agrofertpark logoOsmý květnový den je v posledních letech tradičním začátkem pardubické dostihové sezóny. Rok 2015 není výjimkou. V domově Velké pardubické je připraveno při prvním z deseti dostihových dní letošního roku osm klání, dva souboje přes proutěné překážky na úvod a šest dostihů cross country, tedy přes oranice a rozličné skoky. Právě dostihy typu cross country patří neodmyslitelně k pardubické dráze a lákají tisíce diváků pravidelně na tribuny.

 
Zájem o start při premiéře byl velký a tak na startovních listinách najdeme 114 koní. Záleží na změnách 90 minut před startem prvního dostihu, kolik se jich představí i na dráze. Největší pozornost na sebe poutá Úvodní cross country Koroka na 4500 metrů s dvacítkou překážek. Na startu se schází zajímavá společnost. Začít musíme nejstarším, desetiletým Universe of Gracie ze stáje Bors Břeclav, neboť loni ve Velké pardubické finišoval na čtvrtém místě. Trenér Jiří Kousek chce zvolit stejný model cesty do ostře sledovaného dostihu, proto opět Úvodní cross country, ve které loni skončil na desátém místě. Celkem v sezóně absolvoval pět startů a vždy dokončil. Jedinou změnou je jezdecké obsazení. Trenéra samotného střídá minimálně rovnocenná náhrada, žokej Jan Faltejsek. Právě Faltejsek byl v posledních třech letech stálým partnerem Orphee des Blins při jejích triumfech ve Velké pardubické. Navíc Faltejsek už třetím rokem působí ve Francii u trenéra Macaira a v letošním roce nasbíral již sedm vítězství.

Velkou pardubickou v loňském roce také absolvoval Gauner Danon a v sedle s talentem českých překážek Janem Kratochvílem doběhli na osmém, a tedy prvním nedotovaném místě. Jan Kratochvíl bude v sedle svěřence Františka Holčáka opět, navíc tuzemskou zimní přestávku si krátil v Itálii, odkud si dovezl jedno vítězství. Před týdnem Kratochvíl slavil dvakrát v Lysé nad Labem. Tamní vrchol, Prvomájovou steeplechase, vyhrál podruhé v řadě. Gauner Danonovi se loni v Pardubicích dařilo, v hlavním dostihu to může jen potvrdit.

Třetím koněm, který dokončil loňský vrchol sezóny, a je na startu je Soros, svěřenec Josefa Váni a v sedle bude trenérův syn. Váňům se na začátku letošní sezóny daří, ze zahraničí za první čtyři měsíce přivezli devět triumfů. Cornet Obolensky vyhrál v Miláně překážkovou grupu 1 na 5000 metrů a vítěz klasiky při Velké pardubické Fafintadenient se jako druhý v Česku připravovaná kůň prosadil v chrámu francouzských překážkových dostihů, v Auteuil. V Lysé nad Labem suverénně zvítězil v Prvomájové steeplechase Rabbit Well, takže stájová forma je výborná. Navíc pro Váňu mluví i statistiky, úvodní kros vyhrál pětkrát z posledních sedmi ročníků.

Podcenit nelze ani ostatní účastníky, také oni se mohou pochlubit zajímavými výkony. Solidní výsledky zdobí šestiletého syna Registany (vítězky Velké pardubické 2003 a 2004) Reapera. Už loni se zvládli kvalifikovat do Velké Ribelino a Hinton. Zapomínat nelze ani na Sun Belinu, Handsome Jacka nebo Kindly Boye. Dvojicí triumfů zakončil loňskou sezónu Dalmacio, v jehož sedle bude italský překážkový šampión loňského roku a vedoucí muž letošního průběžného hodnocení Josef Bartoš.

Zajímavá společnost je také na startu čtvrtého bodu programu, Dostihu MVDr. Vladimíra Tlučhoře podporovaného Dostihovým klubem. Pravidelní návštěvníci dobře vědí, jaké problémy měl v minulém roce na Irské lavici Cherwick, tentokrát se obávané překážce vyhne, a tak by mohl ukázat svou vysokou překážkovou třídu. Velmi dobré výsledky mají za sebou Mr Louise, Hegnus a Wild Danger.


Tipy na jednotlivé dostihy:
I. Medula – Dunáta - Adiutant
II. Mary Yeats – Ryanica - Fonsie
III. Sokol – Puntarenas – Neverland
IV. Cherwick - Quatiki – Delight My Fire
V. Betpak Dala – Barakin – Jihlava
VI. Bugaboo – Power Prize – Floridas
VII. Gauner Danon – Soros – Hinton
VIII. Tzigane du Berlais – Vajgaros - Injestas


Časový harmonogram:

13:00 Cena Arnošta z Pardubic
13:35 Cena podporovaná grafickým studiem TASOU 
doprovodný program: Představení maskota závodiště, dekorovací paddock
14:20 Dostih v rámci projektu „ DEN DOPRAVY ČR 2015“ – Na počest zakladatelů dopravy v českých zemích 
doprovodný program: Dostih poníků
14:55 Dostih MVDr. Vladimíra Tlučhoře, Csc. podporovaný Dostihovým klubem 
doprovodný program: Dostih na ¼ míle
15:30 Cena podporovaná společností SK-EKO Pardubice, s.r.o.
16:10 Cena firmy Petr Novotný – Výroba a prodej originálního Pardubického perníku
16:45 Úvodní cross country KOROKA
17:20 Cena podporovaná Tiskárnou v ráji, s.r.o. 
doprovodný program: Vyhlášení soutěže AUTO IN

 

Sezona 2015 přináší několik novinek


Dostihová sezona na pardubickém závodišti Agrofert Park nabídne několik novinek, a to nejen v dostihovém světě. V něm se mění struktura některých dostihových dnů. Pro diváky je pak připraveno několik příjemných překvapení. Třeba nová kavárna pro dospělé a spousta her a soutěží pro jejich ratolesti.


