Most4Páteční dopoledne a brzké odpoledne bude patřit mosteckému hipodromu. Na severočeském závodišti se totiž bude od 11 hodin konat druhý český dostihový den pod patronací francouzské sázkové kanceláře PMU. O mítink byl ze strany majitelů a trenérů velký zájem. Dostihů by se mělo zúčastnit 93 koní, z toho 71 v pěti dostizích PMU. Většinu mosteckého programu tvoří handicapové dostihy. Mezi ně patří také vrchol mítinku, Cena HIPODROM MOST a.s. pro koně druhé kategorie s devíti kandidáty na startu. Mezi nimi mj. jsou Santin, Arlington, tříletý Polish Pearl a také Fantasticadventure, který loni na podzim na zdejší dráze dvakrát triumfoval a naposledy tu prohrál jen se stájovou kolegyní Santou Padronou. Požádali jsme proto trenéra Urbánka o pár slov ke své zbrani do hlavního dostihu.


Hlavní páteční mosteckou zkoušku, Cenu HIPODROM MOST a.s. na 2200 metrů o 90.000 Kč, vybojuje devět koní. Mezi nimi i dva specialisté na zdejší dráhu - čtyřletý Fantasticadventure (Poseidon Adventure) a nejstarší kůň v poli, Pepa Havel (Librettist). Zástupce stáje Lokotrans Fantasticadventure na hipodromu startoval pětkrát a s výjimkou jedničkového Memoriálu Vlastimila Smolíka, kde skončil sedmý, tu byl vždy nejhůře druhý. Stalo se tak i při hnědákově posledním startu 28. května, kdy o délku a čtvrt skončil druhý za stájovou kolegyní Santou Padronou. "Fantasticeadventureovi vybíráme dostihy v Mostě, kde mu to sedí," svěřuje trenér Luboš Urbánek, který mimochodem v neděli v Bratislavě slavil už čtvrté letošní vítězství nejvyšší kategorie. "Ve Velké Chuchli mu to tak nepasuje, a zvažujeme ještě možnost vyzkoušet ho na bratislavské dráze. Nyní v Mostě je dost naložený, má 60 kilogramů a například Galis nebo tříletý Polish Pearl nosí mnohem méně. Pokusíme se pro dostih změnit taktiku a pokud se to povede, tak by to mohlo být dobré. V Mostě mu to sedí, má Jirku na zádech a tak věřím, že tu opět podá co nejlepší výkon. A jestli přitom bude první, třetí nebo čtvrtý, tak nebudu zklamaný."  Již zmíněnému matadorovi Pepovi Havlovi minule Fantasticadventure poskytoval výhodu 11 kilogramů. Tentokrát to bude už rozdíl 12,5 kilogramu.Nejvíce zatíženým koněm v dostihu ale je loni třetí z Ceny prezidenta republiky Santin (Bushranger), která nosí ještě o 1,5 kilogramu více než Fantasticadventure, tj. 62 kg. To už se zdá bý hodně.

Z dalších účastníků dostihu by mohl do pořadí v cíli nejspíše promluvit vítěz dostihu z 13. května Arlington (Fly to the Stars), který poté ještě obsadil třetí místo v Hoppegartenu blízko vítězi a následoval start ve Zlatém poháru, kdy při první účasti mezi elitou skončil sedmý. Stoupající formou se může prokázat Galis (Suteki Shinsukekun). V dostihu je ale také tříletý Polish Pearl (Galileo), vítěz svého červnového debutu v Praze, do jehož sedla byl angažovaný poprvé v Česku jezdící Francouz Maxime Foulon. Ten má letos zatím na svém kontě 12 prvenství. Dalšími účastníky hlavního dostihu jsou v Karlových Varech vítězný Mystic Golfer (Torlus), Nicole Megan (Bushranger) a čtvrtý z Karlovarské dvojnásobné míle, ještě loni se překážkám věnující Noble Fox (Generous).

Fantasticadventure
Jedním z účastníků hlavního mosteckého dostihu bude také na zdejší dráze dvakrát vítězný Fantasticadventure, v jehož sedle bude opět ž. Jiří Chaloupka (foto pro Hipodrom Most a.s. Jiří Kurzweil) 

Na prvních pět mosteckých dostihů bude přijímat sázky společnost PMU a to je významný počin. Červnový mítink PMU konaný ve Velké Chuchli byl úspěšný. Po skončení dostihového dne totiž přišel z Francie na Jockey Club ČR potvrzený sázkový obrat ve výši 786.676 euro čistého. Tři procenta z této sumy (23.600 euro, tj. přibližně 625.000 Kč) po odečtení nákladů byly rozděleny napůl mezi Jockey Club ČR a pořadatele dostihů.

První z dostihů PMU bude na závodišti v Mostě odstartovaný už v 11:10 hodin a je jím Cena Maisons - Laffitte IV. kategorie  na 1400 metrů. Výkony jediného tříletka na startu Macaria (Amico Fritz) mají stoupající tendenci a může bojovat o druhé životní vítězství. Mezi jeho největší konkurenty by měli patřit Lia Ashamal (Blue Coral), Tetrarose (Arch) a při zlepšení také Dodybud (Soviet Star). O půl hodiny později změří síly tříletí mílaři v Ceně PMU pro koně třetí kategorie. Mezi 13 účastníky vypadají dobře šance šesté ze slovenské Jarní ceny klisen Fifinky (Arcano), Adamant Rocka (Rock of Gibraltar) a minule zlepšeného Guillotine Shave (Slickly).  

Následující Handicap PMU třetí kategorie na 1600 metrů je prvním ze tří dostihů, kde bude maximální pole 16 koní. Slibně se minule ukázal tříletý Duke of Darhorse (Darhorse), stejně jako Gold of Gibraltar (Rock of Gibraltar). Ten zvítězil a ponese hmotnost jen 53 kilogramy. Zamíchat pořadím by ale mohi též Victorious Laugh (High Chaparral), Singapore Spice (Sandwaki) a spolehliví Katchaba (Smart Strike) a Monte Christo (Tiger Cafe). Handicap Saint - Cloud nejnižší kategorie by mohl být parketou pro minule solidní Rakii (Next Desert), Camelai (Security Risk), La Lagiona (Fairlypi), Lakara (Tribal Instinct) nebo málo zatíženého Delfína (Near Dancer). Maceshka (Dandoun) zaběhla v sobotu dobře v Mimoni, ale tektokrát má o pět kilo více.

Posledním dostihem PMU bude Handicap Chantilly IV. kategorie na 1800 metrů. Vítěz z Mimoně Lady´s Man (Misdships) ponese už 64,5 kilogramy a to se zdá být příliš. Tím vzrůstají šance pro Lemiena (Midships), Candle in The Wind (Look Honey), málo zatíženou Willy Wonku (Ray of Light) a také Aigera (Tiger Cafe), který se letos pokaždé umístil, byť v nižší kategorii.

Michaela Zemanová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net