jck 2003Tři roky po vítězství Vinnah z chovu i stáje společnosti Orling s.r.o. se v prvním klasickém dostihu sezóny Jarní ceně klisen Alavis (L, 3 kl., 1600 m, 500.000 Kč) opět prosadila klisna domácího chovu. Na čelo tříletých klisen se jistým vítězstvím prosadila odchovankyně Ing. Jiřího Trávníčka z jeho stáje Pegas Nidara (Kallisto), která o 1 1/4 délky porazila letos debutující Beryasku (Librettist), úřadující šampiónku ročníku, která tak Nidaře předala pomyslnou korunu královny ročníku.


Nidara, která byla v poli devíti klisen jedinou zástupkyní českého chovu (odchovakyně Hřebčína Křenek Beryaska statut koně domácího chovu nemá), navíc vyhrála přesvědčivě. V pomalu rozjetém dostihu, který odstartoval se zpožděním po velkých problémech Kobi a Purple Rose se vstupem do boxů, se chopily vedení Sapsiree a Rabbit Shirocco, za kterými se držely obě favoritky - Nidara, odskakující s druhým nejnižším kursem a Beryaska. V cílové rovince přešla Nidara pod ž. Lukáškem do vedení, a ač se chvilku zdálo, že by jí nastupující Beryaska mohla pozlobit, Nidara s přehledem vedení uhájila až do cíle. Třetí doběhla v ČR debutující Darat Al Ayam (King's Best), zakoupená v únoru ve Francii za 8.000 euro, čtvrtá doběhla Sapsiree (Rock of Gibraltar) a pátá Kobi (Toylsome).

Pro stáj Pegas, která v Jarní ceně triumfovala již potřetí (1999 - Nimaima a 2003 - Catoffle) to byl první klasický úspěch s koněm vlastního chovu. Stejně jako Nidara je i druhá Beryaska produktem owner-breederů, kteří byli v dostihu zastoupeni jen třemi klisnami (třetí byla odchovankyně Miroslava Piskly Purple Rose), které tak daly na frak klisnám nakoupeným na dražbách.

Dnešní mítink vůbec skončil pro domácí chov nadmíru dobře - z 8 dostihů jich vyhráli čeští odchovanci 6 včetně hlavního, 3 z nich získali odchovanci Hřebčína Napajedla.  Domácí odchovanec, šestiletý valach Innsbruck (Magnus) z chovu Vítězslava Vandy, vyhrál pro stáj Benda s.r.o.-Stašková druhý nejvýznamnější dostih dne - Cenu Atamana Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska, dvojkový handicap na 2200 metrů, kde porazil syna Redmony (Dara Monarch) Reggae Stixen, jejíž dcera Renaissance (High Extreme) je matkou vítězky úvodní trojkového dostihu Reggie (Varadar).

Foto: Petr Guth, další snímky z chuchelské neděle

Související článek:
Lukášek se vrátil na skok k Pegasu a vyhrál. Klasiku    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net