Kulatého životního jubilea se dnes dožívá pan František Zobal, dříve přední překážkový žokej, později úspěšný a dodnes stále aktivní trenér, který slaví 70. narozeniny. Muž, jehož jezdecká kariéra vyvrcholia v roce 1976, kdy se svým životním koněm Limitem uspěl ve Velké pardubické steeplechase.

 
Rodák ze Slavkova u Brna začal sbíral první zkušenosti s koňmi už v jedenácti letech v tamním jezdeckém oddíle. Po dokončení základní školy nastoupil na Střední odborné učiliště v Kladrubech, kde byl mj. spolužákem další z žijících legend českého turfu Františka Holčáka. Po vyučení nastoupil do albertovského hřebčína, kde se v polovině 70. let potkal s Limitem. Společně nejen že ve Velké pardubické v roce 1976 zvítězili, ale o tři roky později skončili druzí, v roce 1980 třetí a umístit se dokázali i při prvním Sagarově triumfu v roce 1981, kdy obsadili pátou příčku.

limit zobal
František Zobal v sedle Limita při Velké pardubické v roce 1976. Foto archiv

V 80. letech začal svou trenérskou kariéru v nově vzniklé stáji JZD Budětsko, po listopadu se vedle chovu koní a tréninku věnoval i agroturistice, krátce působil i v Polance, kde pro stáj Quartis-Zámecký vrch mj. připravoval i skvělého překážkáže Charccariho. V roce 2008 mu nabídl místo trenéra Václav Luka a František Zobal se i se svou ženou Marií přestěhoval do Chotouně, kde působí dodnes a vedle dostihových koní se stará i o další koně bývalého prezidenta Jockey Clubu.

S přáním všeho nejlepšího k dnešním narozeninám a hodně sil a zdraví do dalších let se připojuje i naše redakce. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net