vítěz z Deauville Nico (Holy Roman Emperor). Proti nim nastupovali loňský velmi přesvědčivý vítěz listed dostihu na 100 metrů při EJC Vi Fi (Footstepsinthesand) a neméně přesvědčivý premiant Gerschova memoriálu Vert Liberte (Muhaarar). Z boxů jako střela vyrazil Drish Venture s Martinem Laubem, zvenčí se na druhou pozici rychle propracoval Vi Fi s Milanem Zatloukalem. Irská naděje Meridianu držela taktovku až do cílové roviny, kde překvapivě nepřišel útok favorizovaného Vi Fi ani šancového Vert Liberte, který po startu nemohl přijít na nohy a propadl se na konec pole, nýbrž po bariéře jdoucího MANDARINA. Loni dvakrát umístěný hřebec přešel 300 metrů před cílem do čela a vedení s přehledem udržel až do cíle, 2 délky před Dragon Arrow (Sepoy). Před Drish Venture se v závěru dostal ještě Rabbit Red Jazz (Red Jazz), tabuli uzavřel French Chardonnay (Chardonnay Tcheque). Vert Liberte doběhl šestý, Nico sedmý a na Vi Fi zbylo předposlední místo.
Vítězný Mandarin ze stáje Bella horse, který měl v sedle svou trenérky Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou, slavící první jedničkový úspěch své trenérské kariéry, svůj první plný zásah okořenil novým rekordem dostihu 1:22,51.

Mandarin, zakoupený jako roček v Deauville nebožtíkem Christianem Richnerem za 4.500€, je synem vítěze Prix Morny (Gr.1) a šampióna francouzských dvouletých hřebců Elusive City (Elusive Quality), otce 56 blacktype vítězů včetně francouzské klasické vítězky Elusive Wave. Matka Vireli (Miesque's Son) vyhrála dva dostihy a 8x se umístila, v chovu dala 4 vítěze včetně velmi úspěšného Malandrino (Zanzibari), který vydělal téměř 150 tisíc eur či z našich drah známého trojkového vítěze Viconte (Zambezi Sun). Bába Varoom (Courtoom) dala 8 vítězů, z nichž nejlépe si vedla listed vítězka Viane (Cardoun). Mandarin je 4x5x3 prochovaný na Mr Prospectora.

mem michal 21
Mandarin, foto Andrea Zavadilová

Suverénní Mr Right a vyrovnaný souboj ve Velké dubnové ceně Tipsportu

Po klasickém trialu následoval již 94. ročník Gomba Handicap (I.k., 4+, 1200 m), který byl velkým sólem dvojnásobného šampióna sprinterů MR RIGHTA (Echo of Light), jednoho z trojice koní, které si v tréninku ponechal František Holčák. Úspěšný reprezentant modrožlutých barev Jiřího Charváta převzal krátce po startu vedení, pod Janem Vernerem vbíhal do cílové roviny s dvoudélkovým náskokem a ač na něj nejprve zaútočil Manoamano (Alexadros) a poté Mormill (Authorized), vítězství si vzít nenechal. Pro devítiletého valacha to byl již 16 triumf jeho bohaté kariéry, za kterou vydělal přes 3,8 miliónu korun.

gomba 2021
Mr Right s Janem Vernerem v cílové rovině Gomba handicapu. Foto Petr Guth

Dramatický doběh měla 63. Velká dubnová cena společnosti Tipsport (I.k., 4+, 1800 m, 135.000 Kč), která v cílové rovině nabídla krásný souboj čtyř koní -  tempo udávajícího Ophelia's Aidan (Camacho), druhého z předloňského polského derby, pak favorizovaného Torque Power (Toronado), s dvěma starty v nohou nastupující Zariyannky (First Defence) a čtyřletého Rate (Reliable Man). Vítězně z něj vyšel Michalem Hroudou vedený RATE, který po tuhém boji o krátkou hlavu zdolal Zariyannku s Radkem Koplíkem. Torque Power, který měl chvilku v souboji navrch, ale poslední metry už slábnul, doběhl třetí s 3/4 délkovou ztrátou, půl délky před Ophelia's Aidanem. Pátá skončila Achird, které v cílové rovině zkřížil cestu Torque Power, ale podle Dostihové komise incident neměl vliv na výsledek dostihu.
Rate, předloňský šampión dvouletých hřebců a loňský vítěz Velké jarní ceny, zvítězil poprvé od zmíněného klasického triumfu. Pro jeho trenéra Dalibora Töröka to byl první jedničkový úspěch po návratu k Pegasu a vůbec první ve Velké dubnové ceně.

velka dubnova 21
Souboj Zariyannky s Ratem ve Velké dubnové ceně Tipsportu. Foto Petr Guth

gratulace pegas

Bude Murzabayevovým nástupcem?

Z rámcových dostihů zaujala již úvodní Cena MČ Velká Chuchle (IV.k., 3, 1800 m), v níž získal v sedle ROYAL WORDA (Wootton Bassett) první český úspěch v Krabčicích působící jezdec Ulan Kozhomkulov. Do Velké jarní ceny i Českého derby hlášený svěřenec Arslangireje Šavujeva vyhrál lehce o 5 délek a ač se toto vítězství neodehrálo v nijak silné konkurenci, i vzhledem k výbornému rodokmenu by tento polobratr blacktype vítěze Moderatora (Rio de la Plata) neměl být podceňován.

Tříletým patřila i Cena debutantů (III.k., 1600 m) v níž se lehce prosadila ORLEANS LADY (Harzand), za 5.500 gns jako ročka zakoupená svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové ze stáje Cejnarová Prasek s Jaromírem Šafářem v sedle. Dceři anglického a irského derby vítěze Harzanda z matky po vítězi Arcu Peintre Celebre by měly ještě lépe sedět delší distance.

K double z úvodního mosteckého přidala dnes přidala stáj Rabbit Trhový Štěpánov další vítězství zásluhou čtyřleté RABBIT BREATH (Bated Breath), která po tuhém boji o hlavu porazila dosud nezvítězivší pětiletou Pray for Paris (Next Desert), která v handicapové Ceně Jockey Clubu ČR (II.k., 4+, 1600 m) dostávala od vítězky půldruhého kilogramu. Třetího letošního vítěze trenéra Petrlíka vedl Jaroslav Línek.

Ani váha 63,5 kg nezastavila na cestě k prvnímu českému vítězství osmiletého valacha Stall Pinot MOCCAFIXE (Contat) trenéra Neuberga, který se švýcarskou jezdkyní Carinou Schneider po boji vyhrál handicap Cenu vážnice (IV.k., 4+, 1800 m) a v závěrečné Ceně paddocku (III.k., 4+, 2400 m) s řadou bývalých jedničkových koní na startu prokázal třídu šestiletý svěřenec Ludvíka Harise SAPIENTI (Egerton - Sapora, Rainbows for Life) stáje Candy & Aqua, který s Adamem Florianem, jenž si odskočil do Chuchle ze svého německého působiště, jistě o 2 1/2 délky před Avignonem (Pouvoir Absolu) získal páté životní vítězství.