Dvaadvacátá dostihová sezóna přinesla zkušenému trenéru Stanislavu Popelkovi sice méně vítězství, ale v žádném případě to neznamenalo, že by jeho svěřenci byli neúspěšní ve velkých domácích dostizích a také v zahraničí. Za všechny úspěchy zmiňme alespoň stříbro Strettona ve Velké pardubické a Larizanův triumf ve Velké slušovické steeplechase. A v největších italských překážkových dostizích byl k vidění už třetí sezónu Al Bustan. Ten už sice ve Hvozdě není, ale kromě něho a Čáriraye zůstaly všechny opory stáje. A našli jsme tu i několik nováčků včetně tří koní dovezených z Anglie a Francie.
Ne jenom vítězství jsou důležitá, ale i výsledky ve velkých dostizích, jak potvrzuje Stanislav Popelka při hodnocení loňské sezóny. „Větší počet vítězství nám sice loni chyběl, ale měl jsem radost z toho, že se nám podařily pěkné výsledky ve velkých dostizích. Larizano vyhrál Velkou slušovickou a Stretton byl druhý ve Velké pardubické. Pěkných výsledků ve velkých překážkových dostizích jsme ale měli více. Například Lombargini byl druhý v Ceně Labě a Dangerous Gleam ve Stříbrné trofeji. Loňská sezóna tedy špatná určitě nebyla, navíc naši koně docílili i několika pěkných výsledků na zahraničních drahách.“ Patřil k nim i vítěz Gran Premio Merano ze sezóny 2017 Al Bustan, kterého ale už v sestavě koní nenajdeme. „Pan Jalový už má všechny své koně ve svém tréninkovém středisku.“
Tréninkové středisko: Hvozd Počet koní: 26 Odešli z tréninku po sezóně: Al Bustan (do střediska Újezd), Čáriray (pro zranění ukončil kariéru), Snezenka (ukončila kariéru) Přihlášky do klasických dostihů: nejsou Stájový personál: Tomáš Ševčík, Oldřich Procházka, Mirka Čížková, Markéta Krejčí, Denisa Čermáková, vypomáhají: Libuše Vykydalová, Marie Hubinková, Denisa Sajdlová, Josef Nevrlý, Hanka Papájová, Martin Foukal, Jiří Stražický První jezdec: stáj nemá. Pro stáj Nýznerov je domluvena spolupráce s Markem Stromským, a trenér by ho rád posazoval i na další koně, stejně jako žokeje Bartoše, Jana Faltejska a Jana Odložila, pokud budou k dispozici |
Stanislav Popelka se opírá o stabilní majitelskou klientelu, a tak nepřekvapuje, že je v současnosti v jeho středisku Hvozd připravováno okolo 25 koní pro 11 majitelů. Po třech až čtyřech koních tu nyní mají čtyři stáje. Tři zajímavé plnokrevníky včetně jedné nové akvizice tu má Stajňa Corinne ČR, která se jmenuje podle ženy majitele stáje, pana Pavla Šenigly. Kariéru zakončivšího Nejlepšího proutěnkáře sezóny 2012 Čáriraye (Ray of Light) by mohl v budoucnu nahradit dobrými výsledky čtyřletý Francouz Australien (Olympic Glory – Attachante, Teofilo). Jako dvouletý a tříletý absolvoval ve svém rodišti 8 startů. Zvítězil v dostihu na 1600 metrů v Pornichetu (jako dvouletý) a pětkrát se umístil na tabuli. Loni startoval na tratích 1600 až 2200 m a jeho rating byl 37. „Australien měl dobrou rovinovou třídu. Necháme ho odpočinout a do sezóny se zapojí v její druhé polovině a začne asi rovinovými starty.“
Desetiletý Marcus Aurelius (Stormy River) loni posbíral čtyři umístění při v pardubických dvojkových krosech a a také v Meranu. „Bude pokračovat v běhání v Pardubicích v dostizích s těžkými skoky. Loni jsme vyzkoušeli, že mu nedělala problém ani trať 5200 metrů.“ O rok mladší Thirteen Diamonds (Diamond Green) rovněž loni startoval čtyřikrát a kromě třetí příčky v dostihu v Meranu prvního září obsadil těsné druhé místo v Kolesách na závěr sezóny. „U něho naopak budeme v propozicích hledat kratší dostihy a na menších závodištích jako v Kolesách či v Brně. A loni dobře zaběhl Thirteen Diamonds také v Meranu.“
