ejc20Devět jezdců z osmi různých zemí by se mělo zúčastnit letošního ročníku Evropského poháru žokejů (EJC), který se uskuteční v neděli 27. září v Chuchle Areně Praha. Svou účast přislíbily hvězdy jako Christophe Soumillon, Adrie de Vries, Anthony Crastus nebo druhý muž německé statistiky Maxim Pecheur. Českou republiku budou reprezentovat Tomáš Lukášek a loňský šampion Adam Florian, v jednání je ještě účast některého z italských žokejů.


Nejbohatší rovinový mítink české dostihové sezóny vyhlíží svou šestou a v mnoha ohledech nejtěžší edici v dosavadní historii, připravovanou za přísných hygienických opatření v době pandemie onemocnění Covid-19. Právě s poukazem na současný nepříznivý epidemiologický vývoj zveřejňují pořadatelé seznam nominovaných žokejů bez záruky a vyhrazují si právo případných změn, pokud si to vynutí vývoj příštích dnů.

V tuto chvíli samozřejmě nejsme schopni predikovat další opatření v Praze ani celé České republice. Všichni nominovaní jezdci již přislíbili svou účast a mají zakoupené letenky. Vzhledem k vývoji kolem Covidu-19 ale musíme počítat i s případným černým scénářem, že bude potřeba na poslední chvíli reagovat na případné zhoršení situace,” řekl za pořadatele Jiří Vávra.

V rámci čtvrteční uzávěrky přihlášek však znovu zopakoval, že konání samotné akce není v ohrožení. “Jsme si vědomi zodpovědnosti vůči zúčastněným stájím i dostihové veřejnosti a jsme odhodláni EJC uspořádat i v případě, že by zahraniční jezdci nemohli dorazit a museli být nahrazeni domácí špičkou,” dodal Vávra.

Výbornou zprávou je avizovaný návrat loňského vítěze celkového hodnocení Christopha Soumillona, který minulou neděli dovedl českého Nagano Golda k třetímu místu v pařížském Prix Foy. Do Prahy se chtějí vrátit i Eduardo Pedroza, Adrie de Vries či Vladimir Panov. Vůbec poprvé se mají českým divákům představit stále úspěšnější Němec Maxim Pecheur či Francouz Anthony Crastus.

V hlavním dostihu mítinku, EJC Million s dotací 1,2 milionu korun, zůstává po čtvrtečním posledním škrtání 10 uchazečů. Proti českým a německým koním se postaví poprvé v historii také kůň trénovaný v Řecku. Trenér Nikolai Ivanov dohlásil čtyřletého valacha Hellenic Spirit ze stáje Elia Constructions SA, do EJC Middle byl dohlášen jeho o rok starší tréninkový kolega Garlizan.

Další podrobnosti o letošním Evropském poháru žokejů budou zveřejněny v pátek 18. září, oficiální tisková konference s losováním startovních čísel a oznámení jezdeckého obsazení jednotlivých koní proběhne ve středu 23. září od 10:00.

Seznam jezdců:
Anthony Crastus – Francie
Adam Florian – Česká republika
Jaroslav Línek – Slovensko
Tomáš Lukášek – Česká republika
Vladimir Panov – Rusko
Eduardo Pedroza – Panama
Maxim Pecheur – Německo
Christophe Soumillon – Belgie
Adrie de Vries – Nizozemsko

zdroj: Tisková zpráva EJC    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net