Cena zimniho favorita dobehztvMostecký hipodrom se dnes loučil se sezónou a bylo to loučení jak se patří. Velkou zásluhu na tom má skvělý Václav Janáček, který usedl pětkrát do sedla a pokaždé zvítězil! Ovládl i oba hlavní dostihy. Nejprve splnil úlohu favorita 93. Českomoravské ceny Ústeckého kraje se svěřencem Františka Holčáka Mr Rightem, a o půl hodiny později přivedl vítězně do cíle 80. Ceny zimního favorita DS Pegas dalšího zástupce stáje Dr. Jiřího Charváta, King Archieho. Toho trénuje ve Dvorcích Pavel Tůma, který si pouhých šest dní po Velké pardubické připsal další velké vítězství.


Devět dvouletých hřebců se objevilo na startu tuzemského nejprestižnějšího a druhého nejbohatěji dotovaného testu dvouletých, 80. Ceny zimního favorita DS Pegas (2l., Listed, 1600 m, 550.000 Kč). Favoritem dostihu byl vítěz Gerschova memoriálu King Archie (Archipenko), do jehož sedla povolal realizační tým Václava Janáčka. Čelo dostihu ovládal od startu Lauderdale (Desert Guest), který společně s Angkor Watem (Nathaniel) zavedl pole do cílové roviny. Tam se stále dobře držel Angkor Wat, ale posléze s náporem přišel King Archie. Jemu byl nakonec největším sokem nejlevnější kůň v poli, za pouhých 2.000 euro pořízený Manoamano (Alexandros). KING ARCHIE (Archipenko) zvítězil o třičtvrtě délky před Mamoamanem, v jehož sedle byl Jan Rája. O třetí místo připravil Angkor Wata finišem druhý zástupce stáje Dr. Charváta v dostihu, Filip (Intello). Poslední tabulové umístění získal jediný zástupce českého chovu Big Ben (Mikhail Glinka) a dotace ještě získali i Államfö (Latin Love) a Lauderdale (Desert Gues). Vítězství King Archieho bylo jubilejním 30. vyhraným velkým rovinovým dostihem pro trenéra Pavla Tůmu. Vítěz více než tisícovky dostihů Václav Janáček zaznamenal v tuzemsku letos už čtvrté prvenství v nejvyšší kategorii.

King Archie byl pořízený jako roček za 50.000 euro na loňské zářijové aukci v Baden - Badenu. Je synem plemeníka Archipenka (Kingmambo), mj. otce druhého z Českého derby Honzika Chipery. Matka Karavel (Monsun) vyhrála Preis der Deutschen Einheit (Gr.3) a doběhla druhá v Preis der Diana (Gr.1), tzn. německých Oaks. Výborně si vede i v chovu, kde dala mj. francouzského listed vítěze Kerosina (Tertullian), který se umístil ve třech grupových dostizích v Německu. Další polobratr King Archieho Karajol (Wiener Walz) byl v sezóně 2016 třetí v Bavarian Classic (Gr. 3).

Druhým z významných vrcholů odpoledne byl jeden z nejstarších tuzemských dostihů, 93. Českomoravská cena Ústeckého kraje (3+, I. kat., 1400 m, 135.000 Kč). Výtečný zástupce stáje Dr. Charváta Mr Right tu před dvěma měsíci prohrál ve Svatováclavské ceně s Henrythearoplanem a žokej Janáček tehdy svěřil, že se hnědákovi otevřel příliš brzy volný prostor. Dnes oba předvedli výkon par excellence. Mr Right nejprve cválal za polovinou dvanáctihlavého pole, v oblouku si lepšil pozici vnější stopou a v cílové rovině mu nikdo nestačil. MR RIGHT (Echo of Lights) získal svůj šestý triumf za trenérské péče Františka Holčáka o pět délek před Lexceedem (Exceed And Excel). Při svém třetím startu v tuzemsku ukázala své kvality třetím místem posila stáje Lokotrans, tříletý Red Persian (Haatef), kterého dělil od druhého místa jen o krk. Nečekalo se ani čtvrté místo jeho vrstevnice Rabbit Havany (Havana Gold) a pořadí na tabuli doplnil Zock (Rock of Gibraltar). Čtvrtý z EJC Leram Million Borsakov (Dylan Thomas) ztratil na startu a skončil v dostihu až devátý. Velkokarlovický kouzelník František Holčák přebíral čestnou cenu za vítězství letos už po devatenácté.   

Zahajovacím dostihem byla Cena Hospodářské komory Most (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). Převahu měli v poli čtyřletí a starší koně, ale vítězství nakonec získal zástupce tříletého ročníku. V handicapovém dostihu udával dlouho tempo nejvíce zatížený Wobull Se Now (Bully Pulpit), ale v cílové rovině vyrazil kupředu jeden ze šancových koní Trinis (Bully Pulpit). Ještě lepší finiš měl podél bariéry cválající svěřenec Ing. Míčka KISSI BOY (Bully Pulpit - Kissi Missi, Areion) vedený svým chovatelem, žokejem Jakubem Pavlíčkem. Pro stáj Kissi Missi zvítězil hnědák letos už podruhé, tentokrát o jeden a čtvrt délky před Trinisem. Na třetí místo přilétla Rolaliza (Suteki Shinsukekun). Kissi Missi startoval v kariéře po jedenácté a pokaždé byl v cíli za peníze.

