Tuma PavelPěti délkami získala pro stáj Dr. Charváta klasické vítězství polosestra My Old Husbanda Dumnonia. Úspěch v Jarní ceně klisen je třetím vítězstvím v klasickém dostihu pro mladého trenéra Pavla Tůmu. Ten sám si ale žádné velké zásluhy na klisnině vítězství nepřisuzuje. Říká, že Dumnonia je prostě dobrá...


Vaše svěřenkyně Dumnonia i bez přípravného startu „zkentrovala“ v cíli klasické zkoušky nejbližší ze soupeřek, Agnes Seice, pěti délkami. Jaká byla vaše očekávání před startem Jarní ceny klisen?
Dumnonia je hodně dobrý kůň. Ne, že bych neměl z vítězství radost, samozřejmě, že ji mám, ale podle toho, co předvedla loni a také podle toho, jak se ukazovala v tréninku, tak to bylo asi očekávané vítězství. Dumnonia nepotřebuje tolik práce jako třeba Legge di Chichio nebo Saint Malo, zvládá vše s velkou lehkostí. A Soňa Bodláková ji jezdí v práci dobře. 

A neměl jste obavu, zda-li jí nebude chybět přípravný dostih?
S panem doktorem jsme to probírali. V Deyláku by ale nosila o dva kilogramy více a je to malá kobylka. Navíc na 1400 metrů jsem ji dávat nechtěl a ještě byla hodně chlupatá. Vlastně stále pořád ještě nevylínala, jak si mnozí všimli v Chuchli.

Dumnonia vybeh
FOTO: Dumnonia v pondělí po triumfu v Jarní ceně klisen ve výběhu

Vidíte v ní velkou naději stáje?
Máme v ní opravdu dobrého koně, ale hlavně nesmíme s panem doktorem zklamat jako její manažeři, abychom jí nezkazili kariéru. Myslím, že na dlouhé dostihy také bude mít. Už jsem slyšel hlasy, že by měla jít derby a podobně. Ale v neděli si to rozdají hřebci ve Velké jarní ceně a myslím, že s nimi přijde vystřízlivění. Ti budou určitě hodně dobří.

A jaké jsou tedy nejbližší plány s Dumnonií? Třeba slovenská Jarní cena klisen?
Důležité je, aby klisna byla v pořádku. Teď je na pastvině a vypadá dobře. Takže pokud bude v pořádku, startu v Bratislavě bychom se asi nemuseli bránit.

Na co se nyní soustředíte kromě Dumnonie?
Máme ve stáji dalších 18 koní a také s nimi bychom chtěli něco ukázat. Teď jsou pro nás důležité Pardubice, kde budou startovat Tzigane du Berlais a Duke of Beaumont. A také se soustředíme na Saint Mala, který si v neděli vyzkouší vytrvaleckou trať na pražském závodišti.

Dumnonia triptorhodos
FOTO: Dvě hvězdy tréninkového střediska ve Dvorcích - Dumnonia a Trip to Rhodos

A kdy by měl zahájit sezónu Trip to Rhodos?
Trip by měl jet za tři týdny do Milána na tříkilometrovou Listed, kterou loni při svém vstupu do sezóny vyhrál. A asi se tam potká s Cheeky Chappiem.

Už jsou to tři měsíce, co jsme spolu probírali vaše svěřence v předsezónním rozhovoru. Nepřibyl od té doby nějaký kůň do vaší stáje? 
Asi měsíc tu máme dvouletou polosestru Cherwicka Charoy En po Enjoy Planovi. Obsedli jsme ji, ale má ještě čas, takže tráví dny na pastvině. (zem)

Fotografie: Eva Kopečná    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net