Oaks dobeh vitezoveČtvrtý klasický dostih sezóny, 74. Oaks Holdingu Rabbit CZ (Listed, 3l. kl., 2400 m, 550.000 Kč), potvrdil pozici střediska Němčice a Heleny Vocáskové nejen v letošním rovinovém šampionátu trenérů. Na posledních 300 metrech totiž spolu bojovaly její dvě svěřenkyně a vítězstvím se ozdobila FALCON BABY (Sir Percy) stáje 3 hearts, která si tak v sedmém roce působnosti v turfu připsala první vítězství v nejvyšší kategorii, a to hned klasické. Trenérka Vocásková má po dnešku na svém kontě sedm klasických vítězů (resp. vítězek) a žokej David Liška vyhrál svou třetí klasiku.

 
Favoritkou Oaks byla sedmá z Českého derby Nikeandnemesis (Xtension), která přijela z úspěšné velkokarlovické centrály a měla se mj. poměřit se třemi klisnami připravovaných trenérkou Vocáskovou. Kromě vítězky Jarní ceny klisen Gold Memory (Havana Gold) to také byla Falcon Baby, která doběhla třetí v přípravném pražském dostihu a Gold Memory tam porazila. Černé scénaře se v souvislosti s nezvykle vysokým počtem žádostí realizačních týmů o nejvyšší startovní box naštěstí nepotvrdily a zavádění klisen probíhalo v klidu. Podle očekávání nejvíce z 2400 metrů dlouhé trati odvodila Motivator Lady (Durante Alighieri), se kterou se držely v kontaktu Gold Memory, Falcon Baby a zimní královna Dark Absolu (Pouvoir Absolu), zatímco Nikenandnemesis byla vzadu. Po odpadnutí leaderky se dostala nejprve do vedení Gold Memory, ale Falcon Baby také rozehrála finiš a po krásném souboji svou tréninkovou kolegyni o jeden a tři čtvrtě délky porazila. Výborně si rovněž počínala Moon Shot (Rajsaman), v jejímž sedle nahradil indisponovaného Jana Ráju Radek Koplík. Favoritka Nikeandnemesis stihla čtvrté místo, pět délek za vítězem a tabulový doběh uzavřela svěřenkyně trenéra Seménky, druhá z pražské předzkoušky Lady Roseburg (Authorized). Dotaci za šesté místo získala třetí svěřenkyně trenérky Vocáskové v Oaks Tularka (Toronado) a poslední dostihovou výhru získala vítězka zmíněné pražské předzkoušky Ile Jones (Zambezi Sun).

Falcon Baby
 byla zakoupena na Tattersalls Ireland Yearling Sale 15.000 euro. Jejím otcem je hrdina Epsom Derby Sir Percy (Mark of Esteem). Matka Ballerina Blue (High Chaparral)
zvítězila jako dvouletá a její hodnotu jakožto chovné klisny dělá nejen její polobratr Blue Canari (Acatenango), který dokázal zvítězit ve Francouzském derby a kromě toho se dvakrát umístil na třetím místě v Listed. Úspěšnými sourozenci Balleriny Blue jsou totiž i vítěz Listed Ben Marshall Stakes a třetí ze dvou dostihů grupy 2 vč. Celebration Mile Blue Ksar (Anabaa) a třetí z Gr. 3 Prix du Lys Crapabble (Unfuwain). Falcon Baby má nyní na svém kontě 11 startů se 4 triumfy a 5 umístěními. Kromě klasického triumfu se třikrát umístila v nejvyšší společnosti včetně třetího místa v Listed Ceně zimní královny.

Oaks předcházel druhý magnet odpoledne, 31. Lázeňská míle Mikropu Čebín a.s. (3+, II. kat., 1600 m, 100.000 Kč), ve které potvrdil roli vysokého favorita tříletý svěřenec Arslangireje Šavujeva TORQUE POWER (Toronado). Tento jediný tříletek v dostihu a odchovanec Valentina Bukhtoyarova minule prohrál v Tatersalls Mile pouze s dnes už blacktype koněm Wagramem (Orpen) a dnes zvítězil s jistotou. Radek Koplík ho vedl od startu na konci osmihlavého pole a v cílové rovině předvedl z vnější strany dlouhý táhlý finiš, díky kterému zvítězil o necelé dvě délky před leaderem dostihu Bee Chicem (Elusive City), který poprvé startoval mezi elitou. Třetí příčka jen o nos zpět patřila matadorovi Hidden Flameovi (Barathea). Půl délky za ním doběhl favorit Sagar (Excelebration) a pořadí na tabuli uzavřela vítězka Ceny Nory Jeane Iwnianka (Tempelwächter). Vítězný Torque Power dosáhl kvalitního času 1:38,92. Trenér Šavujev má v aktuální sezóně pět vítězství včetně dvou v nejvyšší kategorii, zatímco žokej Radek Koplík si připsal třetí letošní triumf na české dráze a pokaždé se jednalo o dostih nejvyšší kategorie!

