Tuma PavelPřekážkovou premiéru si odbude v neděli v Bratislavě zástupce stáje Dr. Charvát My Afantou. Od začátku prázdnin ho připravuje Pavel Tůma, stejně jako derbystku Reglisse. Do Dvorců ale přibyli i další koně manželů Charvátových. Budeme se tedy zajímat o novinky ze střediska vedeného trenérem Pavlem Tůmou.


My Afantou je výborný kůň, loni byl třetí v derby a umístil se i v Miláně. Jak se jeví v tréninku jako překážkář?
 

Skáče dobře. V tréninku ho jezdí Marek Stromský a říká, že je to talent. Dostih v Bratislavě je dobře obsazený, je tam například Proud Boris. Při My Afantových rovinových kvalitách by se mohlo zdát, že třetí místo v dostihu čtvrté kategorie by mělo být zklamáním, ale nám se jedná hlavně o to, aby dostih dokončil zdravý. Jeho letošní výsledky nebyly z nejlepších, ovlivnilo je právě krvácení a to i v práci. Proto k nám byl poslán, zda by mu neprospěla změna prostředí a tréninku. U nás se zatím krvácení v tréninku neprojevilo, ale pozvali jsme si MVDr. Libora Hlačíka, aby ho vyšetřil na endoskopu a zde se krev objevila. Nedělní dostih je vlastně takovou zkouškou, jak to My Afantou zvládne po zdravotní stránce, protože pokud by měl krvácet, znamenalo by to konec jeho kariéry. Tu již ze stejných důvodů ukončil Kaptah. Skákal dobře, dostih třeba i vedl, ale pak se kvůli krvácení úplně zastavil.  Další otázkou je, jak bude My Afantou reagovat na cestování, se kterým také míval problémy. 

My Afantou a Reglisse trenink

FOTO (Eva Kopečná): My Afantou a Reglisse při tréninku


Start již za sebou má vaše další nová svěřenkyně, Reglisse, která skončila devátá ve Slovenských Oaks. Je po dostihu v pořádku? 

Ano, je v pořádku, dostih se na ní nijak negativně neprojevil, nepřestala žrát a byla v pohodě. Před samotným dostihem se chovala klidně, absolvovala dobře prubikentre a nepotřebovala ani kapuci na vstup do boxů, potud bylo všechno v pořádku. Ale vše se změnilo, jakmile vyskočila ze startovacích boxů. Robert Šara říkal, že jakoby najednou přesedl na jiného koně. Nechtěla vůbec jít k soupeřům. Odskočila vzadu a zůstala tam po celý dostih, nepředvedla žádný výkon. Věřil jsem, že její výsledek bude lepší, tohle byla katastrofa. 


A jaké jsou další plány s klisnou?
 

Pan doktor jí chce vidět v Rakouském Oaks příští týden. Zkusíme na ni něco vymyslet, aby jí to více bavilo. Vzali jsme ji s sebou na poslední pardubickou kvalifikaci, kde po dostizích absolvovala práci na dráze a vyzkoušeli jsme na ni blinkers, které dostane i do dostihu.


Na startu Velké ceny turfu postrádám Trip to Rhodose, máte s ním jiné plány?
 

Trip půjde až pardubický Saint Leger. Měl problémy se zády a pajdal na zadní nohu, teď už se zdá být v pořádku. Začíná už také chlupatět. Koně dekujeme, ale je u nás už dost chladno, na koních je to znát. Zásadní problém v tom však nevidím, loňský pardubický St. Leger vyhrál Trip také chlupatý.  Co se týče dalších plánů, mimo Pardubic by pan doktor Tripa také rád viděl v Ceně prezidenta republiky. 

NN Smadoun

FOTO (Eva Kopečná): Nový přírůstek v tréninkovém středisku Dvorce, roční hřebec po Smadounovi

Cruel Mole Joe letos dělá radost na zahraničních drahách. Kam se s ním chystáte po Bratislavě, Ebreichsdorfu, Mnichově a Avenches? 

Je přihlášený na příští víkend do Frankfurtu, ale máme problém s jezdeckým obsazením. Jozef Bojko ho nemůže jezdit. Shání nám jiného jezdce, ale pokud by se to nepovedlo, tak se nic neděje. Je to náš vlastní kůň a tak u něho není tlak na starty. Našli bychom mu něco jiného později. 


Oproti předjaří se počet koní u vás neustále rozšiřuje. Kolik jich máte nyní v tréninku a přišli k vám po Reglisse a My Afantou nějací další koně?
 

Máme 20 koní včetně již nedostihových Kaptaha a Mariydiho, které ale také občas jezdíme. V poslední době přišla čtveřice nováčků. Od pana Drlíka z Chuchle jsme před dvěma týdny přivezli A Gentlemana. Ten má také přejít do překážkového provozu, ale i u něj může být problém s krvácením, takže je tu také na zkoušku, zda-li bude jeho kariéra pokračovat.  Dále přijel nepojmenovaný bílý roček po Smadounovi z matky One Way (Exit to Nowhere), který byl ve Francii na odchov a poté strávil nějakou dobu ve Zbraslavicích u Charvátových. Toho jsme právě obsedali.  Další novou posilou je roční polosestra My Old Husbanda, klisna Dumnonia po Silver Frost (IRE). Zatím je drobnější, nebudeme na ni tlačit. Posledním přírůstkem je dvouletek francouyského chovu Tzigane du Berlais po Poliglote. To je pozdní, strašně velký kůň. Letos běhat nebude, to už nestihneme, ale snad by to mohl být slušný kůň na příští rok. Má překážkový původ. 

Tzigane du Berlais

FOTO (Eva Kopečná): Další posilou stájí manželů Charvátových bude příští rok Tsigane du Berlais, nyní dvouletý syn plemeníka Poliglote


Vypadá to, že v současné době máme ve stáji poměrně velký počet koní, ale mnoho z nich něco trápí a je otázkou, nakolik se nám tyto problémy podaří zažehnat. Během několika měsíců se tedy jejich stav může až o třetinu snížit. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking