01Favoritem Úvodní cross country Koroka na 4500 metrů měl být vítěz loňské Ceny Vltavy Charme Look. Devítiletý tmavý hnědák s Barborou Málkovou byl sice od začátku dostihu velmi aktivní, kolem cílového mezníku ale nakonec proběhl až druhý. Předstihl jej sedmiletý Power Zar, který tak překvapil i svůj „rodinný tým“ - žokeje Josefa Váňu ml. a trenéra Josefa Váňu st.


Pro trenéra Váňu to bylo šesté vítězství v tomto dostihu a v tabulce úspěšnosti dotahuje trenéra Čestmíra Olehlu. Tomu se podařilo připravit sedm vítězů úvodní cross country. Olehlův Stretton tentokrát dokončil na třetím místě za Charme Lookem a vítězným Power Zarem. Přitom za favorita dostihu jej před startem nepovažoval ani jeho trenér. „Podle mě bylo před dostihem jasné, že Charme Look nebude mít v tomto dostihu soupeře. Pravda ale je, že když jsem ho viděl v paddocku, měl ještě nějaké to kilo navíc. Předpokládám, ale že příště už to bude o něčem jiném,“ zhodnotil svého soupeře trenér Josef Váňa. V lepší výsledek věří i trenérka Charme Looka Martina Růžičková. „Dalo se dneska vyhrát. Jen to chtělo jít trochu jinak. Příště to snad vyjde,“ poznamenala Růžičková. Tabuli pak doplnili ještě Tarant a Dalmacio, dokončili Mr Pamperito.

O vzrušení na tribunách, a možná i pořádnou hru na nervy svého trenéra a majitele, se postaral devítiletý Cherwick. Je známý svou nechutí překonávat Irskou lavici a i když změnil trenéra a způsob přípravy, Irská lavice pro něj zůstává zakletá. Nahoru vyskočil mezi prvními, dál už ale nepokračoval. Žokeji Dušanu Andrésovi se ho podařilo k sestupu přesvědčit až dlouho poté, co ostatní koně zmizeli z dohledu.

Úplně prvním letošním vítězem pardubické sezony se stal sedmiletý Brog Deas. Na překážky se vrátil po roce a půl a hned vítězně. Cílovou rovinou dostihu přes proutěné překážky na 3500 metrů – Ceně podporované grafickým studiem TASOU, procválal v podstatě sám a nikým neohrožován. Za ním se umístili Nicamia, New Attack, Abret a Thirteen Diamonds. Pro žokeje Lukáše Matuského i trenéra Radka Holčáka to v tu chvíli bylo první ze dvou dnešních vítězství. Podruhé uspěli hned v dalším dostihu pro čtyřleté koně přes proutěné překážky na 3200 metrů – v dostihu s názvem Pocta Josef Resselovi. Vítězství stylem start – cíl patřilo Playstarabadovi, i když v cílové rovině se k němu začal přibližovat druhý Player. Třetí dokončila Golden Irene, po ní Splash a na překážkách debutující Iwnianka a Poinsettia.

Favoritem třetího dostihu dne, cross country na 3350 metrů pro čtyřleté koně vypsané jako Cena podporovaná advokátní kanceláři Kaplan a Nohejl, byl Gibb´s Beach připravovaný Josefem Váňou st. Šlo o Gibbsův překážkový debut, dříve sbíral vavříny na rovinových tratích – dosáhl například na dotaci v Českém derby (7. místo). Premiéra se podařila, především díky povedenému finiši. Jeho jezdec, žokej Josef Váňa ml. mohl být spokojen.

Od startu tempo dostihu udával Jesmoon s žokejem Jaroslavem Myškou, slábnout začal při vybíhání do cílové roviny, kdy se na něj dotáhl favorizovaný Gibb´s Beach a také bělouš Saint Malo, který bral druhé místo. Daleko za touto trojicí skončili Sekret Ecosse, Luk, Brother Grimm a Čerokéz.

Napínavou koncovku předvedla ve čtvrtém dostihu, v cross country na 4500 metrů s názvem Cena firmy Petr Novotný – výroba a prodej originálního pardubického perníku, hned čtveřice koní a o umístění musela rozhodovat cílová kamera. Nejúspěšnější byl devítiletý Peer Cooper v sedle se svým trenérem Jaroslavem Brečkou, který o svém svěřenci prohlásil, že je to kůň, který má Pardubice rád. Jen o nos druhý byl o tři roky mladší Tymian, který bojoval po vnějším okraji dráhy. Po bariéře útočil třetí Jam Taki, „černý Petr“ zbyl na Florenda. Tabuli doplnil Nostalgik.

Bojem do úplného konce byla i Cena Dostihového klubu – Memoriál Aleny a Vladimíra Tlučhořových. V cross country na 4400 metrů spolu o vítězství soupeřili od startu velmi aktivní Un Tiep a favorizovaný Tzigane du Berlais, kterého ovšem žokej Dušan Andrés držel v poli. Rozhýbal ho až v cílové rovině a v napínavém finiši přivedl do cíle jako vítěze. Pro pětiletého hnědáka, připravovaného Pavlem Tůmou, to bylo druhé vítězství v kariéře. „Museli jsme si na něj počkat, ale věřím, že to bude dobrý kůň,“ nechal se slyšet jeho majitel Jiří Charvát. Po třech pádech dostih dokončilo jen pět koní, za první dvojicí následoval Absint, Floridas a Silk.

Další dostih pardubického programu, cross country na 3500 metrů - Cena společnosti GB Energy Holding s.r.o., byl jednoznačným výsledkem pro šestiletou Amforu, naopak favorité Gejzir a Barakin dostih nedokončil, Al Bustan došel na desátém, předposledním místě. Amfora připravovaná trenérkou Pavlínou Baštovou zvítězila potřetí ve své kariéře. V jejím sedle byl stejně jako na podzim loňského roku žokej Josef Bartoš. Pro Bartoše to bylo první letošní tuzemské vítězství, ve třech jiných evropských zemích už letos ale zvítězil patnáctkrát. Po Amfoře doběhli Makler, Renard Argenté, Turdus a Artistmonto.

Závěr prvního pardubického odpoledne patřil Ceně mladých jezdců, cross country na 3300 metrů, ve které se prosadil šestiletý hnědák Claas s žákem Pavlem Složilem mladším. Pro Claase v přípravě u Petry Marcové to bylo první vítězství v osmnácti startech v kariéře. Bojoval o něj se Segalem, Pyšným Pávem, Vinny Rainem a Letní láskou.

Dostihový spolek Pardubice
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net