Stretton | Lombargini |
Tradiční bílomodročerné dostihové barvy stáje EŽ Praha a.s. zastupuje ve Hvozdě čtveřice koní. Nejvíce se z nich zviditelnil devítiletý Lombargini (Enjoy Plan), který vstoupil do sezóny úspěchem v trojkovém krosu při zahájení sezóny v Pardubicích a rozloučil se výborným druhým místem v Ceně Labe za francouzskými dráhami dobře prověřeným Lodgian Whistlem (Silver Whistle). „Lombargini nám dělal loni radost a doufám, že bude ve stoupající výkonnosti pokračovat a dobře naváže na loňskou sezónu.“ Sedmiletý Kornelius (Jape) se loni ve čtyřkových pardubických krosech dvakrát umístil. „Musím říci, že loni zůstal za očekáváním,“ svěřuje trenér. „Jako čtyřletý a pětiletý se ukazoval dobře, ale loni to nebylo tak vydařené. V některých dostizích se flákal, asi by býval potřeboval razantnějšího jezdce. Špatný kůň to určitě není, snad se nám ho povede letos přimět k lepším výkonům.“
Jeho o dva roky mladší polosestra Korneta (Ray of Light) se před dvěma roky zviditelnila jako kůň, který při svém debutu ve Světlé Hoře ze závodiště utekl a bloudil několik dní po lese, naštěstí se vše obešlo bez vážnější zdravotní újmy. Je stále na začátku kariéry. „Korneta po dostihu ve Světlé Hoře dostala pauzu. Loni utrpěla nějaké šrámy a také si poranila kopyto, takže se vrátila na dráhu až na podzim. Udělala nám radost třetím místem v dostihu amatérů v Pardubicích, ale pak se jí v Kolesách při premiéře na překážkách tolik nevedlo. Potřebuje získat větší praxi na skocích.“ Benjaminkem sestavy ĚZ Praha a.s. je dosud nestartující čtyřletý Lightning Storm (Scater). O něm trenér prozrazuje: „Loni byl ještě jako hříbě, ale na podzim se už začal ukazovat lépe. Proto jsme ho chtěli poslat do rovinového dostihu v Kolesách, ale nedostal se na startovní listinu. Doufám, že se letos v dostizích ukáže dobře.“
Stáj Nýznerov pana Karla Zatloukala má ve středisku trenéra Popelky tři zástupce. Na prvním místě musíme pochopitelně jmenovat Strettona (House Rules), který se po třetí příčce z Velké pardubické 2018 dokázal loni v našem největším překážkovém dostihu dostat ještě o příčku výše, přičemž bojoval v cílové rovině o vítězství.„Stretton je naše jasná jednička, pro kterou by měla být zase vrcholem Velká pardubická. Naším prvním úkolem tedy je kvalifikovat ho do ní a druhým udržet ho zdravého.“ Nováčky ve středisku ve Hvozdě jsou loni nestartující Lianel (Champs Elysees) a o rok starší Apas Rocka (Pop Rock), loni z tréninku Lenky Kvapilové dvakrát druhá v pardubických krosech. „Oba k nám přišli na konci loňské sezóny. Doléčovali si bolístky. Doufám, že jim zdraví vydrží a navážou na své předchozí výsledky.“
Další trojlístek koní bude na dráze hájit stáj Hvozd – Popelka – Hanák. Lambrozini (Sholokhov) se loni dokázal pětkrát umístit, ale stále pro něho platí označení nezvítězivší. „Už mohl několikrát vyhrát, ale párkrát mu to o kousek uniklo. Sbírá ale umístění a třeba se mu již nové sezóně povede vyhrát.“ Pětiletý Palmír (Darsalam) zatím startoval dvakrát v rovinových dostizích. „Palmír mě loni zklamal. Jako tříletý se ukazoval dobře, ale loni na něho „padla nějaká deka“, byl takový nemastný – neslaný.“ Novou posilou je dosud nestartující tříletý Medi Jape (Age of Jape – Media, Tribal Instinct). Tento polobratr vítěze Ceny ČASCH a Červnové cross country Válečníka Medica pochází z chovu Jany Junkové. „Není to raný kůň a byl kupovaný do budoucna do překážek. Na zkoušku asi letos nějaký start absolvuje, aby získal dostihovou zkušenost.“
