Karlovy VaryNeděle bude po dvou týdnech znovu patřit dostihovému mítinku na karlovarském Hipodromu Holoubek. Od 14:30 tu bude k vidění sedm rovinových zkoušek včetně dvou dostihů určených koním první kategorie, kde dojde k porovnání tříletých se staršími koňmi. Jubilejní desátý ročník Velké ceny BBAG o 160.000 Kč vybojuje pětice koní, zatímco hned následující 89. Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího bude mít o dva startující více. Početní převahu v něm budou mít zástupci tříletého ročníku.

Tříletý ročník budou v 10. Velké ceně BBAG na 2000 m zastupovat Oriental Glory (Soldier Hollow) a Forever Dry (Jukebox Jury), tedy účastníci dvou derby.  Bílý svěřenec Josefa Váni Forever Dry svých nejlepších letošních výsledků dosáhl na tratích okolo 2000 metrů a to samé platí i o Oriental Glorym. Délka trati by jim teda měla vyhovovat a čeká je zajímavé poměření sil s trojicí starších koní, kteří nepatří k úplné špičce. Tafilly (Red Rocks) se od loňského podzimu věnovala dostihům hlavně na supervytrvaleckých tratích, kde dosáhla mj. čtvrtého místa v Karlovarské dvojnásobné míli. Galisovi (Suteki Shinsukekun) se na zdejší dráze daří. Letos tu vyhrál dostih třetí kategorie a minule podlehl o nos jen Saulovi (Champs Elysees). Loop Love (Manduro) od posledného startu změnila majitele a jejím novým trenérem se stal Jiří Brož. Letos se jí dosud tolik nevedlo, ale loni na podzim vyhrála dvoukilometrový dostih v Mostě.

Ještě zajímavěji je obsazena 89. Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů o 135.000 Kč. Tady zástupce klasického ročníku čeká opravdu pořádná prověrka, protože všichni tři jejich starší soupeři si už  mnohokrát vysloužili respekt. Dvonásobný derby - vítěz Touch of Genius (Galile) letos na jaře vyhrál Memoriál Vlastimila Smolíka a v dalších třech startech se na vytrvaleckých tratích umístil. Po více než třech letech se v neděli vrátí na trať, kterou začal svou dostihovou kariéru, když se jako tříletý umístil na třetím místě ve zdejší Jarní ceně. Sir Sun (Power) letos zaběhl dvakrát výborně na domácích tratích. Ve Velké dubnové prohrál jen s Aldzarbem a před měsícem na zdejší dráze dominoval ve zkouškce druhé kategorie na míli nad Hiddem Flamem (Barathea). I jméno třetího staršího koně v poli, Montjeu Thirda (Pop Rock) vzbuzuje respekt. Umí být po celý dostih hodně rychlý a letos se mu obzvláště dařilo v Mostě, kde vyhrál dva dostihy a ve zmíněném Memoriálu Vlastimila Snmolíka prohrál o hlavu jen s Touch of Geniem. Svěřenec Josefa Váni nese nejvyšší hmotnost v poli 59,5 kilogramy, zatímco oba jeho kolegové o 1,5 kilogramu méně.

TouchOfGenius
Ozdobou startovního pole 89. Ceny města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího je účast Touch of Genia stáje Statek Blata Český ráj. V jeho sedle bude poprvé žokej Jan Rája (foto: Andrea Zavadilová)

Z tříletých koní je nejvíce zatížený Thisisthekey (Authorized), vítěz Starohájského kritéria a účastník dvou derby, jenž obdržel hmotnost 55,5 kg. Dvojnásobný vítěz a další účastník derby v poli dostihu Cape Freedom (Cape Cross) má zátěž 54 kg. O další kilogram méně má naposledy poslední ve Velké červnové Valentino Dancer (Planteur) a ještě o půl kila méně propozice umožnila nést dvojnásobnému vítězi dostihů čtvrté kategorie Orsonovi (Egerton).

Zajímavý karlovarský program otevře trojková Cena společnosti BBAG na 2000 metrů o 70.000 Kč. O čtvrté vítězství v řadě bude usilovat Linngar (Linngari), jenž úspěšně kombinuje starty na rovinách a na překážkách. Do jeho sedla byl angažovaný v poslední době hodně úspěšný Adam Florian. Trenérka Vocásková ještě vyšle do dostihu spolehliovou Merellu (Blue Canari) se začínající jezdkyní Nikolou Svobodovou. Stáj Lokotrans bude mít v dostihu dvojí zastupení - tříletého Barabashe (Intense Focus) a o rok staršího Guillotine Shave (Slickly), jenž v posledních dvou startech skákal. Street Singer (Stimulation) se letos prosazoval o kategorii níže.

Tucet koní se utká v handicapu třetí kategorie na 1600 m, Ceně Holoubek Koncern o 60.000 Kč. V poli například jsou spolehlivý a málo zatížený Singapore Spice (Sandwaki), Alfazive (Evasive), vítěz z prvního červencového karlovarského mítinku Dodybud (Sovioet Star) a Mormill (Authorized), který obdobně proponovaný dostih vyhrál na zdejší dráze v polovině června. V neděli ovšem ponese nejvyšší hmotnost v poli 64 kg. O tři kilogramy méně bude mít účastnice Jarní ceny klisen Cunami (Mikhail Glinka).