logo vp15Hlavní tématem dnešní tiskové konference v hotelu Paříž byla samozřejmě blížící se 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, pro kterou je již známa definitivní startovní listina. Nejen ale o Velké pardubické byla řeč, prezident Jockey Clubu ČR JUDr. Charvát se také zamýšlel nad financováním českého turfu.


Prezident Jockey Clubu Jiří Charvát uvedl, že na dotacích bude letos vyplaceno celkem 48,5 mil. Kč: "To znamená 15 % nárůst oproti loňské sezóně a 12 procentní nárůst oproti průměru za posledních pět let. Je důležité, aby dotace rostly kontinuálně, tedy i v dalších letech. Financování dostihů je prioritně záležitostí pořadatelů a sponzorů. U nás ale existuje výjimka, na sponzorování dostihů se totiž podílí také Jockey Club ČR. A to dvěma způsoby - prostřednictví fondu majitelů, což znamená částku 2,5 až 3 miliony korun, a také prostřednictvím generálního partnera českého dostihového sportu, za což patří poděkování společnosti Mercedes Benz." Jiří Charvát dále vyjádřil uspokojení nad tím, že výborní čeští koně jsou na úrovni Listed v západní Evropě, ale poznamenal také, že se mu nepovedlo docílit toho, aby změnil způsob, jakým sdělovací prostředky informují o dostizích. "Je zajímá především to, jak se vyspal Josef Váňa, ale jiná témata z dostihů neznají."

Ředitel  Dostihového spolku a.s. Michael Skalický vysvětloval skutečnost, proč už v sobotu nejsou v Pardubicích k vidění tradiční rovinové dostihy. "Pardubice jsou centrálním překážkovým závodištěm a v Česku máme příhodnější dráhy pro rovinové dostihy. Proto jsme se s asociací steeplechase domluvili na změně sobotnícho dostihů z rovinových na překážkové." Skalický si cení dlouhodobé spolupráce s Českou pojišťovnou, která i přes změnu majitele má nadále o dostihy zájem. "České pojišťovně patří velké poděkování. A co se týče přípravy dráhy, tak ta se za poslední tři roky dostala do velmi kondice. Mohu říci, že už dnes jsme na sobotní dostihy připraveni na 100 %. Pokud již do sobody nezaprší, ještě dráhu dovlažíme."

Na tiskové konferenci byl také přítomný náměstek primátora  města Pardubice Ing. Jan Řehounek, který označil Velkou pardubickou za zlato Pardubic a dodal, že měl včera jednání s generálním ředitelem České pojišťovny ohledně další spolupráce, pro kterou jsou finalizovány podmínky.

Tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková zase označila Velkou pardubickou za rodinné zlato: "Bude to letos již naše 22. Velká pardubická. Poprvé jsme spojili jméno České pojišťovny s ní v roce 1991 a od roku 1995 trvá naše spolupráce nepřetržitě dodnes. A mohu říci, že Velkou pardubickou žije každý zaměstnanec pojišťovny."

Na tiskové konferenci nechyběl ani Josef Váńa, který poprvé startoval ve Velké před 30 lety. Dva ročníky Velké vynechal, a letos se tedy potřetí nezúčastní jako jezdec, i když původně startovat chtěl. "Do Velké jsme přihlásili původně více koní, ale nakonec se jí v pořádku dočkali jen tři. Já jsem chtěl startovat v sedle Söröse, ale toho vyřadily zdravotní problémy. Ještě byl volný Hipo Jape, kterého sice měl jet původně Jan Kratochvíl, ale lékaři mu ještě start nedoporučili. Zkusil jsem si tedy Hipo Japeovi fyzický test, ale ten nedopadl úplně dobře. Takže z důvodu mé kondice a horší voditelnosti Hipo Japea, který se musí celý dostih tlačit dopředu, letos nepojedu," vysvětlil s úsměvem Josef Váňa, kterého ale myšlenka na další start ve Velké neopouští. "Máme ve stáji jednoho šestiletého šimla, tak možná by to s ním šlo..." 

Letošní Velkou zřejmě stráví Josef Váňa nějaký čas v oblasti startu, aby pomohl svému svěřenci Rabbit Wellovi: "Ale když má startovní číslo jedna, tak to možná ani nebude potřeba, ještě uvidím, lístek na tribunu koupený mám. A taky pan Jandejsek měl u Rabbit Wella zaříkávače koní, aby odstartoval."  Josef Váňa má také radost z obnovené spolupráce s Josefem Bartošem, který bude v sedle Zarifa. "Jsme stále ve stejném vztahu, jako než Pepča od nás odešel. Pro mne je to nejlepší překážkový jezdec u nás."
(mze)

 


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net