brno1Již téměř čtvrt století připravuje spravuje brněnské závodiště a organizuje tamní dostihy majitel, trenér i chovatel v jedné osobě Josef Vymazal a TJ Brno, Dvorska, z.s. Letošní sezóna je pro něj coby pořadatele zatím asi nejtěžší za celou dobu jeho brněnského působení. Způsobil to červnový mítink, během něhož došlo nejen k problémům se startovacími boxy, ale na zmoklé půdě i k řadě pádů a následnému odmítnutí několika jezdců zúčastnit se dalších dostihů, což následně musel řešit jak Dostihový soud, tak i Pořádková komise.

 
"Po skončení tohoto dostihového dne jsem byl na 99% rozhodnut ukončit pořádání dostihů," ohlíží se za mítinkem, který vedl k pozastavení činnosti členů tehdejší Dostihové komise, Josef Vymazal. "Jenže se mi dostalo hodně podpory jak od samotných účastníků dostihů od jezdců, přes trenéry, majitele až po sponzory, tak i od návštěvníků, kteří si za 23 let konání dostihů na této specifické dráze v Brně oblíbili." A tak se Vymazal znovu pustil do práce a upravuje závodiště tak, aby bylo bezpečnější.

"V roce 2020 bylo navezeno cca 800 m3 hlíny a provedena úprava klopených zatáček pro bezpečnější průběh dostihu jak pro jezdce tak pro koně. V letošním roce byly zatáčky posety trávou a ještě před dostihovým dnem 2. října 2021 bylo na vnější hrany zatáček vysázeno 150 kusů vzrostlých tújí, které nahradí pomyslnou bariéru k bezpečnějšímu projetí," vypočítá Vymazal poslední úpravy, ke kterým na brněnské dráze došlo. "Po nich si myslím, že je dráha bezpečná pro koně i jezdce. To vše ale ukáže dostihový den 2. října. Osobně si myslím, že ostatní záleží hlavně na jezdcích, kteří se dostihového dne zúčastní."

Nepřehlédněte: Další čtyři ročci z Francie do ČR. Jandovy nákupy na dražbě Osarus pokračovaly i druhý den

Otazník stále visí nad způsobem startování brněnských dostihů. "Co se týká startovacích boxů, vše zatím je v jednání mezi Jockey Clubem ČR a pořadatelem," vysvětluje Vymazal. "Podle sdělení sekretáře pana Pecky na generální opravu těchto boxů nejsou finance," říká, ale přesto by viděl řešení. "Když budou boxy bezplatně převedeny (jsou již odepsány) na pořadatele, budou na jeho náklady opraveny do stavu, aby odpovídaly Dostihovému řádu." Zda k tomu dojde zatím nevíme, jisté je, že v říjnu se již podle propozic dostihový den uskuteční bez startovacích boxů a bude se startovat praporem.

"Vybudování dostihové dráhy stále nemálo finančních prostředků a také práce jak mé, tak všech příznivců brněnských dostihů, kteří provádí brigádnicky práce zdarma, jen za občerstvení. Jak všichni víme, není situace v dostihovém sportu zvláště v oblasti pořádání dostihových dnů a zajištění finančních prostředků, dobrá. Počet dostihových závodišť stále klesá. Proto bych se rád občas také setkal i s kladným hodnocení – nejen s tím špatným," posteskl si na závěr Josef Vymazal. (miv)

brno2 brno3

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net