Pejskova IvanaDvěma umístěními v klasických dostizích se může pochlubit zástupkyně stáje HIT LOT a svěřenkyně trenérky Ing. Ivany Pejškové Dally Hit. Po druhém místě v Oaks v Mostě totiž doběhla v neděli čtvrtá v jeho polské analogii. A to je o důvod více, dozvědět se o této klisně, která začínala na jaře ve čtvrté kategorii, informace od její zkušené trenérky.


Dally Hit se ve všech velkých dostizích, které od poloviny května běžela, umístila. Loňské, ale vlastně i její letošní první dva starty, ukazovaly na průměrnou výkonnost. Kdy jste začala usuzovat, že by z Dally Hit mohla být jedničková klisna?
Dally Hit byla nakoupena irskou společností Actionhorse Ltd.  jako roční na dražbě v Irsku.  Jako hříbě byla dlouho dětská chováním i exteriérem. Tomu odpovídal i její projev v tréninku. Ve dvou letech byla dlouho rozházená a všechno nasvědčovalo tomu, že se na ní bude muset počkat. Po dvou zkušebních startech se loni v říjnu už trochu začala chovat dostihově a to také potvrdila druhým místem v Maiden dostihu v Mostě. Shodou okolností právě za pozdější soupeřkou  Mary Yeats. Vzhledem k mírné zimě jsem  mohla s dvouletými cválat celou zimu a  Dally se začala měnit. Za pět měsíců vyrostla o osm centimetrů a s tím jakoby zázrakem protáhla cvalový skok, který se stal pravidelný a vyrovnaný.  Jakoby by mi chtěla vrátit, že jsem ji nezkrátila dětství neadekvátní námahou.
To, že se dopracuje do jedniček, jsem  ještě zjara nevěděla, ale  podle pracovních výsledků jsem začala věřit, že bude užitečná. Lepšila se práci od práce a po vítězném dostihu mezi nezvítězivšími, kde dosáhla vynikajícího času, bylo rozhodnuto směřovat Dally do  Oaks. K tomu bylo potřeba splnit několik úkolů. Především zvýšit handicap, zkusit běžet mezi lepšími koňmi, protáhnout délku dostihu a to právě v Mostě, kde se běhá Oaks. Po 5. místě za Honzíkem Chiperou v Mostě jsem si teprve  byla jistá, že mezi klisnami z ní bude jedničkový kůň. Klisny jsou proti hřebcům komplikovanější, hůř snáší tréninkové dávky. Když se ale strefíte do jejich nátury, víte jak jim vyhovět, poznáte, jestli mají pracovat míň nebo víc, poznáte, jak mají chodit v dostihu, pak jsou stálejší a pracovitější. Jak vidíte, je to dřina tohle všechno koně naučit a než se z toho hříbátka stane platný dostihový kůň. Jsem moc ráda, že se z Dally takto užitečný kůň stal.

Po druhém místě v Oaks jste jako další start vybrali Dally Hit polské Oaks, Nagrodu Liry. Z českých reprezentantek doběhla nejlepší, čtvrtá - čtyři a půl délky za vítěznou Zielonou Herbatou. S odstupem za sebou zanechala Mary Yeats. Jak hodnotíte výkon vaší svěřenkyně ve Wroclawi? A s jakým očekáváním jste vlastně do Polska jela?
 Původně vůbec nebylo v plánu přihlásit Dally Hit do Polska.  Vlastně jsme o tom začali přemýšlet po tom, co nás oslovilo vedení závodiště ve Wroclawi. Několik dní jsem ležela u počítače, mnohokrát zhlédla videa všech dostihů jejich přihlášených klisen.  Výsledky měly pěkné, polské derby se vlastně odbývalo právě v režii klisen. Jenže jejich derby bylo o dvě vteřiny horší než naše Oaks a to rozhodlo, že by se to mohlo zkusit.

Dally Hit

Dally Hit s ž. Martinou Havelkovou před Oaks v Mostě, kde skončila na druhém místě nedaleko za vítěznou Mary Yeats

Neměli jsme přehnané ambice. Dali jsme si za cíl umístit se do pátého místa a znovu se utkat s dřívější přemožitelkou Mary Yeats. Věděla jsem, že se Dally ještě o pár vteřin zlepšila, s rozdílnými drahami se vyrovnává dobře, může mít tvrdo i měkko, a tak byl náš cíl reálný. Průběh dostihu nebyl ideální. Z rychlého začátku se dostih po 400 metrech zpomalil a       zrychlil se až od cca  1400 metrlů. Žokej Chaloupka to velmi dobře vystihl a cválal na třetím místě a vedoucí klisnu si správně hlídal. Jenže v rovině přilítly mílařky a středotraťařky a ty umí na rozdíl od těch vytrvalých zrychlit z místa. To jsou ale dostihy a Dally ukázala, že je velká bojovnice a že i přes tuto skutečnost se dá na její stabilní výsledky spolehnout. Cíl byl splněn v obou bodech a tak jsem s účastí Dally v Polsku spokojená.

A jak se vám ve Wroclawi líbilo?
 Chtěla bych se do Wroclawi  s Dally i s některými dalšími koňmi vrátit.  Dráha tvrdá nebyla, je tam dlouhá rovina, což koním z Chuchle vyhovuje a Cena klisen měla dvojnásobnou dotaci než u nás s polovičními přihláškami. Závodiště je v pěkném prostředí, nachází se v rozsáhlém parku. Návštěva diváků byla ohromná. Pozornost pořadatelů byla z mého pohledu příjemná. Boxy byly pěkně nastlány v moderní nové stáji.

Kam budete dále Dally Hit směřovat?
 Plány s Dally zatím nejsou stanoveny. Dostih i cestu prostála velmi dobře, ale plánovat budeme, až s ní začneme znovu pracovat. Nyní bude mít  zasloužené volno. Určitě ale nebude dohlášena na Slovensko ani do Ebreichsdorfu.

Jak jste zatím s letošní sezónou spokojená?
Na hodnocení sezóny je ještě brzo.  Na vítězství čekají Portugal, La Lagion, Moonglas, Nowitka, Hone Bunny. Tak trochu schovaná je ještě kvalitní Mara Grey, která se rozhodla, že bude růst ještě ve třech letech a musí se trpělivě čekat. Třídově není daleko od Dally Hit a tak se na ni taky těším. (mze)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking