NetoliceV dnešním hlavním dostihu u zámku Kratochvíle, Velké ceně Netolic, se po třech letech opět prosadil svěřenec trenéra Slabého Mauglí, kterého znovu vedl žokej Martin Liška. Jedenáctiletý hnědák dokonce dnes dominoval s větší převahou nad soupeři. 

 

Dostihový den v Netolicích byl také ve znamení úspěšného návratu Allana Petrlíka na pozici trenéra koní stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Jeho tři svěřenci totiž získali dvě vítězství a jedno druhé místo. Double se také podařilo žokejce Zuzaně Vokálkové. Dostihový den byl rovněž úspěšný pro český chov. Kromě jedné steeplechase totiž všechny dostihy ovládli koně narození v tuzemsku.

Tradičním vrcholem dostihového dne byla Velká cena Galopp News - Velká cena Netolic (5+, crosscountry III. kat., 4100 m, 80.000 Kč), které se zúčastnila pětice zkušených překážkářů. Po třech letech opět dokázal dostih vyhrát nejstarší kůň v poli, jedenáctiletý MAUGLÍ (Magnus - Mono Zona, Garnizon). A zatímco před dvěma roky mu dýchal na záda Wild Danger, letos ho nikdo v cíli neohrožoval. Tři délky měl v cíli náskok na druhého Tripolise (Varadar), který navíc nesl o dva kilogramy méně. Třetí Floridas (Security Risk) již na něho ztrácel osm délek v cíli. Poslední čtvrté místo si připsal bělouš Marcus Aurelius (Stormy River), zatímco ze Stefana (Ray of Light) spadl v průběhu dostihu Lukáš Matuský. V sedle Mauglího byl stejně jako před dvěma roky žokej Martin Liška. Trenér Mgr. Petr Slabý se tak letos raduje z druhého vítězství, což znamená vyrovnání své dosud nejúspěšnější sezóny 2014. Připravuje dva koně (kromě Mauglího také Diamond Race) a oba již letos zvítězili.  

Jediné letošní dostihové odpoledne v Netolicích zahájila Cena Vetmarket s.r.o. (3l., IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) určená tříletým koním. Pro zranění před dostihy nestartovala šancová Fifinka (Arcano). Z překážkového provozu si odskočila pro rovinové vítězství do Netolic svěřenkyně trenérky Vocáskové SICILI POP (Pop Rock - Sicílie, Moonjaz) hájící barvy letos již pošesté vítězné stáje Zeas Staré Hradiště. Klisna pod vedením ž. Jana Ráji potvrdila úlohu favoritky dostihu a o pět délek za sebou zanechala o tři kilogramy více zatíženého Morgana (Durante Alighieri). Třetí místo získala Cenná Panenka (Silver Whistle), která ztratila na startu. Jan Rája si zaknihoval 16. prvenství do šampionátu jezdců na rovině a ztráci na vedoucího Jaromíra Šafáře už jen jedno vítězství.

V Ceně Šindelář Spedition s.r.o. (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) získal pro svou trenérku Ing. Hanu Váňovou první letošní vítěztsví SANTINO (Scyris - Santa Anna Marie, Victory Piper), který o dvě délky porazil matadorku Goldy (Look Honey). Ta o krk za sebou zanechala 63 kilogramy zatíženou favorizovanou tříletou Archipenku (Archipenko). V sedle vítězky byla žokejka Zuzana Vokálková, která tak dosáhla třetího prvenství v aktuální sezóně. To další ale získala hned vzápětí...

Hlavním rovinovým chodem odpoledne byla Cena přátel dostihového závodiště Netolice (3+, III. kat., 1200 m, 45.000 Kč), jejíž favoritkou byla Nazma (Approve), která za sebou měla sérii čtyř letošních pěkných umístění. Nakonec se ale musela spokojit až se třetím místem, více než dvě délky za vítězkou. Tou se stala právě pod vedením ž. Vokálkové YORDANA (Egerton - Yokodara) stáje ELPAM CZ. Zástupkyně rodiny, kterou nejvíce proslavili Yocker a Yokom, v cíli za sebou o půldruhé délky zanechala vítěze z květnového Mostu Never Now (Kandahar Run). Tabulový doběh doplnili čtvrtý Stormico (Stormy Jail) a pátý Epoch (Oasis Dream). Vítězství Yordany bylo letos již desátým pro trenéra Radka Holčáka.

Roli favoritky dokázala v Ceně Václava Smolíka (4+, handicap V. kat., 1800 m, 15.000 Kč) potvrdit svěřenkyně letos mimořádně úspěšného trenéra MVDr. Petra Kantka LEMESÍNA (Signe Divin - Lemes Gold, Java Gold). V jejím sedle získal letošní druhé prvenství žák David Liška. Klisna pod jeho vedením dominovala lehce o 3 délky před "učilištním" Labondem (Forever Bond) a již více ztrácející a nejvíce zatíženou Furano (Medicean). Trenér Kantek se tak ziskem 11. vítězství vrátil na druhé místo v šampionátu trenérů na rovině. 

Blok rovinových dostihů zakončila Cena Envisan-GEM a.s. - Prostor-Design s.r.o. (3+, IV. kat., 3000 m, 30.000 Kč), která měla největší význam pro trenéra Allana Petrlíka. Vyslal totiž na start svého prvního svěřence z nového působiště v tréninkovém středisku Rabbit Trhový Štěpánov (v prvním dostihu startujícího Morgana trénoval při předchozím působení ve Velké Chuchli) a tím byla vítězka supervytrvaleckého dostihu z Mostu GOLDEN IRENE (Look Honey - Golden Sound, Lujain). Klisna pod vedením Michala Hroudy potvrdila, že jí ultradlouhé tratě sedí a dominovala o pět délek před Sacamirem (Camill). Třetí Sparrow (Security Risk) již ztrácel na vítězku v cíli osm délek. 

Allan Petrlík ale nezůstal v Netolicích jen u jednoho vítězství. Pro čestné ceny šel totiž také po prvním ze dvou překážkových dostihů, Memoriálu Jiřího Hurta (4+, steeplechase IV. kat., 3200 m, 50.000 Kč). Janu Vernerovi svěřil do dostihu tři roky nevítězného RABBIT LIBRETTISTA (Librettist) a vyplatilo se, protože v cíli měla tato dvojice více než třídélkový náskok na Achsara (Gentlewave) a Lambroziniho (Sholokhov). Allan Petrlík si tak připsal dnes v Netolicích deváté překážkové vítězství ve své kariéře a jezdec Jan Verner šesté, a zároveň první dosažené, prvenství  ve steeplechase. 

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net