kadyny3Favoritem 102. CPIPG Českého derby je hnědák stáje Joly ARIOLO (Reliable Man). Donedávna v Německu připravovaný kůň, kterého těsně před posledním termínem k dohlášení zakoupila stáj Joly Jiřího Odcházela, nastoupí do Českého derby jako jeden z nejtřídovějších koní, kteří si kdy do něj našli cestu. V jeho kariéře se skví čtyři dotovaná umístění v grupových dostizích a je jediným koněm se statusem blacktype na startovní listině. Nikoliv však prvním. 


Blacktype. Meta, která se už na trvalo zabydlela v myslích českých majitelů a je schopna konkurovat těm nejvyšším metám, které pro české majitele představují Velká pardubická a České derby. A ač se to možná nezdá, s rovinovým vrcholem českého dostihového kalendáře si docela obstojně notuje. Nejen že Českým derby prošla řada koní, kteří později získali status blacktype koně či v blacktype, a to včetně kategorie Gr.1, dokonce zvítězili. Ne až tak malý počet startujících získal právo na to, aby jejich jméno bylo uváděno v katalozích tučným písmem, dokonce ještě před startem v naší modré stuze. O některých se to všeobecně ví, u jiných to možná bude překvapením. Třeba i proto, že historicky první blacktype vítěz, který v Českém derby startoval, v něm doběhl předposlední. Že netušíte, o jakého koně šlo? Tak si v klidu sedněte a začtěte se do našeho průvodce blacktype účastníky Českého derby.

Prodal firmu, koupil koně

Prvního koně s blacktype výkonností, který se kdy postavil na start Českého derby, asi uhodnete. Když po úspěších Ray of Lighta v sezóně 1999 hledal Rajmund Pavla koně, který by na jeho úspěchy navázal, vydal se opět do Irska. Nemusel se ve výběru nijak výrazněji omezovat - společnost FCC Folprecht, jejímž byl spolumajitelem, v prosinci předchozího roku koupila britská Logica za 315 miliónů korun, a část z podílu, který Pavla za prodej ondržel, posloužila na nákup nového koně. Nakonec padla volba na SHARP FOCUSE (Lear Fan), který v Irsku získal dvě vítězství a  po třetím místě v Tyros Stakes (L) získal stejné umístění i v Gr.3 Beresford Stakes v Curragh. V hledáčku Rajmunda Pavly byl i druhý z tohoto dostihu Barrier Reef (Perugino), ten však nakonec našel nový domov ve Skandivánii, vyhrál Norské Derby i 2000 Guinejí a působil ve švédském chovu. Sharp Focus sice u nás potvrdil vysokou třídu, když vyhrál postupně Trial Stakes v Rakousku, Velkou jarní cenu u nás a poté i na Slovensku a nezaváhal ani ve Starohájském kritériu, České derby ale už bylo za jeho distančními schopnostmi a skončil třetí, za dvojicí německých zástupců Indurainem a Lucafabianem.   

Nepřehlédněte: O Darling in Pink si řekl sám Janáček, říká majitel stáje Lokotrans Karel Jalový

Další blacktype kůň se na startce derby objevil za 5 let a nebyl jeden, ale dokonce dva. České derby svou dotací, která tehdy činila 2,300.000 korun, lákalo německé koně a i tehdy jeden na derby přijel. Byl jím bělouš DO IT (Twen), svěřenec trenéra Davida Kennetha Richardsona, který do Prahy přijel s vizitkou, jakou se před ním nemohl pochlubit žádný z německých účastníků. Byla na ní dvě listed umístění v posledních dvou startech před derby - druhé místo v Merkert Bedachungen-Behling-Cupu na 2200 metrů v Hannoveru a třetí v Premio Merano na dva kilometry v Miláně. Na úspěch v Chuchli to ale nestačilo - tehdejší hodně pomalé derby ovládla domácí odchovankyně Ready for Life (Rainbows for Life) před Arrinaem (Waky Nao), na kterého třetí Do It ztrácel 3/4 délky. Pořád si ale vedl lépe než druhý blacktype kůň v poli.

První blacktype vítěz doběhl předposlední

V témže roce 2005 vstoupila do českého turfu nová stáj PRO-SPECS a vstoupila do něj velmi razantně. Na podzim předchozího roku v Newmarketu zakoupila několik koní včetně za 32.000 gns angažované Ecologically Right (Entrepreneur), která pak stylem "zadrženě 11" opanovala Jarní cenu klisen. Několik týdnů před klasickým úspěchem ale stáj získala další velkou posilu - takovou, jakých se u nás tehdy mnoho neobjevovalo. V Irsku ve stáji Dermota Welda, v níž stál i výše zmíněný Sharp Focus, objevila hnědáka MAN O WORLD (Spinning World). Ten po triumfu v maiden, kde o 4 1/2 délky porazil Lorda Nelsona (Fasliyev), který po následné kariéře v Rakousku a poté u nás chvilku působil i ve zdejším chovu, zvítězil 9. června v listed Rochestown Stakes v Leopardstownu. Poté však měl tříměsíční pauzu a po nepovedeném startu v září v Curragh se už v Irsku na dráze neobjevil. Až u nás. Svěřenec Františka Holčáka už však nikdy nepředvedl to, co v Irsku na začátku své kariéry. V derby skončil předposlední (porazil jen svou stájovou družku Ecologically Right) a později vyhrál dva dvojkové dostihy na sprinterských tratích.

