Vana Faltejsek Aichner Grande stchEvropaNejúspěšnější den své trenérské kariéry prožil v neděli v Meranu Josef Váňa mladší. Jeho svěřenci totiž ovládli všechny překážkové dostihy a nechyběl ani úspěch ve vrcholu mítinku, Graded 1 Grande Steeple Chase d'Europa, kde ani popáté za sebou nenašel přemožitele Notti Magiche, kterého vedl ž. Jan Faltejsek. S trenérem Váňou jsme probrali nejen nedělní italské překážkové úspěchy a také nejbližší budoucnost.


V sobotu se vám v Meranu vyhrát nepodařilo. Nejlepším výsledkem bylo třetí místo Champ de Bataille v hlavním dostihu, Gran Corsa siepi d'Italia. Čekal jste od některého z koní více?
Samozřejmě, že jsme chtěli vyhrát i v sobotu. V hlavním dostihu jsme měli dva vítěze jeho předzkoušek. Nakonec se ale vše vyvrbilo jinak. Jezdcům nemůžu nic vytknout, udělali vše, jak jsem chtěl. Možná to chtělo vymyslet trochu jinak, ale koně podali i tak super výkon. Ale sobota už je zapomenuta… :-)

V neděli jste poslal do dostihu pět koní a čtyři z nich vyhráli. To byl určitě jeden z nejhezčích dnů ve vaší trenérské kariéře.
To ano, byly to obrovské pozitivní emoce. Prožívali jsme dostihy na tribuně a bylo to úžasné. A lépe už to ani v dostizích nešlo, vyhráli jsme vše, co se dalo.

Ještě než začneme hodnotit koně, kteří startovali v neděli, chtěla bych se zeptat, jak byla připravena dráha a jak koně a jezdci snášeli vedro?
Pořadatelé připravili dráhu opravdu dobře, byla pravidelně zavlažována a také se správně rozhodli se začátkem dostihů až v půl šesté. Největší vedro bylo od 12 do 16 hodin, běhat v téhle době by bylo katastrofou. V Meranu totiž panovala obrovská vedra už celý týden před mítinkem a dráhu stříkali každou noc. Vedení závodiště a personál si zaslouží pochvalu, byli na tak velký mítink opravdu dobře připraveni.

Vy jste ještě před dostihy musel řešit jezdecké obsazení, protože jste neměl k dispozici ani jedničku Josefa Bartoše, ani Jiřího Kouska, kteří utrpěli úraz. A vlastně jak je na tom Josef Bartoš nyní?
Pepovi Bartošovi se ruka hojí a teď jede na dovolenou. 21. července v Meranu už by měl zase jezdit. Po posledních Pardubicích jsem se osypal, protože si tam zlomil nohu Jirka Kousek, a my jsme tak přišli o dalšího jezdce, který pro nás jezdí. Naštěstí jsem se ale domluvil s Honzou Faltejskem, Lukášem Matuským a Markem Stromským, kteří nám v Meranu odjezdili koně.

Notti Magiche Grande steeple dEuropa
Velká radost ž. Jana Faltejska v cíli Premio 11. Grande Steeple Chase d'Europa o 65.000 euro, kde vedl reprezentanta Scuderia Aichner SRL Notti Magiche. Jan Faltejsek vyhrál v Meranu během víkendu čtyři dostihy (foto: www.bznews24.it)

Na začátek dostihového dne v neděli přišlo snadné vítězství tříletého Lorda Dragona s Janem Kratochvílem v Premio Dei Giovanni. Lord Dragon měl ve své dosavadní kariéře dva pády ze tří startů. Věřil jste mu před dostihem?
Věřil jsem mu moc, protože měl dvakrát v dostihu smůlu. Poprvé neviděl na skok a potom udělal školáckou chybu, ke které ho stáhl kůň vedle něj. Navíc si při pádu z něj zlomil ruku Pepča Bartoš. Takže poté, co škrtnul Raffaele Romano svého koně, který byl favoritem, jsem věřil, že Lord Dragon může vyhrát, pokud ustojí dostih bez pádu. A to se povedlo. Musím pochválit Honzu, provedl ho dostihem výborně. Měl jsem z jejich vítězství velkou radost.

V Grande Steeple Chase di Roma byl vaší zbraní zkušený Broughton s Janem Faltejskem v sedle. Co jste očekával od něj?
U Broughtona jsem se před mítinkem v Meranu obával, aby byl zdravý. Minulý dostihový den, kdy ho jel Jirka Kousek, dráha nebyla tak dobře připravena a běželo se po flastru. Není to už nejmladší kůň a bál jsem se, aby to pro něho nebyla konečná. Ale prostál vše výborně a v neděli vyhrál svou třídou. Převedli jsme ho na jaře na krosy a teď už dostih tohoto typu ho dal bez zaváhání.

Na závěr mítinku se dokázal prosadit čtyřletý Prince d´Orage, kterého jezdil Jan Kratochvíl. Vynahradil si tak minulou velkou smůlu. 
Ano, v předešlém dostihu vedl snad o 100 metrů a pak spadl, to byla velká smůla. Je to výborný kůň a věřil jsem mu před dostihem hodně. Na meranské dráze se doslova našel, hlavně poté, co jsme ho převedli na steeplechase, ty mu jdou opravdu dobře. Myslím, že pokud zůstane zdravý, tak v něm máme do budoucna velmi nadějného koně. Jeho předností je lehkost a nadhled.

Všichni vaši koně v neděli vyhrávali lehce, mě z nich ale nejvíce nadchnul matador Notti Magiche, kterého dovedl Jan Faltejsek k triumfu v Grande Steeple chase d´Europa. Mohl by být tento kůň vaší hlavní zbraní pro Gran Přemio?
Notti Magicheho jsme dlouho považovali za takového normálního koně, ale teď už vyhrál pětkrát za sebou a z toho dvakrát grupu 1, takže je to dobrý kůň. Dospěl, stala se z něj mašina. Šel v dostihu skvěle. Přiznám se, že jsem před dostihem více věřil Zaninimu, kterého považuji za lepšího koně. Šel ale poprvé velké skoky v Meranu. Notti Magiche absolvoval dostih výborně a byl neporazitelný, navíc si jezdci pohlídali Al Bustana. Byl jsem s oběma našimi koňmi spokojený. A co se týče Gran Premia, do kterého je ještě dost času, tak stále věřím, že by v něm Zanini mohl být lepší než Notti Magiche.

Důležitá otázka – přečkali všichni vaši svěřenci meranské dostihy bez zdravotního problému?
Víceméně ano, jen kobylka Quick Beauty, která v sobotu spadla, je pomlácená. Ale naštěstí to není nic vážného.

Co vás teď čeká v nejbližší době dostihově i osobně? Chystáte se i třeba s koňmi do Francie?
Nejblíže máme Slovenské derby. Aktuálně budou mít překážkoví koně pro zahraniční starty pauzu, v těchto vedrech je nechceme nikam vozit. Nejdříve tedy s nimi pojedeme 21. července do Merana, kam se dostihy vrátí po třítýdenní přestávce. Do Francie pak také pojedeme, ale musíme s rozumem vybírat kam a najít ten správný dostih, kde mohou koně vydělat peníze. Já osobně si nějakou větší dovolenou neplánuji, není to možné. Ale aspoň na pár dní bych rád vzal rodinu k italskému jezeru Lago di Garda, kde to mám moc rád.

Michaela Zemanová

Související článek:
"Česká" Grande Steeple Chase d´Europa pro Notti Magiche. Žokej Faltejsek a trenér Váňa ml. ovládli Merano    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net