lisek michalČtvrtý klasický dostih sezóny, 71. Oaks Holdingu Rabbit CZ, udělalo šťastným tým okolo reprezentantky DS Pegas Sedmikrasky, která po taktice start-cíl dominovala pod vedením svého stálého jezdce Petra Foreta. Pro tuto dvojici to bylo třetí společné vítězství a samozřejmě to nejdůležitější. S trenérem Michalem Liskem jsme si několik hodin poté povídali hlavně o Oaks a jeho největší protagonistce. Zmíní se ale také o plánech s dalšími koňmi, mezi kterými by neměly chybět cesty na zahraniční dostihy. A dozvíte se také, jak trenér Lisek hodnotí dosavadní sezónu.Sedmikraska nedala v dostihu jedenácti kvalitním soupeřkám šanci. Předpokládám, že vše v dostihu vyšlo podle vašich představ…
Ano, vyšlo. Po startu se nikomu nechtělo do čela a Petr nechal klisnu cválat, jak je zvyklá. Udělal to bravurně, ostatně jako i v Českém derby. Patří mu velký dík.

Měla jsem informaci, že Sedmikraska vyhrála na měkčí dráze, ale podle oficiálních výsledků byla dráha pružná, hodnoty 4,1. Co si myslíte o dráze vy?
Dráha byla v Karlových Varech perfektní, hodnoty 4 až 4,2. Ale během odpoledne byly nad závodištěm přeháňky a poté byla měkčí. To bylo pro Sedmikrasku ideální, přesně tohle jí vyhovovalo. A jsem taky rád, že klisna strávila České derby dobře a  neztratila chuť závodit.

Sedmikraska Oaks
Sedmikraska s ž. Petrem Foretem vítězí v 71. Oaks Holdingu Rabbit CZ

Takže z klasického vítězství pro vás jen velká radost?
Sedmikraska se zdá být po dostihu v pořádku, takže radost určitě mám, ale na druhou stranu mě tak trochu mrzí, že takto výborně obsazený dostih nemá větší hodnotu v zahraničí. Když se člověk podívá, jak je derby i Oaks klasifikováno na zahraničních serverech nebo ve statistikách, tak je to kategorie D, kam se bohužel řadí dostihy všech kategorií v České republice. To neodpovídá úrovni dostihu. Včera s námi běželo dalších 11 výborných klisen. Ze Slovenska přijela velmi slušná klisna a ta německá, která má GAG 64, sice neukázala včera takovou třídu, ale ve své domovině udělala slušné výsledky.

Jaké jsou další plány se Sedmikraskou?
Sedmikraska je svá, je nervóznější před dostihem, a po dostihu se docela vydá váhově. Když bude v pořádku, připadá asi v úvahu slovenské Oaks, ale s panem majitelem jsme o tom ještě nemluvili. Vzhledem k tomu, že je nervoznější, nemá asi cenu ji vozit do Francie na Listed. Není nejvhodnějším typem koněm pro dlouhé cestování.

Jaká je jinak Sedmikraska na ošetřování a ježdění v tréninku?
Je hodná, ale je to osobnost, takže s ní jednáme opatrněji. Ale dostih od dostihu se to lepší, už je klidnější, než bývala.

Oaks dekorovani
Majitel Ing. Jiří Trávníček, trenér Michal Lisek a ž. Petr Foret na slavnostním dekorování vítězů klasického dostihu

Sedmikraska zvítězila na 1400 metrů i v Oaks, které má o kilometr více. Kde je podle vás její distanční optimum?
Není dobré, když se kůň takzvaně předělává, což se nám stalo se Sedmikraskou v Jarní ceně klisen. Teď v Oaks ukázala, že je tempařka a ještě z toho dokáže zrychlit, což ostatně předvedla i v derby. Je to jiná klisna než naše loni čtvrtá v Oaks Cassie, podle mne je Sedmikrasčino optimum okolo 2000 metrů. Ale svůj nejlepší výkon podala včera na 2400 metrů, kdy udolala soupeřky strojovým tempem. 

Teď se Vás zeptám z jiného soudku. V sobotu startovali Draco a Makléř v Clairefontaine bez umístění, byly tam těžké podmínky?
Podmínky byly výborné, dráha byla perfektně připravená a zavlažená. Výkony našich koní nebyly uspokojivé.

Co vás v nejbližší době čeká?
Dnes by měl Icar startovat ve Vichy a dva dny nato Monsieur Bachir a Casper na dalším francouzském závodišti  Meslay du Maine.

Itálii teď nebudete navštěvovat? Blíží se také Gran Premio…
Zřejmě přesuneme do Merana Draca, který je naštěstí stejně jako Makléř po dostizích v Clairefontanine v pořádku.  A možná i další naši koně pojedou do Itálie. Ještě uvidíme, podle jejich formy. Ale pro letošní Gran Premio nemáme koně.

Máme za sebou už polovinu letošní sezóny. Jste s ní spokojený?
Sezóna zatím neprobíhá podle našich představ, spokojený jsem jenom s několika koňmi. Uděláme ale maximum pro to, aby se více dařilo ve druhé části sezóny.


Michaela Zemanová 

Fotografie: Petr Guth, další jeho snímky nejen z Oaks si můžete prohlédnout zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net