Dostihová sezona

Zatímco první akce se na pardubickém závodišti konaly už v měsíci březnu, dostihoví koně na dráhu poprvé vyběhnou 8. května. Na tento den je připraven Zahajovací dostihový den, který odstartuje „šňůru“ deseti dostihových mítinků. Vrcholem samozřejmě bude jubilejní 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou v tradičním termínu druhé říjnové neděle. „Měníme trochu strukturu dostihových dnů, vypisujeme osm dostihů namísto devíti. To nám ale umožnilo běhat o jiné peníze,“ říká na úvod Michael Skalický, místopředseda představenstva pověřený řízením společnosti Dostihový spolek a.s. „Například u každé ze čtyř kvalifikací byla dotace navýšena o sto tisíc korun na 400 tisíc, ke stejnému zvýšení došlo například i u Stříbrné trofeje na dotaci 300 tisíc korun,“ vyjmenovává některé změny Michael Skalický a dodává, že ke zvýšení o 50 tisíc korun došlo i u vloni založeného Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR či o 20 tisíc u hned prvního jedničkového dostihu sezony Úvodní cross country Koroka. Ta se poběží o 150 tisíc korun. Nemění se prize money 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, tedy 5 milionů korun. „Změnou ve struktuře dostihové sezony byla přeměna rovinových dostihů před Velkou pardubickou na dostihy překážkové. S tím souvisí i mírná úprava řazení dostihů – například Křišťálový pohár nebo Zlatou sponu tříletých jsme přesunuli z neděle na sobotu. Rádi bychom totiž divákům nabídli dva dny kvalitní zábavy a sportovních zážitků,“ vysvětluje Michael Skalický.


Sportovní sezona

Sportovní, nedostihová sezona pak nabízí kromě tradičních skokových soutěží a závodů všestrannosti či spřežení také Mistrovství ČR družstev ve všestrannosti, chybět nebude Středoevropská dražba anglického plnokrevníka či šampionát koní Shagya Arab. Mezinárodní výstava Koně v akci bude zaměřena na dětského návštěvníka a poslední červnový víkend rozvíří pískové kolbiště kovbojové v rámci ProRodeo Tour 2015. Na závodiště se také vrací Hubertova jízda, které se zúčastní jízdní jednotky městských i státní policie, a dříve vyhledávaný atletický kros.

Jsme plni očekávání, co nám letošní rok přinese a jaká překvapení, radosti a třeba i rekordy nám nabídne. Uděláme vše pro to, aby fanoušci dostihů – a nejen oni - u nás strávili příjemný čas,“ dodává předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Richard Benýšek.


Nová tvář závodiště

S novou sezonou dostává závodiště také novou tvář. Při zahajovacím dostihovém mítinku bude návštěvníkům poprvé představen nový maskot. Zatím nemá jméno. To bude vybráno z návrhů veřejnosti, autoři vítězného návrhu pak získají zajímavé odměny. „Myšlenka vytvoření nové tváře závodiště vznikla na počátku letošního roku. Maskot bude sloužit nejen k propagaci závodiště, ale bude i průvodcem návštěvníků po celou dostihovou sezonou,“ prozrazuje místopředseda představenstva Michael Skalický. Na závodišti vzniká také nový informační systém. Jde o tabule, které diváky uvedou do historie i současnosti závodiště a dostihů a které budou doplněny i interaktivním průvodcem v rámci geolokační turistické hry Geofun. Tento projekt je možné realizovat díky dotaci Pardubického kraje.


Kavárna i zábava pro děti

Zatímco v loňském roce vzniklo na pardubickém závodišti nové dětské hřiště, letos bude dětem věnována i část dostihového programu. Při každém mítinku v něm najdou zábavnou stránku, třeba omalovánky. Pro dospělé pak bude otevřena nová kavárna ve 4. patře tribuny B. Svou premiéru si odbude při kvalifikačním mítinku 23. května 2015. Právě v tento den se na závodišti sejdou také vítězové uplynulých ročníků Velké pardubické.


Zahajovací dostihový den

Start dostihové sezony obstará Zahajovací dostihový den konaný 8. května 2015. První z osmi dostihů odstartuje ve 13:00 hodin. Vrcholem dne bude Úvodní cross country Koroka, která odstartuje v 16:45 hodin. V rámci doprovodného programu bude veřejnosti představen maskot závodiště a uskuteční se také dostih poníků a dostih na ¼ míle. Návštěvníci, kteří se prokážou jízdenkou na vlak s cílovou stanicí Pardubice, získají 50% slevu na vstupném.
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net