Joseph venecDva měsíce po svém triumfu v 97. Českém derby České podnikatelské pojišťovny se vrací do dostihového dění derby-vítěz Joseph. To samozřejmě byla příležitost zeptat se trenéra Pavla Tůmy, jak na tom ryzák před měřením sil s převážně staršími koňmi v sobotním hlavním mosteckém dostihu, 20. Velké letní ceně Ústeckého kraje, je. Zajímali jsme se u trenérů ale také o další tuzemské startující koně. Mezi nimi je i nováček na českých drahách Eskerkhan. Ten dosud startoval na ruských pískových drahách a je také účastníkem Ruského derby. V něm se neumístil, ale vyhrál pět dalších dostihů. V sobotu ho poprvé vyšle do dostihu trenér Arslangirej Šavujev.


Velká letní cena Ústeckého kraje se poběží na hipodromu v Mostě už podvacáté. Od samého začátku (do roku 2004 se konala pod názvem Podzimní cena České rafinérské v měsíci září) se konala na trati 1800 metrů, letos se poprvé uskuteční na trati o 200 metrů delší. V letech 1999 až 2001 ji dokázal vyhrát legendární svěřenec trenéra Tomáše Šatry Near Dancer (Classic Secret), vždy v sedle s žokejem Karolem Šarinou. Jejím jediným dalším vícenásobným vítězem je někdejší reprezentant stáje Hrubý Paldox (Linamix), který v ní zvítězil v sezónách 2007 a 2008. Z trenérů dokázal nejčastěji vyhrát Velkou letní cenu zmíněný Tomáš Šatra. Ke třem zásahům s Near Dancerm přidal loni čtvrtý prostřednictví Sapsiree (Rock of Gibraltar). Mezi jezdci třikrát zvítězili v tomto tradičním mosteckém dostihu Karol Šarina, Dušan Andrés a Jan Rája. 

Letos se Velké letní ceny zúčastní se svými koňmi šest trenérů, mezi kterými se bude pokoušet o druhé vítězství Slovák Michal Ročák, který do Mostu znovu přiveze vítěze dostihu z roku 2015 Sulmana (Look Honey). Ze Slovenska také přijede trenér Marian Daniš, který do dostihu vyšle loni druhého z Velké jarní cent Portorikose (Intense Focus).

NearDancer
Skvělý Near Dancer s ž. Karolem Šarinou dokázal vyhrát Velkou letní cenu třikrát za sebou (foto: Vlastimil Vacek)

A co o svých svěřencích prozradili několik dní před dostihem čeští trenéři?

Arslangirej Šavujev (Eskerkhan, stáj Valentin Bukhtoyarov, ž. Jaromír Šafář):
 Eskerkhan k nám přišel koncem června. Běhal v Rusku na pískových drahách a ty bohužel nejsou moc dobře udržované, je to spíše beton… Proto byl takový rozlámaný. Dali jsme ho dohromady a ted jdeme vyzkoušet, jak se mu bude dařit na trávě. Eskerkhan se narodil v Irsku a oba jeho rodiče na trávě běhali. Pan Bukhtoyarov chce podobně jako v případě Skyline Runnera vyzkoušet, zda-li mu to nebude na trávě více pasovat. V Mostě je specifická dráha, a nenašli  jsme pro něho jiný dostih, tak to jdeme zkusit do Velké letní ceny.

Pavel Tůma (Joseph, stáj Dr. Charvát, ž. Jiří Palík):
Joseph má dostih v Mostě jako přípravný start na Saint Leger, jehož termín byl oproti loňsku posunutý. Je také hlášený do Velké ceny turfu při Evropském poháru žokejů, ale tam určitě nepoběží. Je v pořádku, odpočinul si po derby a něco popracoval. Starší koně asi v Mostě budou lepší. Je tam hlavně Ideal Approach, to je moc dobrý  kůň a bude asi těžké ho porazit. Pro mne bude po dostihu nejdůležitější, co mi o něm Jirka Palík řekne, jak se mu bude zdát. A samozřejmě hodně důležité bude to, aby zůstal Joseph po dostihu zdravý a mohl běžet  Saint Leger.

Luboš Urbánek (Ideal Approach, stáj Lokotrans, ž. Jiří Chaloupka a Santa Padrona, stáj Lokotrans, ž. Petr Foret):
Oba naši koně jsou v pořádku. Idealovi se dařilo letos v Bratislavě, ale mostecká dráha mu také sedí, stejně jako trať 2000 metrů. Santa Padrona poběží po dvou týdnech a myslím, že může překvapit. Petr Foret si ji vybral, že ji raději jezdí. Každý z nich je jiným typem koně, Ideal Approach chodí zepředu, zatímco Santa Padrona útočí zezadu. Cílová rovina v Mostě je na ni možná trochu krátká, ale už tu také dokázala vyhrát. 

Greg Wroblewski (Passepartout, Stáj Marcelewo, ž. Kateřina Hlubučková):
Sobotní dostih je pro nás zajímavý i tím, že tam bude poprvé derby-vítěz. V Listed dostihu předtím ve Francii Passepartouta porazili dva naši derbysté. Jezdkyně mi po dostihu řekla, že si myslí, že to bylo špatnou taktikou. Chceme tedy nyní zkusit změnit v sobotním dostihu taktiku a buďto to dopadne dobře, nebo se tento předpoklad nepotvrdí. Ale pracujeme na tom, aby sobotní dostih dopadl dobře. Passepartout je přihlášený také do Evropského poháru žokejů, ale myslím, že by to pro tříletého koně byl hodně těžký dostih a raději s ním chceme běhat proti vrstevníkům. Měl by totiž startovat ve Slovenském Saint Legeru a mostecký dostih jsme zvolili jako přípravný start, aby před Saint Leger neměl tak dlouhou pauzu. 

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net