NikasTrenér Stanislav Popelka nefiguruje na historické listině vítězů Velké pardubické, ale i tak jeho silná překážková centrála na Moravě bere tenhle dostih jako stálou výzvu. Letos si v Hvozdu dělali zuby na hodně dobrý výsledek z Pardubic především poté, co Bremen Plan připomněl svá mladá léta a s jistotou vyhrál už v květnu první kvalifikační dostih.

Jenže od května do října je život koně mnohdy plný trablů, a ty, které  trápily Bremen Plana, nakonec místo startu v prestižním dostihu rozhodly o konci jeho zajímavé kariéry. Do penze odešel s triumfy z Ceny Labe i Vltavy, Velkou ale ani jednou ze tří startů nepokořil a byl v ní nejlépe šestý. Když se objevila tato zpráva, málokdo věřil, že by Popelka vytáhl z klobouku pro letošní ročník náhradníka. Jenže  jemu se právě tohle podařilo. Jmenuje se Nikas…

I tenhle osmiletý valach má sice na kontě úspěch z Ceny Labe, jenže od tohoto předloňského triumfu žádný podobný zásah nepředvedl. A tak se začal propadat z elity spíše k překážkovému českému průměru a jako takový mezi koňmi, přihlášenými do letošní Velké, nebyl brán příliš vážně. První proud pozornosti k němu v letních měsících ovšem   nasměroval žokej Dušan Andrés oznámením, že právě Nikas je jeho volbou pro Velkou místo populárního veterána Valldemosa. Andrés mu pro Velkou prostě věřil. Jenže právě před rokem Andrés věřil právě Valldemosovi a odmítl ježdění v sedle Orphee des Blins, z hlediska volby pro Velkou mu tedy nebyla veřejností dávána velká důvěra. Jenže tentokrát se trefil téměř do černého. Pokud si loni mohl drbat hlavu, že přišel o vítězství ve Velké, tentokrát byl aspoň prvním z těch, kteří vedli s uctivým odstupem pronásledovatele neporazitelné Orphee des Blins. A vyplatilo se mu to, Nikas majiteli vybojoval 1,1 milionu korun. A Dušan Andrés mohl tentokrát své rozhodnutí oslavit.
logo VP1
Je to báječné, máme velikou radost,“ svěřil se Stanislav Popelka po doběhu 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. „S Orphee des Blins se soutěžit nedalo, ta je mimořádná, a my jsme vyhráli v souboji se všemi ostatními. To je určitě mnohem víc, než co jsme čekali.  Když jsme s ním byli v září čtvrtí v dostihu třetí kategorie, věřil mu málokdo, jenže on to pořád byl ten kůň, který vyhrál Labe. A to je dostih,  kde už něco  umět musíte,“ dodal Popelka. 

Cena Labe je druhou největší cross country české sezóny, její vítězové poslední doby však ve Velké obvykle velkou roli nehrají a Nikas je za pět let první kdo se vůbec po vítězství v „Labi“ dostal ve Velké mezi pět nejlepších. „Věřil jsem, že se pro letošní Velkou povede nachystat ho co nejlíp, výsledek v září neukázal přesně to, čeho je schopný,“ radoval se Popelka z nejvyšší ceny, jaká byla v Pardubicích „k mání“. Ta první byla totiž určena „koni z jiné planety“ v podobě Orphee des Blins. Jestli se k ní dokáže třeba příště Nikas přiblížit, to dnes neví nikdo, s milionovou dotací za druhé místo má ale jeho realizační tým dobrou motivaci, aby se o to za rok pokusil.
 
Nikas2


Text: Petr Guth, foto Bálek

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net