Dvojici kvalitních steeplerů prověřených i velkými dostihy tu má stáj Quartis – Zámecký Vrch. Osmiletý Mahony (Look Honey) pod trenérovým vedením absolvoval čtyři starty a mj. byl druhý za Ange Guardianem v Úvodní cross country Koroka, ale ve Velké pardubické se bohužel do cíle s žokejem Lovénem nedostal. „Po pádu na Taxisu bohužel na něho šlápl stájový kolega a měl proto pochroumaná žebra. Dával se půldruhého měsíce do kupy. Ale od ledna už zase Mahony pracuje. A bude opět směřovaný do Pardubic, zdejší dráha mu pasuje.“ O rok mladší Imphal dokázal loni vyhrát dva trojkové dostihy a špatně si nevedl ani v ještě lepší společnosti, zmiňme alespoň jeho páté místo v Ceně Vltavy. „Imphala jsme zkusili loni i po trávě. Jednou utíkal dobře a jednou ne, je náladový. Drží si dobré zdraví a věřím, že letos bude dělat radost.“
Dangerous Gleam | Imphal |
Pátou sezónu bude Stanislav Popelka posílat do dostihů kvalitního koně v majetku Radka Luky, jedenáctiletého Dangerous Gleama (Generous). Ten sice měl loni po třech letech sezónu bez vítězství, ale stále dělal radost v Pardubicích a v Meranu. Mj. ve výborně obsazené Graded 1 Gran Corsa Siepi d´Italia byl čtvrtý a sezónu uzavřel druhým místem ve Stříbrné trofeji za Anakingem. „Loni Dangerous Gleam ukazoval, že stále patří do absolutní špičky. Škoda, že Gran Corsa Siepi di Merano nedokončil, byl v dobré formě, ale uklouzl mu zadek a Niklas Lovén se na něm neudržel. A na závěr sezóny prohrál s Anakingem, jenž je neporazitelný. Letos by tedy Dangerous znovu měl startovat v klasické steeplechase u nás a jezdit do Merana na dostihy na delších distancích,“ odkrývá plány se zástupcem stáje www.trdelnik.com - Luka trenér Popelka.
Zajímavým nováčkem v koňské sestavě ve Hvozdu je hnědák narozený před šesti lety na svátek všech čarodějnic, El Quini Tiep (Lauro – Quinifile, Dom Alco). Pochází sice z Francie, ale běhal v Anglii point-to point. Na Moravu přijel s vizitkou tří startů v těchto dostizích na 4800 a 4900 metrů bez platného dokončení. Naposledy startoval loni 7. dubna. „Přijel k nám na podzim. Mám informace, že je dobrý skokan a je vytrvalý. Dobře se pohybuje a je to pohodář. Líbí se mi i jeho exteriér, je středního rámce.“
Dva koně jsou chystáni pro majitele Martina Bláhu. Jeho odchovanec Saint Tobias (Pop Rock) loni jako tříletý zahájil kariéru jedním startem na rovině a na ni navázal třemi umístěními v dostizích přes proutěné překážky. Až při posledním startu na pardubické dráze koncem října se nedostal mezi pětici nejlepších. „Loni nám docela udělal Saint Tobias radost. Je to ale trochu problémový koník, umí si postavit hlavu. V překážkových dostizích se zlepšoval, ale zklamal mě na konec sezóny v Pardubicích. Něco se mu nelíbilo už při cestě na start, a v dostihu to taky nebylo ono.“ Šestiletá Kornelia (Scater) loni dokončila dva z pěti krosových dostihů v Pardubicích na pátém místě. „Zatím v dostizích neukázala vše, co v ní je. Doufám, ale že se zlepší a potěší nás.“
Marcus Aurelius | Korneta |
