faltejsek hvV předchozích dvou letech začátek sezóny na Pardubickém závodišti posunula koronavirová opatření, letos se premiérový dostihový den uskuteční v tradičním termínu 8. května. Vrcholem programu je Cena města Pardubic – Úvodní cross country Koroka (Stcc, I. kat., 4500 m), na jejíž start se postaví několik koní, kteří už naznačili výrazný potenciál, ale to nejlepší by měli mít teprve před sebou.


Výše uvedenému popisu bezpochyby odpovídá Night Moon (ž. Faltejsek). Šestiletý svěřenec Pavla Tůmy už jako tříletý vyhrál Gr.1 siepi v Itálii a do pardubických krosů byl poprvé nasměrován loni. Ve dvojici startů ukázal, že se jednalo bezpochyby o správný krok, protože vždy zvítězil s výraznými rezervami. Koncem října mu byl nejblíže jeho vrstevník Popinjay (ž. Myška), ale přestože žokej Jan Faltejsek jezdil pouze rukama, v cíli měl Night Moona k dobru více než 4 délky. Dodejme, že je vlastním odchovancem svého majitele Jiřího Charváta, přičemž jeho matka Nostalgia zvítězila v jedné z pardubických kvalifikací.
Dalším šestiletým koněm s velkým talentem je Chelmsford. Svěřenec Josefa Váni staršího má na kontě už dvojici vítězství z mítinku Velké pardubické, když po suverénním úspěchu v Ceně ČASCH triumfoval rovněž v loňské Ceně Vltavy. V ní musel po delší době bojovat až do cíle, když mu dlouho odolávala Dajuka (ž. Matuský). V cíli na něj předloňská vítězka Poplerova memoriálu ztrácela jen půl délky, čímž dokázala, že není „pouze“ specialistkou na dvoumílové krosy. Chelmsforda poprvé povede žokej Ondřej Velek, protože jeho partner z loňských startů Josef Bartoš jezdí v neděli v italském Meranu.
Vedle Chelmsforda chystá Josef Váňa do dostihu rovněž Aenease. Jeho doménou byly dostihy v Lysé nad Labem, kde získal hattrick v Memoriálu Evy Palyzové. V Pardubicích dlouho tolik nezářil, ovšem to platilo jen do loňské Ceny Labe. Tu totiž suverénně ovládl, když 12 délek na něj ztrácel druhý Zataro (ž. Novák). Pomyslné stupně vítězů tehdy doplnil Dey Rey (Kocman). Také Aeneas nastoupí s novým jezdeckým obsazením, když se do jeho sedla premiérově vyhoupne Marek Stromský.
Zbylá trojice účastníků dostihu může především překvapit. Argano (ž. Liška) a Christiano (Vyhnálek) sice loni ukázali zlepšení, přesto ve zmiňovaném dostihu na konci října výrazně ztráceli na duo Night Moon – Popinjay. Dulcar de Sivola (Borč) je jediným koněm v poli, který už absolvoval Velkou pardubickou. Jejím cílem proběhl už dokonce třikrát, ale nedostal se přes deváté místo.

Nepřehlédněte: První wroclawský mítink přinesl dvě česká vítězství. Greek Dessert zůstává neporažen

Řadu zajímavých jmen najdeme i v rámcových dostizích. Jedním z vůbec nejlepších českých překážkových koní je Northerly Wind (ž. Faltejsek), který v Poháru BICZ holding 2022 (III. kat., 3500 m) absolvuje krosovou premiéru. Doposud se svěřenec Pavla Tůmy věnoval klasickým steeplechase a mezi jeho úspěchy patří triumf ve Zlatém poháru i dvě vítězství v italských dostizích kategorie Gr.1. Dvakrát se zúčastnil i vrcholu italské překážkové sezóny Gran Premia Merana, v níž obsadil druhé a třetí místo.

Pozornost zasluhuje také handicapová Cena společnosti Tipsport (Stcc, III. kat., 4400 m), v níž se utká trojice vítězů z posledního mítinku Velké pardubické. Jedním z nich je zástupce silného lotu trenéra Pavla Tůmy Gatsby (ž. Faltejsek), který splnil roli favorita Ceny ČASCH pro čtyřleté krosaře. Na říjnové úspěchy se budou snažit navázat také svěřenkyně Stanislava Popelky Ztracenka (Vyhnálek), která vyhrála klisnám vyhrazenou Cenu Laty Brandisové, a dvojnásobná handicapová vítězka Kornelia (Kocman).

Dodejme, že první dostih odstartuje ve 13:00, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 14:55.

Tisková zpráva Dostihového spolku
foto Hana Vytopilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net