Říká se, že se vítězná dvojice nemění a trenéru Allanu Petrlíkovi a stáji Rabbit Trhový Štěpánov se v Terezině ceně mladých talentů (3+, handicap IV. kat., 2200 m, 40.000 Kč) dodržení této zásady vyplatilo. Čtyřletého LANDARONa (Egerton - La Rainba, Rainbows For Life) totiž svěřili v dostihu určeném žákům a amatérským jezdcům Jindřichu Fabrisovi, který ho přivedl k vítězství před dvěma týdny na brněnské dráze. Landarona poslal amatér Fabris do vedení asi 200 metrů po startu a už se přes něho nikdo až do cíle nedostal. Zvítězil pohodlně o dvě a půl délky před pěkně finišující Dramou (Bully Pulpit). Třetí místo získala 67,5 kg zatížená Anshoa (Sholokhov), která bohužel ztratila na startu asi 10 délek. 

napajedla landaron2

Výbornou úroveň měla dvojková Cena společnosti Lázně Poděbrady, a.s. (3+, II. kat., 2000 m, 90.000 Kč). Z trojice výborných tempařů na startu měl nejlepší start šestinásobný vítěz Tropical Bond (Forever Bond), zatímco Hidden Flame (Barathea) se po skrumáži k němu dostal do dvojice až na začáku prvního oblouku. Dvojnásobného vítěze z Mostu na zdejší dráze a největší hmotností v poli 65,5 kg zatíženého Montjeu Third (Pop Rock) vedla jezdecká hvězda mítinku Václav Janáček ve středu pole. Hidden Flame (Barathea) převzal vedení na protilehlé straně a posléze i zavedl pole do cílové roviny. Tam se znovu pokoušel o progres Tropical Bond, ale nakonec zvnějšku přišel silnou koncovkou MONTJEU THIRD (Pop Rock - Rabbit Montjeu, Montjeu), a o délku a půl triumfoval v dobrém čase 2:04,97. Milým překvapením bylo druhé místo tříletého Bridporta (High Chaparral), který téměř rok nestartoval a tohle byla jeho teprve druhá účast v dostihu. Třetí místo rovněž překvapivě získal Alexandr (Approve) porazivší o krátkou hlavu porazil Tropical Bonda. Prvni favorit dostih Hidden Flame se musel spokojit až se sedmým místem. 

Jedním ze dvou nejpočetněji obsazených dostihů dne byla Cena EBF (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč), kde viděli diváci nejnapínavější souboj odpoledne. Od poloviny cílové roviny si to totiž rozdávali o vítězství tři junioři - nejblíže bariéře běžící Ladarona (Leading Light), uprostřed se snažila pátá z Ceny zimní královny Desirose (Santiago) a zvnějšku bojoval bělouš Bobesh. Nejprve měla hlavnu vepředu Ladarona, posléze se dostala do těsného vedení Desirose, ale nakonec se o pověstné zhoupnutí o hlavu prosadil mezi dosud nezvítězivšími koňmi zástupce stáje Meridian BOBESH (Sea The Moon) vedený žokejem Martinem Laubem. Rovněž o hlavu za druhou Desirose byla třetí Ladarona. Trenérka Myšková získala už letos 11. prvenství a v zahraničí letos hodně úspěšný žokej Martin Laube si připsal na tuzemské dráze pátý triumf.  

Jako dostih s prodejními podmínkami byla vypsána Cena společnosti Autosalon Most s.r.o. (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Start - cíl v něm zvítězil žokej Václav Janáček v sedle favorizované a nejvíce zatížené RABBIT BATED (Bated Breath). Trenér Allan Petrlík a stáj Rabbit Trhový Štěpánov zaznamenala dvojnásobou radost, protože o čtyři délky druhý byl jejich teprve podruhé startující tříletek Motivator Over (Rol´Over Beethoven). Třetí místo získal spolehlivý Alfa Wolf (Amadeus Wolf). Trenér Allan Petrlík si připsal do rovinového šampionátu 22. prvenství a upevnil si tak druhé místo v něm. Bohužel žádný z koní nenašel nového majitele.

Pátý start Václava Janáčka a páté vítězství - snad ani jinak nemohla dopadnout jeho účast v posledním letošním dostihu na hipodromu, Ceně zakončení sezony na Hipodromu Most (3+, handicap V. kat., 2000 m, 20.000 Kč). Multišampion v něm dovedl vítězně do cíle favorizovanou a nejvíce zatíženou RIVERSIDE (Fairlypi - Redmona, Dara Monarch) trenéra MVDr. Petra Kantka a stáje LOKOTRANS Slovakia CZ. O více něž dvě délky za sebou zanechal A Dee Joe (Johannesburg) a třetího poctivého Herbeboise (Scyris).

napajedla riverside2

Michaela Zemanová

Záznam dostihového odpoledne zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net