V neděli se ve Velké Chuchli uskuteční již šestý ročník European Jockey's Cupu, evropského poháru žokejů. Jeho letošní edice sice bude kvůli protipandemickým opatřením i neúčasti původně nahlášené hvězdy dne Christophe Soumillona těžko překonávat vysoko nastavenou laťku předešlých ročníků, i tak ale jistě bude mimořádnou událostí. Ohlédněme se nyní za dosavadními pěti ročníky a jejich vrcholy 


I. ročník 2015: Excelentní start dal zapomenout na všechny jeho dětské nemoci

První ročník byl jako zjevení. Ač jeho zrod provázely termínové kolize s jinými vrcholy českého kalendáře či námitky, že podobné soutěže žokejů se vesměs neodehrávají v dostizích s nejvyššími cenami, mítink, za jehož zrodem stála stáj Leram a její majitel Milan Kříž, se jednoznačně povedl. V šesti dostizích bylo rozděleno 4,09 miliónu korun, historicky nejvyšší suma vyplacená za jediný pražský mítink, ale především nabídl skvělý sport.

Když jsem vybíral nejhezčí dostih úvodního mítinku, nebo alespoň ten, který nejvíc nadchl mne, nemohl jsem se dlouho rozhodnout, a tak nakonec nabídnu dva. Jedním z nich byl souboj dvou nejlepších tříletých mílařů v Leram European Jockey's Cup Middle (L, 3+, 1800 m, 550.000 Kč). Dostih ve velmi ostrém tempu rozběhl Hidden Flame s Jaroslavem Línkem v sedle, který si vytvořil zhruba dvoudélkový náskok a zavedl pole do cílové rovinky. Tam nejpve přešel do vedení Aldar (New Approach) s ž. Murzabayevem, kterého se jal stíhat zezadu jdoucí Tamarind Cove (Galileo), pilotovaný Václavem Janáčkem. Vítěz Velké ceny Prahy Aldara dostihl a šel přes něj, Aldar se ale nemínil vzdát a tito dva pak předvedli souboj, jaký není často k vidění. Vítězně z něj nakonec vyšel TAMARIND COVE a svůj triumf okořenil i novým rekordem chuchelské dráhy 1:49,98 a stal se prvním koněm, který 1800 metrů v Chuchli zaběhl pod 1:50.   Druhý dostih, který jsem vybral, dal základ triumfu italského šampióna Cristiana Demuro v prvním ročníku Poháru. Součástí úvodního ročníku EJC byl i Leram EJC Sprint, dostih na rovný kilometr, který se však v žádném z dalších ročníků již neopakoval. Důvodem možná byla i skutečnost, že start dostihu na 1000 metrů je v Chuchli těsně před obloukem a velkou roli zde hrají vylosovaná čísla. To pomohlo i k triumfu PRINCE ORPENA (Orpen), ale nebylo by k zástupci stáje Joly spravedlivé odbýt jeho triumf jen faktem, že si vylosoval box č.1. Svěřenci Heleny Blažkové se pod Demurem navíc podařilo nejlépe odskočit ze všech koní a hned po startu měl náskok 1 1/2 délky. V cílové rovině si Demurem mohutně pobízený Prince Orpen držel vedení, ale zvenčí se k němu blížil šampión sprinterů Mikesh (Majestic Missile) v sedle s Filipem Minaříkem. Tomu se podařilo dostat Mikeshe až na úroveň Prince Orpena a dokonce před něj, ale v posledních metrech Prince Orpen ještě zabojoval a po tuhém boji o pouhý nos zvítězil.II. ročník 2016: Přes jarní "předběžné zrušení" další povedený mítink a první triumf Bauyrzhana Murzabayeva 


O druhém ročníku se málem rozhodovalo už v březnu. Tehdy vrcholily spory mezi pořadateli a Jockey Clubem a když v polovině března nebylo jasné, kdy a zda vůbec sezóna začne, pořadatel EJC vydal tiskovou zprávu o "předběžném zrušení"  z důvodu neuzavření smluv o zajištění dostihového provozu s většinou pořadatelů včetně Velké Chuchle. Ale už o 6 dní později oznámil, že EJC, jehož hlavním sponzorem se stala společnost Lokotrans, se na 99% uskuteční. Tehdy uvedl, že vzhledem k neuzavření smlouvy pracuje s "dalšími variantami včetně pronájmu závodiště či přesunu poháru do Bratislavy nebo na jiné české závodiště s uzavřenou smlouvou s Jockey Clubem", nakonec se ale vše zdárně vyřešilo a 24. září se v Chuchli opět sešli špičkoví žokejové v čele s Francouzem Geraldem Mossé a anglickým šampiónem Darryllem Paulem Hollandem, který však nakonec kvůli zranění odjezdil jen dva dostihy. A byl to právě Gerald Mossé, který, ačkoliv skončil v konečném pořadí Poháru třetí za Murzabayevem a Janáčkem, se, alespoň pro mne, postaral o nejsilnější zážitek. 

Nepřehlédněte: Favoritem Evropského poháru žokejů je Maxim Pecheur. Tipsport jej vypsal v kurzu 3:1

V EJC Long Elkov Elektro (L, 3+, 2600 m, 600.000 Kč), jehož desetinovým favoritem byl bělouš Meandre (Slickly), byl v sedle ALWAYS ON SUNDAY (Sunday Break) a po startu, po němž se nikomu nechtělo do vedení, se ocitl v čele. Chvíli to vypadalo, že Chuchle uvidí nezáživný a pomalý dostih, ale pak Mossé nechal Holčákova svěřence na dlouhé otěži uvolněně cválat v čele pole. Ten pak v cílové rovince ukázal dostatek sil, aby od soupeřů ještě odešel a uštědřil desetinovému favoritovi Meandre s Umbertem Rispolim 3 1/2 délkovou porážku.   


