partyday jckI v prvním klasickém dostihu sezóny, Nikon Jarní ceně klisen (L, 3 kl., 1600 m, 550.000 Kč) potvrdila skvělou formu svých svěřenců trenérka Helena Vocásková, jejíž PARTYDAY (Footstepsinthesand) stáje Partyday.cz, která před 3 týdny působivě vstoupila do sezóny sedmidélkovým vítězstvím v trojkách, opanovala pole 13 klisen a jistě vyhrála o 3/4 délky Sedmikráskou (Excellent Art) a domácí odchovankyní Venillií (Rosensturm).


Horkou desetinovou favoritkou první klasiky byla loni ve třech startech neporažená Skara (Clodovil), loňská šampiónka dvouletých klisen, pro níž byla klasika sezónním debutem. Subtilní klisna ale přes zimu příliš nevyrostla, spíš naopak, a v dostihu tentokrát přepustila taktovku jiným. Nejlépe odstartovala Partyday, tu však záhy ve svižním tempu na čele vystřídala Anshoa, sledovaná Sedmikráskou, Skara cválala na čtvrté až páté pozici. V cílové rovince přes slábnoucí Anshou přešla nejprve vítězka trialu Sedmikráska, ale silnější finiš měla u bariéry jdoucí Partyday, který jistě o 3/4 délky zvítězila. Třetí doběhla Venillia, která v závěrečných metrech ukrajovala z náskoku Sedmikrásky, ale nakonec zůstala o 1/2 délky za ní. Čtvrtá, délku za Venillií, skončila favorizovaná Skara, tabuli uzavřela Lacorana (Blue Coral).

Vítězka, v jejímž sedle slavil druhý triumf v JCK žokej Jan Rája, vyběhla velmi dobrý čas 1:38,54. Klisna je dcerou vítěze anglických 2000 Guineas Footstepsinthesand (Giant's Causeway), u nás známého především zásluhou dvojnásobného Koně roku Shamalgana. Matka klisny, zakoupené na Tattersalls Ireland Yearling Sale za 13.000 euro, nestartovavší Jolie Clara (Kahyasi), je dcerou italské šampiónky Khariyda (Skakapour). V chovu dosud dala 4 vítěze a též u nás startovavší, ale nezvítězivší Jolie's Legend (Oratorio), nyní působící v chovu. Třetím místem potěšila domácí chov Venillie z Orlingu, dcera vítězky Jarní ceny klisen 2010 Vinnah (Look Honey), a příslušnice rodiny, která za 4 roky oslaví 100 let působení, a to velmi úspěšného, v našem chovu.

partyday jck2

Domácím odchovancům dnes patřily první tři dostihy mítinku. Mezi nezvítězivšími v Ceně fotosoutěže Nikon (IV.k., 3, 1200 m, 40.000 Kč) porazila MORAVANKA (Tiger Cafe - Morávka, Glenstal) dostih vodícího jiného potomka Tiger Cafe (Sunday Silence) Lutigera. Jak odchovankyně Srubovky s.r.o., tak Lutiger, byli loni v nabídce Katalogu ročků.

Double se dnes podařil plemeníku Bully Pulpitovi (Pulpit). Nejprve odchovanec centra Darhorse tříletý BULPIT, první potomek dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujtahid), porazil pod ž. Murzabayevem v Ceně Ajanty (III.k., 3, 1400 m, 60.000 Kč) dostih vodícího Viitju (Dream Ahead), a vzápětí pětiletý DIXON (z Dawning, Hennessy) z chovu Josefa Pšurného a nyní reprezentující stáj Jaroslava Votavy, vyhrál stylem start-cíl handicap Cena Emont Bohemia, s.r.o. (III.k., 4+, 1200 m, 60.000 Kč).

Po dvou startech v Drážďanech se na českou půdu vrátil tříletý hnědák stáje Joly FROZEN BOSON (Frozen Power), zakoupený jako dvouletek na breeze-upu za 10 tisíc euro, a výsledkem bylo první vítězství. V Memoriálu Jana Košťála (IV.k., 3, 1800 m, 40.000 Kč) chytil 100 metrů před cílem celý dostih odvodivší Marmeladu (Duke of Marmalade).              

Téměř 5 let od svého poslední vítězství, navíc dosaženého v Itálii, se vítězně radoval osmiletý valach JOHANNES KEPLER (Dubai Destination), nyní v péči Františka Mourka a stáji Dr. Leimgruber, v jehož sedle proměnila první jezdeckou zkušenost ve vítězství žákyně Aneta Trnková v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (IV.k., 4+, 600 m, 40.000 Kč).

Z pohledu dalšího vývoje sezóny ale mnohem zajímavější výsledek přinesla Cena Derby klubu (III.k., 3, 2200 m, 60.000 Kč), kterou velmi lehce o 3 1/2 délky před opět solidně finišujícím Agricolou (Sholokhov) vyhrál vlastník jednoho z nejlepších rodokmenů v klasickém ročníku, pravý bratr Gr.1 vítěze a plemeníka Rip Van Winkle TIMEKEEPER (Galileo), jeden ze zimních coolmorských nákupů stáje Statek Blata Český ráj.

Tečku za dnešním mítinkem udělal v Ceně Bosny (IV.k., 4+, 2400 m, 40.000 Kč) druhý vítězný svěřenec úřadujícího šampióna trenérů Allana Petrlíka dne, čtyřletý rekonvalescent SHAHNOUR AZNAVOUR (Azamour) stáje Racing Club Salvator, který se před dvěma týdny vrátil na dráhu po roční pauze. (miv)       

foto Andrea Zavadilová a Petr Nowicki
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net