Během úvodní Ceny DUX Josef Chejn s.r.o. (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) padal na deset účastníků vytrvalý déšť a jak se o pár chvil později ukázalo, štěstí pršelo největšímu outsiderovi dostihu s kurzem 30:1 na vítězství. Dostih pojali aktivně Dodybud (Soviet Star) a Sorahho (Scyris), kteří se dobře drželi i v cílové rovině, ale nakonec byli poraženi dvěma koňmi jdoucími zvenčí. Nejsilnější závěr nečekaně měl svěřenec a odchovanec trenéra Seménky, čtyřletý COLTYN (Stormy Jail - Clodine, Sharp Prod), který se při čtvrtém životním startu prosadil s nejnižší hmotností v poli 55 kg pod taktovkou Adama Floriana o tři čtvrtě délky před třetím favoritemTreasure Rockem (Treasure Beach), který se opozdil na startu. Za ním stejným rozdílem zaostal třetí Sorahho a blízko v cíli byl také čtvrtý Dodybud.  

Oaks prubeh

Pole klisen v Oaks při prvním probíhání cílovou rovinou

Cena Mydlářky Benešov (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) byla určena nejmladším dostihovým koním a jediným juniorem, který již měl dostihovou zkušenost, byl bělouš Joganville (Rajsaman). Ten také pod vedením ž. Lišky udal tempo v dostihu, ale nakonec roli spolufavorita dostihu nepotvrdil, protože lepší závěr měla debutující FRAGA (Holy Roman Emperor), kterou pro stáj Leram připravuje v Bošovicích trenér Luka. Klisna zakoupená jako roční za 14.000 euro za asistence ž. Jana Vernera porazila Joganvilleho o krk. Třetí proběhla cílem Francesca Bella (Kingston Hill), která byla druhým sázkově preferovaným koněm v poli.  

Dramatickou podívanou na závěrečných dvou stech metrech přinesla Cena Jatky Český Brod a.s. (3+, handicap III. kat., 2000 m, 60.000 Kč), kde rovnocenně bojovali o vítězství čtyři koně. Dostih potvrdil výbornou připravenost koní trenéra Zdeňka Seménky, který ve spolupráci s Adamem Florianem slaví dnes double. O krátkou hlavu totiž triumfovala v posledních dvou startech druhá zástupkyně stáje Carboard STORM DE NUIT (Vespone), která dnes získala ve Varech stejně jako její tréninkový kolega Coltyn první vítězství v kariéře. Druhý skončil rovněž výborně jdoucí další tříletek Galios (Bully Pulpit), za nímž o hlavu zaostal loňský derbysta a nejvíce zatížený kůň v poli Oriental Glory (Soldier Hollow). Půl délky zpět doběhl Cawok (Tagula). Jezdec Adam Florian si 15. vítězstvím na tuzemských drahách pojistil druhou příčku v šampionátu jezdců na rovině a k zisku titulu žokej mu již zbývají pouze tři vítězství. Stáj Carboard existuje druhým rokem a dnes poprvé zažila, jak chutná vítězství.

Tréninkové středisko Němčice pokračovalo ve velkém stylu hned v dalším dostihu po Oaks, překážkové Ceně Renomia Agro (4+, steeple III. kat., 3700 m, 90.000 Kč). V malém poli čtyř koní byla vysokou favoritkou vítězka z květnových Pardubic MERELLA (Blue Canari), kterou vedla mladá jezdkyně Dana Bořánková. Ta nechala reprezentantku stáje Zeas Staré Hradiště v poklidu cválat okolo třetího místa, zatímco dostih vodil Surin (Belenus) s Marcelem Novákem. Před poslední překážkou ale klisna snadno přešla do vedení a zvítězila před ryzákem o 10 délek. S podobným odstupem dorazila do cíle na třetím místě Holin One (Rainbow For Life). Trenérka Vocásková nyní ztrácí na Josefu Váňu st. v překážkovém šampionátu jen jedno vítězství.

Dalším koněm, který dnes získal ve Varech první životní vítězství, byl svěřenec trenéra Harise a zástupce stáje DAR, tříletý LEWIS GAL (Bully Pulpit - Leo Gali, Galileo). Posedmé startujícího hnědáka svěřil realizační tým Jiřímu Chaloupkovi a ten ho provedl Cenou Primo Josef Chejn s.r.o. (3+, handicap IV. kat., 2000 m, 40.000 Kč) bezchybně. Po poklidném průběhu v zadní části pole mu zkušený žokej nalezl v cílové rovině volnou stopu a druhý potomek výborné Leo Gali poté zvítězil s jistotou o tři čtvrtě délky před spolehlivou Eowyn (Bretigny) a favorizovaným Mostarem (Age of Jape). Pro trenéra Harise úspěch Lewise Gala znamenal páté vítězství v sezóně, pro žokeje Chaloupku třetí. 

Suverénním vítězem závěrečného dostihu, Ceny DZS Struhařov a.s. – Memoriál Miroslava Kocourka (3+, handicap V. kat., 1600 m, 25.000 Kč) kde tvořily drtivou většinu startovního pole jezdkyně, se stal po aktivním průběhu dostihu LADY'S MAN (Midships - Latibela, Rainbows For Life), kterého vedla letos v Česku podeváté vítězná ž. Martina Havelková. S bílým zástupcem stáje LOKOTRANS Slovakia zvítězila už potřetí. O čtyři délky zpět doběhl Street Singer (Stimulation) a třetí příčka patřila favorizovanému matadorovi Taurusovi (Near Dancer).  Trenér MVDr. Petr Kantek připravil letos již pátého vítěze. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Záznam České televize z Oaks    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net