Karlovy VaryTento víkend se konají dostihy pouze v neděli, karlovarské závodiště ale nabídne od 14 hodin velmi zajímavý program. Ten bude gradovat 5. ročníkem Poháru Josefa Váni za podpory předních karlovarských podnikatelů s osmi účastníky na startu. Mezi nimi je i Peintre Elusif trenéra Tůmy, od kterého jsme se dozvěděli, jaké jsou s pětiletým koněm startujícím v poslední době ve Francii ambice. Svůj tradiční větší test budou v neděli mít také klisny. Letní cena klisen primátora města Karlovy Vary bude maximálně obsazena a nabídne zajímavé měření sil dvou tříletých klisen se staršími soupeřkami.


POHÁR JOSEFA VÁNI za podpory předních karlovarských podnikatelů s dotací čtvrt milionu korun se uskuteční již popáté. V dosavadních čtyřech ročnících této Národní Listed se dařilo předveším zástupcům stáje Dr. Charvát, kteří zvítězili třikrát. Dvakrát se na těchto úspěších podílel trenér Pavel Tůma - v roce 2015 s Khalshanim (ten vyhrál i rok předtím v tréninku MVDr. Olehly) a loni s Manifestationem. Trenér vítěze Českého derby Josepha vyšle tentokrát do dostihu pětiletého Peintre Elusif (Elusive City), který po loňském snadném triumfu na proutěných překážkách v Pardubicích 8. října třikrát startoval na francouzských závodištích. Letos se dvakrát umístil ve Strasbourgu a Wissembourgu. A co říká trenér Tůma na konto svého svěřence Peintre Elusifa? "Dobrý kůň to je, ale další kůň od šéfa Aztek je taky moc dobrý. Vítězství mu přeji a pokud by za ním byl Peintre Elusif druhý nebo třetí, tak budu spokojený. Khalshani to není a Manifestation měl loni štěstí na menší počet koní v dostihu, ale věřím, že Peintre Elusif podá dobrý výkon. A taky věřím, že pan Janatka výborně připraví dráhu. Co se ještě týče Peintreho, tak už by ho měl čekat přechod na větší skoky."

Pavel Tůma zmínil dalšího reprezenta úspěšných modrožlutých barev stáje JUDr. Jiřího Charváta Azteka (Moonjaz), kterého připravuje v Lysé nad Labem Tomáš Váňa. Ryzák dokázal vyhrát před pěti týdny s jistotou svou první steeplechase, přičemž se jednalo vlastně o jeho teprve druhý překážkový start. V  sedle Azteka bude Michal Kubík. Josef Váňa vysílá do "svého" dostihu dvojici koní. Abbot Greyovi (Presenting) se ze tří startů včetně Itálie letos nejvíce dařilo v trojkovém dostihu v Mostě, kde byl druhý za  Tarasem. Více se dá proto očekávat od jeho tréninkového kolegy Tahiniho (Medicean), který poslední dva roky úspěšně sbíral eura v Itálii. Dokázal tam čtyřikrát vyhrát včetně koncem března konané Listed VIII. Steeple-Chase di Treviso.  

Aztek
Stáj Dr. Charvát vyhrála Pohár Josefa Váni již třikrát. Letos bude mít dvě želízka v ohni, Azteka (na snímku) a Peintre Elusifa

Na startu hlavního dostihu také budou dva desetiletí steepleři. Dalmacio (Mamool) se letos ze dvou startů jednou umístil ve trojkové společnosti a šampion na proutěných překážkách v sezóně 2012 Čáriray (Ray of Light) po startu v jedničkové steeplechase počátkem května v Pardubicích zvítězil o dva týdny později v bratislavakých proutěnkách. Startovní listihu Poháru Josefa Váni dotvářejí dva francouzští rodáci. Boisblanc (Network) se při svém jediném letošním startu umístil na třetím místě za Aztekem a Amadeonem. Polokrevný Benevole (Full of Gold) zatím ve dvou českých startech mnoho neukázal. 

Rovinovým vrcholem odpoledne bude LETNÍ CENA KLISEN PRIMÁTORA MĚSTA KARLOVY VARY druhé kategorie na 2000 metrů. V maximálním poli 12 koní jsou také dvě zástupkyně klasického ročníku. Nejnižší hmotnost v poli, 54 kilogramy, ponese pátá z Jarní ceny klisen a druhá z Ceny Nory Jeane Johanka (Pop Rock), která si pod vedením ž. Martiny Havelkové poprvé vyzkouší trať 2000 metrů. Šestá z Jarní ceny klisen Katarina (American Post) mezitím změnila majitele a přijede ze Slovenska od trenéra Michal Ročáka.

Třikrát již startovala v Letní ceně klisen Sapsiree (Rock of Gibraltar) stáje Joly a pokaždé byla v dostihu do třetího místa. Ponese nejvyšší hmotnost v poli 61 kilogramy a i přes letošní nevýrazné výsledky je s ní třeba stále počítat. Favoritkou dostihu zřejmě bude Venillia (Rosensturm), letos třetí v Memoriálu Vlastimila Smolíka v Mostě a snadná vítězka již zmíněné Ceny Nory Jeane.  V poměrně vyrovnaném dostihu se dá progres předpokládat u vítězky z Mimoně Tialine (Martaline), Florentiny (Belenus), Romanetty (October) a v Karlových varwech vždy úspěšné Dang Gii (Lawman). Se špičkovými klisnami se poprvé poměří Santa Padrona (Muhtathir), která v posledních dvou startech nenašla přemožitele.

Dalším dostihem druhé kategorie je Cena společnosti LA NOVA CONSULTING na mílové trati. I v tomto dostihu je odvážný zástupce tříletého ročníku a tím je třetí z Michalova memoriálu a šestý z Velké jarní ceny Riverton (Egerton). Svěřenec trenéra Juránka mj. změří mj. síly s třetím v Ceně Jezdectví Sheikem Yerbouti (Look Honey), Bahama Pa Pa (Medicean) a také Approcaillisem (New Approach), který zaběhl velmi dobře v rekordně rychlém Červnovém poháru. Nahoru také postupně jde bratr trojnásobné grupa 1 vítězky Winter, reprezentant stáje Lokotrans Facts and Figures (Galileo).

Michaela Zemanová 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking