Včera odpoledne ve věku 79 let zemřel bývalý překážkový jezdec a trenér František Grassl, jehož jméno se dlouhá léta úspěšně objevovalo v českém turfu. Měl také velmi blízko k triumfu ve Velké pardubické, ale štěstí se k němu obrátilo zády. V roce 1975 se zúčastnil Velké v sedle vraníka Flanga připravovaného trenérem Kantkem. V cílové rovině, kdy již nemohl prohrát, je bohužel srazil bez jezdce pobíhající motešický Bledax.


František Grassl se objevil na startu Velké pardubické poprvé v roce 1970, kdy projel cílem v sedle sedmileté polokrevné klisny Pyšné (Div) stáje PÚ Netolice na devátém místě mezi třinácti dokončivšími účastníky. Jeho nejlepší výsledek ve Velké pardubické se zrodil o tři roky později, kdy dovedl do cíle již zmíněného Flanga (Salon) na čtvrtém místě. Tento rok také skončil druhý v Memoriálu kapitána Poplera s klisnou Čutkou (Astyanax). S naším nejslavnějším překážkovým dostihem se rozloučil jezdecky v roce 1980. František Grassl byl také  dlouhá léta představitelem známé dostihové stáje a chovu Státního statku Nové Město pod Smrkem. Trenérskou kariéru ukončil koncem minulého století. (mze)

VP19750002
Snímek z knihy Sto ročníků Velké pardubické steeplechase autora Miloše Svobody vydané v roce 1990 zachycuje situaci ve Velké pardubické v roce 1975, kdy Františka Grassla a Flanga sráží Bledax. Autor uvedl, že tento jediný existující dokument události zachytil pohotový divák na tribuně
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net