Sedmikraska OaksUž jen čtyři dny zbývají do startu čtvrtého klasického dostihu sezóny, 72. Oaks Holdingu Rabbit CZ. Na startu „derby klisen“, jak se také dostihu přezdívá, bude osm účastnic. O celkovou dotaci 550.000 Kč, kde jsou připraveny výhry pro sedm klisen, se popere šest importovaných koní a dva českého chovu.  V poli nechybí první tři nejlepší z hlavní předzkoušky Ceny Wago, ani druhá a třetí z Jarní ceny klisen Polyanta a Saša, které se poté prezentovaly ve Francii, resp. v Českém derby. Trenérů kandidátek Oaks jsme se zeptali, jak na tom jejich svěřenkyně před klasickým dostihem jsou, s jakým výsledkem v dostihu by byli spokojení a zajímal nás také jejich názor na soupeře.


Ludvík Haris (Luxia, stáj DAR, jezdec ž. Jaromír Šafář):
Luxia je na tom dobře a zdá se být ve formě. Po minulém dostihu byla v pořádku a dostih ji ještě zvedl. Poprvé startovala na trati 2200 metrů a bylo to dobré. Distančně by pro ni Oaks neměl být problém. Všechny klisny v dostihu jsou dobré. Považuji za největší soupeřku Hessoesse, která zvládla trať 2200 metrů v předzkoušce nejlépe. Saša je ale taky výborná  a rovněž Polyanta, která velmi dobře zaběhla v Jarní ceně klisen a také ve Francii na 1800 metrů. Otázkou samozřejmě je, co s ní udělá trať 2400 metrů. Při zmínce o těchto klisnách bych byl moc spokojený s umístěním do třetího místa.

Petr Juránek (Rabbit Van Winkle, stáj Rabbit Trhový Štěpánov, jezdec ž. Michal Mach): Klisna dlouho neběhala, po posledním dostihu v Mostě totiž byla „rozsypaná", ale dala se do pořádku. Její nevýhodou je, že nemá oproti svým soupeřkám zkušenosti s vytrvaleckou tratí. V dostihu jsou slušné klisny, které se dobře ukázaly v "Ceně Napajedel" jako Hessoesse a Luxia. Nebezpečná bude i Saša, která sice nedoběhla v Českém derby vepředu, ale měla to jako klisna proti hřebcům těžké. A Polyanta je samozřejmě taky slušná klisna. My bychom byli rádi s Rabbit Van Winkle do pátého místa.

Hana Kabelková (Sigiriya, stáj DS Kabelkovi, jezdec ž. Radek Koplík): Děláme vše proto, aby Sigiriya na tom byla dobře. Práce nám toho ale moc o ní neřekne, není totiž vůbec při tréninku snaživá. Oaks si prosadil manžel, který ji tam chtěl vidět, a nakonec je v dostihu jen osm klisen. Sigiriya byla naposledy čtvrtá sice jen v dostihu čtvrté kategorie, ale v dobrém čase. Uvidíme tedy v neděli, jak se popasuje s nejlepšími klisnami a byla bych spokojená, kdyby byla v cíli do pátého místa.

CenaWago
Doběh předzkoušky Oaks, Ceny Wago: O třičtvrtě délky vítězí Hessoesse před Luxií (foto: Petr Nowicki)

Ing. Václav Luka ml. (Coffola, stáj PMA Racing Syndicate, jezdec ž. Bauyrzhan Murzabayev): Coffola je v pořádku. Oaks je jednou za život  a tak ho poběží, jen se obávám, že je to pro ni dlouhé. Konkurence v Oaks je kvalitní. Myslím, že takhle kvalitní ročník Oaks tu už dlouho nebyl. Je tu Polyanta, Hessoese, Saša, Luxia. Jak jsem říkal, Coffola má proti nim nevýhodu, že jde proti distanci, ale budeme se snažit něco pro ni vymyslet. Budu spokojený, pokud se umístí na tabuli.

Dalibor Török (Polyanta, DS Pegas, jezdec ž. Petr Foret):  Velká očekávání samozřejmě máme, ale po předchozích klasických dostizích, kdy se nepodařilo vyhrát a byli jsme pokaždé druzí, jsem už trochu skeptický. Jsem ale s Polyantou spokojený, je v pořádku a v přípravě odpracovala, co měla. Snažili jsme se, aby vše bylo pro ni nejlepší. Dokola by měla stát. Jsem také rád, že v dostihu není tolik klisen a tedy že by mohlo být Oaks bez karambolů a kolizí. Pokud bude měkká dráha, bude to pro nás plus. Věřím, že ji pan Janatka, který je velmi zkušeným pořadatelem dostihů, výborně na neděli připraví. Těšíme se tedy na dostih a rádi bychom ho vyhráli. 

Pavel Tůma (Hessoesse, stáj Dr. Charvát, jezdec ž. Jan Rája): Naše klisna je v pořádku. Měla docela náročné jaro. Běhala v Bratislavě, pak byla ve Francii a poté dvakrát startovala u nás, takže na klisnu toho bylo docela dost. Proto už jsme na Oaks v tréninku extra nepilovali, trochu pracovala a taky odpočívala. Původně jsem myslel jako na největší soupeřku Polyantu, ale Saša podala výborný výkon v derby. Polyanta zase na rozdíl od nás zaběhla dobře ve Francii. Oaks bude tedy těžké, ale šance jsou.

Luboš Urbánek (Stealing A Win, stáj Lokotrans, ž. Jiří Palík): Klisnu jsme cíleně chystali na Oaks už od jara. Je vytrvalá, ale zklamala mne v „Napajedlích“. V dostihu ale nebylo vše, jak by potřebovala. Stealing A Win je trochu specifická klisna a Jirka ji neznal. Má ale dostih v nohách a strávila ho dobře. Teď se v práci ukazuje dobře a Jirka Palík, který jí v ní jezdí, jí věří do pátého místa. Jdeme tedy do Oaks  překvapit. Dotovaná místa jsou sice do sedmého místa, ale rádi bychom byli v cíli do pátého.

Tomáš Váňa (Saša, stáj Lascar-Váňa, ž. Jan Verner): Po derby byla Saša zagalupovaná, tak jsme ji pár dní chladili a klusali. Byl aspoň čas na zahojení zadních kloubků, které si při práci prošlapováním sedřela. To je pro koně nepříjemné a možná to ovlivnilo i výsledek v derby. Ale to už je za námi a musíme se dívat dopředu. Dlouhodobě nás Saša trápila kvůli žrádlu. Ted se dá říct, že žere perfektně a tloustne před očima. Mám z ní radost. Ale opravdu musí mít to svoje teplé, a svoje speciality. Teď má bylinky jiné, na míru dělané. Když kůň žere, může jinak pracovat, tak snad to přišlo v pravý čas. Ale je to Saša…Ambice jsou vždy nejvyšší, i když dvě soupeřky jsou kvalitní. V práci se zdá, že by 2400 metrů pro ni nemělo být problém. V derby s hřebci už to dlouhé na ni bylo, ale s klisnami by to mohla zvládnout. Jsme trpěliví a doufáme, že Saša ukáže a potvrdí, že dobrá je.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net