Minulou neděli vyhrál jeho Hello Hola Hey (Zarak) Švýcarské derby, neděli nadcházející budou tři koně z jeho stáje a stáje jeho manželky bojovat o zisk derby v Česku. Majitel stáje Lokotrans Karel Jalový sleduje aktuální dostihové dění ze španělského povzdálí, kde je nyní na dovolené a ač si po úspěších v Rakousku a na Slovensku vychutnává úspěch z vítězství v derby ve třetí evropské zemi, hledí především k neděli, kdy by rád seznam zemí, jejíž derby jeho koně vyhráli, rozšířil i o to domovskou. Našel si však čas na krátké ohlédnutí i pohled na nejbližší dění.


"Mám obrovskou radost, vítězství ve Švýcarsku měl moc potěšilo, zvláště když tam Hello Hola Hey odskakoval jako totální outsider v kurzu 19:1 a dokázal porazit šancové německé i domácí koně," říká Jalový. "Myslím, že z hlediska propagace českého turfu to bylo velmi příjemné zviditelnění našich dostihů, práce, kterou tady s koňmi děláme a že tu zkrátka obrazně řečeno nežijeme na stromech." Majitele úspěšné stáje proto trochu zamrzelo, že tento z pohledu českého turfu historický výsledek prošel bez větší odezvy. "Psali o něm i ve Francii, u nás se to trochu přešlo," míní.

Jaké budou další kroky Hello Hola Hey zatím přesněji specifikovat nechce. "Uvažujeme jít s ním Slovenské derby, ale teď žijeme Českým derby a o dalších krocích rozhodneme po ně," vysvětluje. Naopak si je jist, že zřejmě nejtřídovější tříletek, jehož ve stáji má, vítěz francouzské Classe 1 Aigle Vaillant (Wings of Eagles), který byl už dříve škrtnut z Českého derby, ale stále figuruje na přiláškách do slovenského, v Bratislavě startovat nebude. "Za to bude vytahán za uši manažer stáje Michal Lisek, že ho zapomněl škrtnout. Asi bude bez prémií," říká se smíchem a pak už vážněji dodává: "Měl by běhat 18. července, den po Slovenském derby, listed dostih pro tříleté ve Vichy," plánuje Jalový, který předpokládá, že distance 2400 metrů by hřebci měla vyhovovat více než minulých 2000 metrů, které odvodil, a že i konkurence bude ve Vichy slabší než jaká se sešla v Longchamp.

To je ale hudba budoucnosti, nyní s veškerá energie majitele i stáje soustředí na nedělní České derby. Majitel si je vědom toho, že má na vrchol sezóny tříletých dobře nazbrojeno, ale připomíná, že především dvojice Darling in Pink - Shabana Chuchli téměř nezná. Z konkurentů má asi největší respekt z německého rodáka Ariola. Ale nikoliv absolutní. "Jestli jeho handicap objektivně hodnotí hřebcovu třídu, tak to bude sakra silný soupeř," říká Jalový, který však vidí i jiný aspekt. "Léta jezdím po stájích a dražbách a ještě jsem se nesetkal s tím, že by mi někdo prodal dobrého staršího koně," míní. "V dostihu jsou i dva koně od Holčáků, ti umějí koně připravit na minutu a neočekávám, že by Vocáskovi vyhazovali peníze za dodatečnou přihlášku, kdyby nevěřili, že jejich kůň může uspět," míní majitel. Přesto však vlastním koním velmi věří. "Německý kůň z toho pole vyčnívá, ale jinak se mi zdá vyrovnané," uvažuje.

Nepřehlédněte: Well Prepared je ve stejné formě jako před Frankenbergerem, říká jeho žokej Jaromír Šafář

Naopak za velké soupeře nepovažuje nové francouzské nákupy. "Ať se na mě pan Dufek nezlobí, a on se zlobit nebude, je to kamarád, ale koním z prodejek prostě nevěřím. A jsem docela naštvaný na handicapery, jaké jim přisoudili handicapy. Podle mne to český turf degraduje, když mají koně z prodejek vyšší handicap než vítěz derby trialu a jsou postaveni na úroveň vítěze klasického dostihu. Čímž neříkám, že do derby nepatří, ale dostali by se do něj i s nižší známkou." Moc nerozumí ani hodnocení německého Ariola. "V jeho případě handicapeři opsali německý rating, ale když běháme v Německu my, dostaneme pak o dvě až tři kila méně v porovnání s německým hodnocením."

Vývoj na sázkovém trhu, podle něhož s klesajícím kurzem stoupá důvěra ve vítěze slovenské Velké jarní a Starohájského kritéria Darlin in Pink, nechávají majitele chladným. "Myslím, že jeho kurz sehrála přítomnost Václava Janáčka v jeho sedle," je přesvědčen majitel, který však v souladu s míněním sázkové veřejnosti věří, že "faktor Janáček" sehraje svou roli. "O koně si sám řekl a žokej s jeho zkušenostmi asi ví, co dělá," uvažuje Jalový.

V souvislosti s naší modrou stuhou jej však mrzí, že prostředky z dodatečných přihlášek nejsou použity ve prospěch účastníků dostihu. "Chápu, že navýšit o ně cenu dostihu by vyžadovalo nějaké legislativní úpravy, ale formou bonusu by to udělat šlo. Dostih se běží o 1,8 miliónu, přitom na přihláškách a startkách se určitě vybere přes milión a teď na dohláškách dalšího skoro půl miliónu. Jsou to peníze navíc a bylo by spravedlivé, kdyby se do dostihu vrátily," míní Jalový.

V neděli jej čeká Derby, a i když se jej tentokrát osobně nezúčastní, mimořádně se na něj těší. A stejně tak na následující víkend, kdy se koná Derby mítink v Německu. Původně do Deutsches derby hlášený Conspirationist (Highland Reel) byl sice už dávno škrtnut a tuto neděli si v chuchelské trojce odbude svůj letošní debut, v ostatních dostizích třídenního Derby mítinku se ale ukáže hned několik koní Lokotransu. "Chystáme tam velkou výpravu. Jir Sun se znovu pokusí o Gr.3 sprint, v němž loni neuspěl, s Ideal Approachem bychom rádi obhájili loňské vítězství ve dvojkovém handicapu, do Hamburku vyrazí i Abrams Creek, Matello nebo Brilliant Star," vypočítává majitel. "Teď se ale soustředíme na České derby. Všem ve stáji i soupeřům přeji hodně štěstí a ať vyhraje ten nejlepší," dodává. Jistě s přáním, aby pocházel z jeho stáje.

Miloslav Vlček   
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net