Man o World
Dosud jediný blacktype vítěz, který startoval v Českém derby - Man O World. Na snímku v Irsku z doby, kdy byl nabízen k prodeji
 
Charvátovy nákupy třídových dvouletků

Další blacktype kůň se v Českém derby ukázal o dva roky později a i on je svým způsobem jedinečný. Status blacktype koně si totiž nepřivezl ze svého dřívějšího působiště, ale získal jej až v českém tréninku. Jiřím Charvátem v Irsku opět u Dermota Welda zakoupený BLUE CORAL (Grand Lodge) si sice z Irska přivel vysokou známku 93 liber, ale nikoliv úspěch v blacktype dostihu. Ten získal až v péči Josefa Váni, který hřebce na poslední start před derby vyslal do Drážďan na tamní 82. Dresdner Preis der Dreijährigen (L), v níž skončil třetí, tři délky od vítěze. V derby však zklamal sedmým místem, po kterém změnil trenéra a vrátil se na kratší tratě.

I následující dva blacktype účastníci derby patřili stáji Dr. Charváta. V roce 2008 devátý DICK MORRIS (Kalanisi), který do derby odskakoval jako favorit společně s Budapestem (Montjeu), přišel do Velkých Karlovic po náročné dvouleté sezóně u trenéra Coogana, v jehož péči absolvoval plných 11 startů. Jeden proměnil ve vítězství a při posledním irském startu v listed Eyrefield Stakes si třetím místem vybojoval status blacktype koně. 

Kerr Bert
Za několika nákupy blacktype koní pro České derby stál irský bloodstock agent Bert Kerr, na snímku diskutující s Martinem Dwyerem před derby v roce 2008

MIRACLE MATCH
 (Oratorio), další dvouletek s irskou kariérou, ovšem získanou v péči Johna Harringtona, sice v Gr.3 Tyros Stakes, které vyhrál pozdější vítěz Irish Derby Cape Blanco (Galileo) neuspěl, při dalším startu ve stakes dostihu - listed Star Appeal Stakes, získal třetí místo a tím i právo být v dražebních katalozích uváděn tučným písmem. V Derby 2010 skončil třetí za Talgadem a Ulanem (na Slovensku dokonce finišoval druhý), ale stejně jako řada jeho předchůdců i on se později vrátil kratší distance, na nichž exceloval jeho otec Oratorio (Danehill).

Jiří Charvát a jeho privátní nákup v Irsku stál i za dosud jedinou účastnicí naší modré stuhy, která se na start postavila jako blacktype kůň. Stalo se tak v roce 2013 a onou klisnou byla bělka REGLISSE (Verglas). Subtilní klisna v péči Edwarda Lynama vyhrála jako dvouletá maiden v Leopardstownu, doběhla dvakrát čtvrtá v Gr.3 společnosti a především finišovala druhá ve Flame of Tara Stakes (L), čímž získala kýžený status. V derby, které bylo jejím prvním startem v ČR, skončila na 14. místě a nedařilo se jí ani v dalších dvou startech v jedničkové společnosti. Jediné dotované umístění získala při své rozlučce v Ceně běloušů, v níž doběhla druhá. Dnes působí úspěšně v chovu.

Mezník jménem Kadyny

O rok dříve před Reglisse naše derby, které tehdy sponzorovalo Rádio Impuls, přineslo další historický mezník - první a zatím poslední vítězství koně s blacktype kariérou. První z trojice derby vítězů stáje Monte Negro KADYNY (Whipper) je také jediným z dosud zmíněných účastníků, který nebyl koupen privátně, ale na dražbě. V listopadu 2011 na mixed dražbě společnosti Arqana v Deauville padl do oka Christianu Richneru, mimo jiné i proto, že vedle vítězství v Nimes a Maisons-Laffitte našel v jeho dosavadní kariéře i třetí místo v Gr.3 Prix des Chenes v Longchamp. Za takovou kariéru se platí, a tak Kadyny vyšel na 160.000 €. Nákupní cenu sice derby nezaplatilo, ale úspěch v něm zaručilo.

Z Německa do Českého derby

Zatím posledním koněm se statusem black-type byl před 4 lety startující německý POLDI'S LIEBLING (Tai Chi). Hřebec, který jako dvouletek vyhrál v Německu Gr.3 dostih, je zatím jediným grupovým vítězem, který se v našem derby ukázal. Nabízí v řadě směrech odlišný příběh než jeho předchůdci. Od svého grupového triumfu nestartoval a zatímco na jedné straně se mezi českými turfmany spekulovalo o jeho zdraví, na druhé straně byl aktivně nabízen ke koupi zdejším majitelským subjektům. 

derby 2018b
Poldi's Liebling (blíže k bariéře) bojuje s Blessed Kiss

Nakonec se postavil na start jako svěřenec svého dosavadního Andrease Wöhlera a v jediném startu, který jako tříletek absolvoval, doběhl těsně druhý za Blessed Kiss (Kentucky Dynamite). Po Českém derby měl další pauzu a na dráhu se vrátil až v březnu následujícího roku, formě, kterou předvedl ve dvou letech se ale už nikdy ani nepřiblížil.

Nyní přichází další kůň s německou blacktype kariérou ARIOLO, který svůj dosud nejlepší výkon podal jako dvouletek v 1700 m dlouhém Herzog von Ratibor Rennen (Gr.3) loni v listopadu. V dostihu, který jako poslední start před naší modrou stuhou Poldi's Liebling před 5 lety vyhrál.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net