Koplik ZdenoKoním trénovaným v Krabčicích se daří i na zahraničních drahách. Kromě Listed-úspěchu Leo Gali v Meranu se dokázali prosadit i ve Francii, odkud počátkem minulého týdne přivezli svěřenci Zdeno Koplíka dvě druhá místa. A pokračováním úspěchů byly nedělní bratislavské dostihy.

 

Dvouletá Najinska rozdrtila konkurenci v Listed dostihu a Mikamine obsadila výtečné druhé místo ve Slovenských Oaks. Tyto výsledky jsou pochopitelně důvodem k rozhovoru, ale zajímat se samozřejmě budeme i o plány na nejbližší budoucnost.


Vraťme se nejprve k úspěchům ve Francii. Jaký dojem na vás udělalo závodiště v Nancy?

Já ho znám už z dřívějška. V sezóně 2007 tam My Star Lora vyhrál větší dostih na proutěných překážkách a pak tam ještě startoval dvakrát. Je to samozřejmě menší závodiště, ale chceme se zúčastňovat dostihů se šancemi na vítězství a ne třeba dobíhat šestí v Longchamp. Ale i na závodiště typu Nancy musíte mít koně, který patří u nás ke špičce, jinak sem nemá smysl jezdit.


Takže jste čekali od Hidden Flame a Sky Pilota úsilí o vítězství?

Vím, co mě ve Francii čeká. Jezdí sem samozřejmě se svými koňmi řada trenérů a 90 % výsledků je mimo dotovaná místa. Sport ve Francii je někde úplně jinde. Ale sem do Nancy jsme jeli skoro na jistotu, koně se v práci ukazovali dobře. A nebýt smůly se Sky Pilotem, který byl zavřený, tak jsme mohli vézt domů i vítězství.


Jak dlouho vám trvala cesta do Nancy?

Od nás to není daleko, je to asi 750 kilometrů. Vyjížděli jsme ve 14 hodin a okolo deváté večerní hodiny jsme byli již na místě, takže to se dá vše dobře zvládnout.


Chystáte se sem v nejbližší době znovu? A pokud ano, se kterými koňmi?

Určitě by se naše francouzské starty měly opakovat. Měla by sem jet kromě Hidden Flame a Sky Pilota i Leo Gali a také dvouletí. Jejich starty přicházejí v úvahu asi tak za dva až tři týdny.


Zmínil jste Leo Gali, její vítězství v Meranu bylo snadné…

Ano, chodila v tréninku dobře a tak jsme si s ní fandili. Itálie ale je někde úplně jinde než Francie, je to spíš na úrovni horšího Německa. Nicméně Leo Gali dokázala vyhrát black-type dostih, což je pro její budoucí chovnou kariéru důležité.


Vaše dvouletá hvězda Najinska v neděli vyhrála už potřetí za sebou, tentokrát Listed Velkou cenu BBAG Baden-Baden. Předpokládám, že jste jeli na Slovensko s velkými ambicemi…

Najinska je v pořádku, poslední práce šla moc dobře. Myslím si, že je to výjimečná klisna, určitě patří k nejlepším dvouletým koním, co jsem kdy trénoval. Vyhrála start-cíl, v rekordu dostihu. Až časem se ale ukáže, jestli jí výkonnost vydrží i ve třech letech, nebo jestli byla jen výjimečná dvouletka. Letos už by měl čekat Najinskou poslední start, a to v zahraničí.


Velkým překvapením dostihů v Bratislavě byl výkon Mikamine ve Slovenských Oaks, kde v roli outsiderky doběhla druhá a odkázala mj. za sebe Sapsiree a Nidaru. Jak vysoko jste před dostihem s Mikamine pomýšleli?

Do Bratislavy jsme jeli s Mikamine pokusit se o umístění na tabuli. Nakonec šla tak výborně, že kdyby to bylo na 2400 metrů, možná by i vyhrála. U Mikamine strašně moc záleží na podkladu dráhy, když je měkko, tak je o třídy lepší. Bohužel v Mostě byla natolik tvrdá dráha, že Mikamine po sto metrech už nechtěla ani běžet. Lepší dráha pro ni byla v Karlových Varech, kde vyhrála. A nyní v Bratislavě šla tak výborně, že se rozmýšlíme co s ní vůbec dále. Připadá v úvahu i start ve Francii.


Co je u vás nyní ve středisku v Krabčicích nového?

Do tréninku k nám přišlo 12 ročků. Jsou mezi nimi i čtyři koně, kteří nebyli prodáni na aukci v Baden-Badenu, kteří nedosáhli rezervní ceny. Podle mého názoru se jedná o kvalitní koně, které by bylo škoda prodat pod cenou a jsem rád, že posílí naši stáj. Mě osobně se fyzicky líbí klisny po Medicean a Authorized a hřebec po Yeats. Většina ročků je ale nabízena k prodeji. Budeme s nimi se všemi pracovat, a když přijde zájemce, může si tu zakoupit koně. A může ho u nás ponechat i v tréninku.

Středisko se stále buduje a vylepšuje, už teď tu máme výborné podmínky, mj. máme osm kilometrů cvalovek, a to nikdo ve východní Evropě nemá. A až to tu bude kompletně hotové, myslím, že to bude na úrovni francouzských tréninkových středisek. Jsme otevřeni pro všechny majitele, i takové, kteří by rádi startovali se svými koňmi ve Francii. Máme tu k dispozici velmi dobrý pracovní kolektiv, pomáhá nám Tomáš Lukášek s manželkou, Karolina Průdková, Radek Koplík a Lukáš Jirásek. Myslím, že naše současné výsledky jsou zásluhou výborného kolektivu a výborných podmínek pro přípravu koní.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking