Při Předsezónních rozhovorech mi letos více trenérů sdělilo, že jejich svěřenec bude startovat za novou syndikátní stáj. Není se čemu divit, skvělou reklamou pro tento typ stáje bylo vítězství Theophila ve Velké pardubické a úspěchy Poinsettie, která výborně reprezentovala Syndikát hvězda - Olehla. Za nově vznikající syndikát bude startovat také vítězka Memoriálu R. Deyla a druhá z Jarní ceny klisen Astoria (Silver Frost), nově v péči trenérky Pejškové.
Astoria v době Předsezónního rozhovoru s trenérkou Pejškovou ještě ve Velké Chuchli nebyla, do Prahy dorazila koncem února. Zajímalo nás, jak k výběru klisny došlo a proč se zkušená trenérka rozhodla právě pro syndikátní stáj. „Myslím, že na začátek je dobré začínat se známým koněm. Díky pochopení doktora Charváta se podařilo získat čtyřletou, loňskou klasičku, Astorii. Chtěla jsem úmyslně klisnu,“ svěřuje Ivana Pejšková. „Důvodů pro vznik syndikátu bylo více. Určitě to byl také ekonomický důvod. V posledních dvou letech u nás došlo k velkému nárůstu cen krmiv. U metráku ovsa došlo ke zvýšení ze 380 Kč na 600 Kč, u velkého balíku sena ze 600 Kč na 1400 Kč, a u slámy z 500 Kč na 750 Kč. A samozřejmě se zdražily i další věci související s dostihovými koňmi. Z tohoto důvodu se dá očekávat, že musí dojít ke zdražení našich služeb spojených s tréninkem dostihového koně.“
Zdražování všeho potřebného a souvisejícího s držením dostihového koně může samozřejmě malé majitele vést k ukončení provozu dostihové stáje, anebo si svůj sen o majitelství dostihového koně zájemce po úvaze raději ani nesplní. „Hledáme proto další cesty, jak usnadnit současným i budoucím majitelům mít stále možnost vlastnit, nebo se podílet, na péči o dostihového koně. Jednou z možností je ve světě celkem běžné zakládání syndikátů, které se podílí na financování konkrétního dostihového koně. U nás je nejznámější syndikát pana Váni, kterému dělal výbornou reklamu vítěz Velké pardubické Theophilos.“
Vítězství Astorie v Memoriálu Rudolfa Deyla s žokejem Janem Vernerem
Pro Pejškovou ale bylo inspirací pro založení syndikátu také poznání dobře fungujícího zahraničního turfu. „V lednu jsem pobývala tři týdny v dostihově vyspělém Hongkongu, kde je v dostihovém provozu fakt „nechutně“ hodně peněz… Vysoké dotace a návštěvnost dostihového dne kolem 100 tisíc lidí. S tím je samozřejmě spojený vysoký sázkový obrat. A přesto zde téměř třetinu koní zastřešují syndikáty. A i v jiných zemích je tato forma majitelství dostihového koně hojně využívána. Je to také forma popularizace dostihového sportu. Členové syndikátu se mají možnost zúčastnit tréninků a dostihů, dostávají od trenéra informace o jejich koni a podobně.“
Je velmi pravděpodobné, že potenciální zájemci o členství v syndikátu určitě budou lépe „slyšet“ na koně, který už má dostihovou kariéru a dokázal svými dostihovými výsledky zaujmout. „To nepochybně,“ přitakává trenérka Pejšková. „Proto jsem chtěla koně s dobrými výsledky na dráze. Také jsem se již informovala o pravidlech syndikátu a je to pro mě velká výzva. Chci během března přijmout do syndikátu zájemce, zejména z Prahy a Středočeského kraje. Členství v syndikátech bylo již několikrát nabízeno i na Facebooku, a tak této možnosti chci také využít.“ (mze)
Fotografie: Monika Vodičková