Dalším nováčkem ve Hvozdě je pětiletý The Bar Is Closed (Invincible Spirit – Perfect Hedge, Unfuwain). Pochází z výtečné rodiny a má nejen zajímavé jméno, ale i den narození. Zatímco před okamžikem jmenovaný El Quini Tiep se narodil 30. dubna, tak on o den později na Svátek práce. A oba spojuje i to, že jsou narozeni ve Francii a běhali v Anglii. Musíme ale ještě informaci doplnit o skutečnost, že The Bar is Closed běhal jako tříletý a čtyřletý ve Francii rovinové dostihy (šest startů s jedním umístěním) a v Anglii startoval na rovině třikrát s jedním umístěním. „Přišel k nám na podzim s dobrými referencemi. Jeho matka mj. vyhrála grupu 3 Prix Penelope a byla třetí v grupě 1 Prix Saint Alary. A hlavně dala tři blacktype potomky včetně sedminásobného vítěze Called to the Bar (Henrythenavigator), který vyhrál přes půl milionu euro.“ Dodejme, že zmíněný úspěšný bratr nové akvizice stáje Hospůdka Malá - Hradčany pana Romana Věcheta vyhrál i grupu 2 Prix Vicomtesse Vigier a byl o třičtvrtě délky druhý v grupě 1 Prix Royal Oak. „Navíc jeho sestra běhala velice dobře v Anglii," doplňuje trenér Popelka. "The Bar is Closed by měl být vytrvalec, a bude potřebovat měkko. Pracuje a připravuje se na sezónu.“
„Pomáhá mi finančně také stáj Lékárna Konice – Popelka, za kterou bude startovat čtyřletá polokrevná Nika (Scater) mého chovu. Je to začínající dostihový kůň, loni se jen seznámila s dráhou jedním startem na rovině bez startovacích boxů v Kolesách.“ Za trenérovu stáj Hvozd – Popelka by se měli objevit na dráze tříletí dosud nestartující valach Kasai (Scater – Korinka, Bin Shaddad) a klisna Meries (Scater – Mikeila, I Shall Stay), která je nejmladší zástupkyní rodiny Mesti v tréninku. Do stáje také přibyl sedmiletý Sabion (Grand Presidium), jenž se loni po třech letech vrátil do překážkového provozu. Ze tří startů se v Pardubicích jednou umístil. „Má zkušenosti s pardubickými dostihy, ale ještě nevím, za jakou stáj bude startovat, stejně jako v případě šestileté Mintaky (Scater – Mikeila, I Shall Stay). Ta loni jako čtyřletá vyhrála steeplechase ve Světlé Hoře, ale loni se vrátila na dráhu po větší pauze a dvakrát se umístila. Dále tu máme taky čtyřletou zatím nestartovavší Vlnolku (Scater – Vlhanka, Hankalo) od jejího chovatele Aloise Kubíčka.“
Sestava překážkových koní je ve Hvozdě pravdu pěkná a pokud nebude kvůli situaci s epidemií koronaviru omezený překážkový sport v zahraničí, měli bychom opět vídat svěřence Stanislava Popelky běhat i za hranicemi naší země. „Rád bych s některými koňmi zajel do Polska a předpokládám, že bychom měli mít tak dva až tři koně pro starty v Meranu.“ Na otázku ohledně cílů a plánů v sezóně mi trenér Popelka řekl: „Nějaké konkrétní cíle si nedávám. Nejvíce si přeji, aby nám koně zůstali zdraví a také my všichni okolo nich. A aby dělali svým majitelům radost. I když samozřejmě zklamání nejsou v dostihovém sportu nic neobvyklého. Doufám ale, že radost v letošní sezóně bude převažovat. Vážím si každého vítězství, i v malém dostihu, a jsem rád, že nám majitelé zachovávají věrnost a důvěru. Celý náš kolektiv se bude snažit jim to oplatit prací a co nejlepšími výsledky na dráze.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
MVDr. Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
MUDr. Václav Hulínský
Ing. Jana Nováková
Ing. Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák