Hlavní předzkouška Českého derby, 65. Mironet Velká červnová cena, měla mj. ukončit neporaženost minimálně jednoho ze dvou velmi sledovaných  hřebců na startu. Stalo se tak jen v případě Palazza Corsiniho, protože Black Canyon neprohrál ani počtvrté za sebou. Jeho vítězství se pod vedením stálého jezdce Petra Foreta zrodilo stylem start-cíl. Tempo sice bylo v jedné třetině dostihu hodně pomalé, ale způsob, jakým Black Canyon dominoval v cílové rovině, ho pasuje jednoznačně do role favorita derby. Úspěch koní DS Pegas a trenéra Dalibora Töröka stvrdil ještě druhým místem Felix. 

Ve druhém vrcholu mítinku, Ceně Nory Jeane, dominovala s převahou Venillia stáje Orling s ž. Zatloukalem. Double zaznamenali žák Daniel Vyhnálek a trenér Petr Kantek. Opět se dařilo koním českého chovu, kteří zvítězili v pěti dostizích, dvakrát uspěli odchovanci centra Darhorse.

Jedenáct tříletých hřebců se sešlo na startu generální zkoušky na derby, 65. MIRONET VELKÉ ČERVNOVÉ CENY (3 l., I. kat., 2200 m, 135.000 Kč). Očekávaný souboj dvou neporažených hřebců se nakonec vůbec nekonal. Žokej Petr Foret v sedle favorita Black Canyona totiž vzal krátce po startu svižné tempo na sebe. Na protilehlé rovině ale zpomalil a žádný ze soupeřů nechtěl jít přes ně. Za zástupcem DS Pegas cválali nejblíže Landaron (Egerton), Zock (Rock of Gibrltar) a také jeho stájový kolega Felix (Jukebox Jury). Naopak Palazzo Corsini (Galileo) se pohyboval na opačném konci pole. V cílové rovině BLACK CANYON (Manduro) ještě přidal, utekl soupeřům a v posledních metrech už nebyl podporovaný, přesto zvítězil o čtyři délky před rovněž výborně běžícím Felixem. Milým překvapením je třetí místo Aenease (Galileo). Lepší z reprezentantů stáje Dr. Charváta Fighting Lips (Mamool) ztrácel už na vítěze 6 a půl délky a dokázal o krátkou hlavu porazit Zocka (Rock of Gibraltar). Druhý favorit dostihu Palazzo Corsini měl na osmém místě v cíli manko na vítěze více než 11 délek. Dosažený čas 2:26,56 je nejpomalejším od roku 2009  a je o více než 8 desetin vteřiny pomalejší než rekord dostihu, který stále drží Ray of Light. Black Canyon zaběhl druhou a třetí čtyřstovku za 28,22 resp. 27,67, tu poslední ale seběhl za 23,81. Stáj Pegas a trenér Török tak letos zvítězili popáté, z toho podruhé v dostihu I. kategorie.

Velkacervnova cilovka
Black Canyon a jeho velký náskok na soupeře v posledních metrech předzkoušky derby (foto: Petr Nowicki)

Druhým vrcholem odpoledne byl tradiční dostih pro klisny, 14. CENA NORY JEANE (3+ kl., II. kat., 1600 m, 100.000 Kč). Favoritkou zkoušky byla třetí z Memoriálu Jaroslava Maška Celine My Heart (Dick Turpin), ale ta se nakonec nevešla ani na tabuli. Dostih rozeběhla letos debutující Jamari (Alaska River), a blízko ní cválala také jediná tříletá klisna v poli Johanka (Pop Rock). Ta šla v cílové rovině do vedení, ale neodolala náporu vnější stopou finišující VENILLIE ( ž. Milan Zatloukal). Úspěšná reprezentantka stáje Orling i s nejvyšší hmotností 62 kilogramy porazila o osm kilogramů méně zatíženou Johanku o 3 délky. Na třetím místě, ale již 7 délek za vítězkou, skončila rovněž 62 kilogramy zatížená Florentina (Belenus). Doběh na prvních pěti místech doplnily poprvé letos startující Romanetta (October) a Rabbit Percy (Sir Percy). Trenérce Martině Růžičkové se i letos daří výborně, tohle bylo už sedmé prvenství jejího svěřence v sezóně. 

Dostihové odpoledne otevřela CENA CHOVATELSKÉHO CENTRA FITMIN (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč) určená nejmladším dostihovým koním. V pětihlavém poli koní se dlouho podílela na tempu Drakyáda (Egerton), ale v cílové rovině přes ni přešel jediný hřebec KISSI BOY (Bully Pulpit - Kissi Missi, Areion) v sedle s žokejem Jakubem Pavlíčkem a až do cílového mezníku náskok na čtyři klisny zvyšoval. Nakonec zvítězil snadno o 5 délek před Drakyádou. Třetí skončila Shenkira (Durante Alighieri) a až čtvrtá Dark Alighieri (Durante Alighieri), která měla jako jediná již dostihovou zkušenost. Trenér Ing. Milan Míček se radoval z vítězství po čtyřech letech, stejně jako stáj DS Mladecko. Chovatelem vítězného Kissi Boye je sám žokej Jakub Pavlíček.

