Mikesh kiszaJen krk chyběl v neděli Mikeshovi k tomu, aby rozšířil nepočetnou skupinu v ČR trénovaných koní, kterým se podařilo získat statut black-type vítěze. Jak jeho úspěch viděl spolumajitel a člověk, na němž leží tíha Mikeshovy přípravy, jsme se zeptali Ladislava Nagye.


Musím přiznat, že letos jsme do Berlína jeli velmi pokorně. Loni to byla trochu studená sprcha... a vlastně jsme se rozhodli jet znovu hlavně kvůli úchvatné atmosféře tamního mítinku. Majitel závodiště pan Schöning je velice milý a vstřícný, je vidět, že mu opravdu velmi jde o to, aby do Berlína jezdilo co nejvíce koní a osobní přivítání, skvělý servis a nádherné prostředí historického závodiště na nás všech zanechalo obrovský dojem." 

Letos jsme se rozhodli to znovu zkusit po dvou vítězstvích v Chuchli. Je pravda, že červnové a červencové formy, které Mikesh vyběhl, ke startu v listed úplně neopravňovaly, na druhou stranu tréninkové podmínky jsme měli ideální, Mikesh byl ve velké pohodě, tak jsem si říkal, proč to nezkusit jako dostih pravdy. Pokud bude znovu poslední, bude jasné, že tohle zkoušet nemá cenu. Na druhou stranu je třeba podotknout, že pro českého jedničkového koně (anebo dvojkového – podle toho, jak jsou u nás vypsány dostihy) se v Německu moc příležitostí nenabízí. Němci sice otevřeli handicapy a naše jedničky berou jako kategorii C, takže by se logicky nabízelo, že by naši jedničkoví koně měli běhat dvojky nebo trojky, v reálu to však tak není. Jeli jsme tedy do Berlína s tím, že si možná naposledy užijeme atmosféru velkého dostihu a v duchu si přáli, kéž by Mikesh byl na tabuli. Samozřejmě jsme mu věřili, byl v naprosté pohodě, ale přece jen ten loňský výsledek působil trochu jako strašák." 
 
IMG 8854 mikesh berlin


Původně jsme byli domluveni s Mikeshovým stálým jezdcem Jiřím Chaloupkou. Pak jsme si však uvědomili, že jakožto trenér jezdit v Německu nemůže, a tak jsme začali hledat místního jezdce. Nebylo to úplně jednoduché, nicméně skvělou práci odvedl Martin Cáp, který díky svým kontaktům domluvil Eddieho Pedrozu. Ten záhy potvrdil, že žádné rito nemá, že nám koně odjezdí. Poslali jsme mu videa a krátké povídání o Mikešovi emailem a on k tomu přistoupil velice profesionálně. V paddocku jen suše konstatoval, že to bude rychlé, že pojede hlavou a že si za někoho sedne, což taky udělal, navíc to korunoval svým výborným finišem. Po dostihu nám říkal, že Mikesh je velmi silný kůň, který je navíc úžasně bojovný a že do těch nejlepších německých sprinterských dostihů určitě patří, což samozřejmě potěšilo

A co čeká Mikeshe nyní? „Výsledek to je myslím vynikající, na druhou stranu by asi bylo chyba se ukvapovat a reagovat na něj nějak nerealisticky. V původním plánu pro zbytek sezóny figurovala Svatováclavská cena a pak buď Českomoravská nebo pardubický sprint. Bohužel musím si povzdychnout, že ta situace s propozicemi nevyšla úplně ideálně, pokud totiž sprinter vydělal na jaře nějaké peníze a nechtěl v dalších startech nosit nesmyslné penality, tak vlastně od derby dnu do Svatováclavské neměl co běhat, načež pak za čtrnáct dní byly Pardubice a po týdnu Českomoravská. Myslím, že loňský kalendář s předsunutou Svatováclavskou na polovinu září byl přiznivější. Naše konkrétní plány s Mikeshem se samozřejmě budou odvíjet od jeho stavu. Zatím se den po dostihu jeví v pohodě, výborně žere a nezdá se, že by na něm dostih zanechal sebemenší stopu. V tom případě by se nabízela Bayerische Fliegerpreis v polovině září. Ale do přihlášek jsou ještě dva týdny, tak uvidíme. Samozřejmě pokud by byl v pořádku a podařilo se zajistit dobrého jezdce, za pokus by to asi stálo, byť s vědomím, že tento dostih může být podstatně obtížnější než ten berlínský."

foto Martin Cáp a Zenon Kisza


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net