       
III. ročník 2017: termínový posun a úspěch Francouze Hueta

Třetí ročník se termínově posunul o 3 týdny dopředu, což s sebou přineslo i několik změn. Tou největší bylo sloučení někdejší EJC Long na 2600 metrů s tradičním vytrvaleckým vrcholem podzimního chuchelského kalendáře Velkou cenou českého turfu do dostihu s názvem EJC Long - Velká cena českého turfu na distanci 2400 metrů.  

Mítink opět přinesl řadu krásných dostihů a vybrat z nich jediný nebylo jednoduché, protože v paměti mi žádný z nich výrazně nevyčníval nad ostatními. A to hlavně proto, že pěkné byly takřka všechny. Nakonec jsem vybral vítězství, které mne nejvíce potěšilo - triumf domácí odchovankyně VENILLIE (Rosensturm) v EJC Lokotrans Middle (3+, Listed, 1800 m, 550.000 Kč) a to nejen z vlasteneckých (nebo jak se dnes občas dementně píše nacionalistických) důvodů, ale i proto, že klisna mj. porazila i obhájkyni vítězství Dally Hit, jejíž předešlý triumf a odvážné rozhodnutí ž. Murzabayeva jít sám při bariéře by si též zasloužily dostat se do výběru. Tentokrát však byl nejúspěšnější žokej prvních 4 ročníků Poháru žokejů Murzabayev v sedle favorizované Venillie, které pomohl ke skvělé tečce za výtečnou kariérou.      IV. ročník: Z miliónového EJC Million dvoumiliónový a přílet superhvězdy Gordona Lord Byrona

Čtvrtý ročník Poháru opět posunul laťku výše. Dotace vrcholu mítinku EJC Million stoupla z 1,6 miliónu korun na 2,6 miliónu a dostih se stal po Českém derby druhým nejlépe dotovaným rovinovým dostihem ve střední Evropě. Mítink byl navíc okořeněn účastí nejúspěšnějšího koně, jaký kdy na český dostih ze zahraničí přicestoval - trojnásobného Gr.1 vítěze z anglických, francouzských a australských drah Gordona Lorda Byrona (Byron). Mediálním bonbónkem byla navíc jeho cesta z Irska - desetiletý valach přicestoval na dostihy letadlem a cesta stála jeho majitele Dr. Cyruse Poonawallu více, než kolik mohl získat vítězstvím. Možná však stála i za jeho porážkou - při nepříznivém počasí byla ten den zpožděna řada letů a svěřenec irského trenéra Toma Hogana v Ruzyni přistál s mnohahodinovým zpožděním až kolem půlnoci.  

Nepřehlédněte: Most vypsal nový dostihový den. Bude se konat v sobotu 10. října

Nečekaný triumf Troizileta (Wootton Bassett) s Jean-Bernardem Eyquemem nad Gordonem a dalšími v EJC Leram Million byl jistě jedním z vrcholů mítinku, ale při vší úctě k reprezentantu stáje Leram pana Kříže, duchovnímu otci a sponzoru Poháru, mne ze sedadla zvedl více, a to navzdory kolizi v úvodním oblouku, souboj derby vítězky Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) s ROUSSE (Lope de Vega) v EJC Baltro Long - 40. Velké ceně českého turfu (L, 3+, 2400 m, 600.000 Kč). Vladimirem Panowem vedená Blessed Kiss svedla s Rousse, v jejímž sedle získal podstatné body pro druhé vítězství v Poháru Bauyrzhan Murzabayev, nádherný souboj, při kterém klisny utekly starším soupeřům o 5 délek a z něhož nakonec vyšla vítězně bělka ze stáje Hany Veselé Rousse.      V. ročník: Hvězda jménem Soumillon

Co se týká jezdeckého obsazení, byl z dosavadních pěti ročníků Poháru jedničkou ten poslední, který hostil desetinásobného šampióna francouzských žokejů Christophe Soumillona. Byl vesměs první volbou, a tak nebylo překvapením, že se dostal do sedel nejšancovějších koní a svou chuchelskou premiéru proměnil v zisk celého Poháru. Bylo by ale hodně krátkozraké jeho účinkování omezit jen na toto konstatování. Vyhrál dva dostihy a oba patřily k tomu nejlepšímu, co bylo loni na českých drahách k vidění. Vybírat tak nejsilnější zážitek bylo velmi obtížné. Raketový závěr dvouletého RATE (Reliable Man) v BAK - 83. EJC Gerchově memoriálu byl jedním z nejlepších výkonů, jaký jsem kdy u dvouletka na našich drahách viděl, nádherný byl i souboj v Pemat Trading EJC Long - 41. Velké ceně českého turfu, v níž Darkolva (Dark Angel) nejprve u vnější bariéry bojoval s Ramssiem (Whipper), poté s německým MONPTIM (Mamool) s de Vriesem v sedle, který jej nakonec o plk délky zdolal. Přesto však byl asi nejsilnějším zážitkem Lokotrans EJC Middle. Přispěl k tomu i fakt, že pro WIRELESSE (Kentucky Dynamite) to byl poslední dostih kariéry, tímto dostihem se uzavíral program EJC (poté už proběhl jen dostih trenérů) a Soumillon v něm získal rozhodující body pro zisk poháru, ale cesta svéhlavého koně, který už v paddocku hodně zlobil a v dostihu cválal se ztrátou na konci pole, aby pak v cílové rovině lehce vyhrál, musela chytit za srdce každého.


  
Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net