Velkacervnova dekorovani
Slavnostní dekorování vítězů 65. Mironet Velké červnové ceny

Ženy jezdkyně soupeřily v dostihu nazvaném LADIES RACE (3+, handicap, III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). Nejprve dostih vodil Alexandr (Approve), ale v lahovickém oblouku šel do čela GOLD OF GIBRALTAR (Rock of Gibraltar) stáje Lokotrans podporovaný ž. Ingrid Janáčkovou Koplíkovou a o jeho vítězství tak bylo brzy rozhodnuto. Na posledních dvěstě metrech sice musel odolávat náporu čtyř soupeřů, ale svěřenec Luboše Urbánka už vítězství nepustil a zvítězil o půl délky před matadorem Katchabou (Smart Strike). Jen krk za ním skončil My Charlie Man (Myboycharlie), který točil do cílové roviny na posledním místě. Ve vyrovnaném handicapovém dostihu se vměstnalo prvních sedm koní do rozmení necelých dvou a půl délky. Trenér Luboš Urbánek letos již šestkrát připravil vítěze dostihu. 

V následujícím dostihu, CENĚ HIPOSPOLU ((3+, handicap, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč), se utkali žákovští jezdci ze čtyř zemí. Favoritkou dostihu byla Mumbai (Saddex), ale ta ztratila mnoho délek špatným startem. Pole soupeřů dostihla ještě před lahovickým obloukem, ale v cílové rovině jí  chyběly síly a doběhla šestá. Aktivně pojal dostih nejúspěšnější žák v poli Daniel Vyhnálek, který vedl reprezentantku stáje Belicus Racing FIOMI (Midships - Fione, Rainbows For Life). Na svěřenkyni trenéra Kantka se pokusila na "distanci" zaútočit Archipenka (Archipenko) s Danou Bořánkovou v sedle, ale bělka jistě zvítězila o dvě délky. Třetí místo patřilo s odstupem bezmála tří délek matadorce Sun For Life (Rainbows For Life) s nejlepším ze zahraničních jezdců, Maďarem Ákosem Makoviczkim. 

Zakovskeutkani Vyhnalek
Vítězem žákovského utkání Česko, Slovensko, Maďarsko a Irsko se stal Daniel Vyhnálek, který zvítězil dvakrát. Na snímku vítězí v sedle Ladara před Candle In The Wind s Maďarem Makoviczkim (foto: Petr Nowicki)

O hodinu později se konalo druhé měření sil mezi žáky, CENA STŘEDNÍ ŠKOLY DOSTIHOVÉHO SPORTU A JEZDECTVÍ (3+, handicap, V. kat., 1800 m, 20.000 Kč). I v tomto dostihu uspěl Daniel Vyhnálek, který opět seděl v sedle svěřence trenéra Kantka, zástupce stáje Bellicus racing a také krabčického chovu. Jeho partnerem byl bělouš LADAR (Midships - Ladee Wise Nort, Duck Snort), který po aktivním průběhu dostihu porazil svou vrstevnici Candle in The Wind (Look Honey), která pod vedením Ákose Makoviczki skončila o třičtvrtě délky druhá. Třetím místem udělal radost zástupce Střední školy dostihového sportu Delfín (Near Dancer), který se při třetím životním startu poprvé umístil.  Trenér MVDr. Kantek zaznamenal letoš již šesté vítězství.

Hodně toho již ve své kariéře dokázala svěřenkyně trenéra Germiče WILLIANN (Tiger Cafe - Wild Thyme, Desert Prince). Loni se umístila v Oaks, Saint Legeru a Ceně prezidenta republiky, ale vítězství jí dosud míjelo. V CENĚ FONDU OHROŽENÝCH DĚTÍ (4+, III. kat., 2200 m, 60.000 Kč) předvedla tato propagátorka stáje HARMONY pěkný finiš a dominovala o necelé dvě délky před Black Bet (Dick Turpin) a zlepšeným Michelangelem (Shirocco). Trenér z Lysé nad Labem Karel Germič se radoval z prvního letošního vítězství.

Důležitý dostihový den uzavřel MEMORIÁL MILOSLAVA NOVÉHO (3 l., IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč), jehož vysokou favoritkou byla svěřenkyně trenéra Tůmy a reprezentantka stáje Dr. Charváta HESSOESSE (Cima de Triomphe). Účastnice Listed v Chantilly byla dosud nevítězná a svou dnešní šanci nepromarnila. Dostih dlouho vodila Miss Mamool (Mamool) a v cílové rovině vyrazil kupředu Argano (Lord Of England). Hessoesse pod vedením ž. Stephane Breuxe nakonec dominovala po táhlém finiši o jedenatřičtvrtě délky před Arganem. Vzdálenější třetí místo získala Apas Rocka (Pop Rock). Trenér Pavel Tůma letos vyhrál počtvrté, stejně jako Stephane Breux na našich drahách.

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking