VP 2014 1Vítězka posledních dvou ročníků Velké pardubické s Českou pojišťovnou, dvanáctiletá hnědka Orphee Des Blins (Lute Antique) dnes potvrdila roli horké favoritky 124. ročníku překážkového vrcholu, a ač její dnešní vítězství bylo ze všech tří nejtěžší, stala se první klisnou historie dostihu, které se podařilo vyhrát tři ročníky po sobě.


Do boje o celkových 5 miliónů korun vyrazilo 22 koní včetně jediného zahraničního účastníka anglického Lambro. Nechybělo prvních 5 z loňského ročníku, ani trojnásobný vítěz Tiumen či jeho nadějný stájový kolega Zarif, stejně jako král kvalifikací Trezor.

Podle očekávání převazala krátce po startu vedení Orphee des Blins a stejně jako v předchozích ročnících ani tentokrát před sebe nikoho nepustila až do cíle. Po úvodním svižném tempu ž. Faltejsek v jejím sedle zvolnil po zahrádkách tempo, a náskok Orphee se snížil, nejblíže jí byli Rubín, Kasim a Klaus, naopak Tiumen cválal jako tradičně na konci pole. Na trávu po Havlově skoku přišla Orphee první stíhaná Al Jazem, udělala si několikadélkový náskok, ale Al Jaz po poslední překážkce její náskok zkracoval a nakonec mu k porážce šampiónky chybělo jen 3/4 délky. Třetí skončil, stejně jako loni, Klaus, následovaný Universe of Gracie, Kasimem, Zarifem a Trezorem. Celkem dokončilo 17 koní, na 15. místě Rubín, v jehož sedle si Martina Růžičková splnila svůj sen, 16. doběhl Tiumen s Josefem Váňou a poslední anglický Lambro. Vítězka vyběhla čas 9:08,25, který, ač se to z tribuny zřejmě nezdálo, je nejlepším jakého ve Velké pardubické dosáhla.

VP 2014 2


Dostih nedokončilo 5 koní. Zulejka a Amaragon padli na Taxisu, Zulejka bohužel tak nešťastně, že tím skončila její pouť na tomto světě, zraněn byl i její žokej Josef Bartoš. Svého jezdce ztratil na taxisu i jeden z okruhu vážných kandidátů na úspěch Nikas. Dostih nedokončili ani Peintre Abstrait, který skončil na Irské lavice a Ter Mil na Velkém anglickém skoku.

Vítězka, reprezentující stáj DS Pegas a tréninkový úsek Grzegorze Witolda Wroblewského, která mimochodem nenašla přemožitele v posledních 6 startech, se výhrou přiblížila na dosah hranici 7 miliónů zisku. Z pohledu českého chovu je hodně zajímavé druhé místo valacha Al Jaz, který je synem letos mimořádně úspěšného Moonjaze (Nashwan), otce vítěze Velké ceny českého turfu Azteka i prvních dvou ze včerejšího dvojkového klásní dvouletých, někdejšího pardubického zimního favorita, Artabana a Splashe.  
          Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking