Germic KarelDostihová sezóna 2019 byla pro trenéra Karla Germiče jubilejní desátou a rozhodně je z ní nač vzpomínat. Koní bylo loni v tréninku méně, a přesto bylo docíleno čtyř vítězství a několika dobrých výsledků v dostizích nejvyšší kategorie. Dařilo se i nejmladším dostihovým koním. Do špičky ročníku pronikly druhá ze Simsonovy ceny Miluška a pátá z Ceny Masise Ambra. Obě klisny letos nacházíme na soupisce koní přihlášených do klasických dostihů, a spolu s nimi ještě další tři nadějné tříleté. Polovina koní je u trenéra Germiče nových včetně čtyř zajímavých koně nejmladšího ročníku. Sestava koní vypadá před sezónou nadějně a není divu, že se trenér na sezónu těší.


Trenér Germič na úvod našeho povídání vyjadřuje spokojenost s loňskou sezónou. „Sezóna byla super, jen nám pak už nevyšel podle představ podzim. Ale koně nám v průběhu sezóny dělali radost včetně naší dvouleté odchovankyně Milušky, která byla ve velkých dostizích nejlepší z koní českého chovu.“ 

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 13
Odešli z tréninku po sezóně: nikdo
Přihlášky do klasických dostihů: Ambra, Born to Race, Miluška, Avalanche
Stájový personál: Jana Bečková, vypomáhá Linda Venhodová, Kristýna Fotrová, Nikola Bořánková, pan Plaček a dcery Janička a Karolínka
První jezdec: spolupráce s ž. Jiřím Chaloupkou na koně, které ujezdí, a trenér chce posazovat také Michala Hroudu


Kolekci nejmladšího dostihového ročníku tvoří čtyři koně. Dva z nich jsou tuzemského chovu a dva se narodili v zahraničí. Za stáj trenéra a jeho partnerky Jany Bečkové bude v budoucnu běhat kůň se zajímavým jménem Malý Moment (Mikhail Glinka – Medula, Rakti), tedy polobratr před okamžikem zmíněné Milušky. „Tohle jméno vzniklo takovou náhodou,“ směje se trenér a vypráví zajímavý příběh okolo mladého hřebce. „Jezdil jsem s „ještěrkou“ a Petr Florián mi zavolal, aby mě informoval o tom, že Medula už porodila. Vzal jsem telefon a řekl jsem: malý moment… Hřebeček je tak trochu nechtěné dítko, protože původně byla Medula pronajatá a byla připuštěna Mikhailem Glinkou, ale pak nám byla vrácena. Když Malý Moment přišel do tréninku, tak to byl docela ošklivý koník, který s námi nechtěl spolupracovat. Už jsme uvažovali, že ho dáme pryč, ale najednou se to s ním zlepšilo a měsíc už jsme s ním spokojení. Jeví se dobře a prodávat ho už nechceme.“

S příchodem klisny Na Josefa (Shamalgan – Nidara, Kallisto) započala spolupráce s chovatelem a majitelem Danielem Habichem. „Na Josefa přijela z Napajedel k trenéru Brožovi, ale zranila se, a nakonec ji majitel poslal k nám. Museli jsme jí restartovat na obsedání, protože byla docela divoká, ale časem se to spravilo a teď pracuje super. Dokonce to vypadá, že bude z našich koní nejranější. Je to ale potvora, taková svéhlavička.“  Klisna je narozená 19. března a tím se vyjasňuje, jak asi vzniklo její jméno. Její matku, klasickou vítězku ze sezóny 2013 Nidaru není třeba představovat, dvouletá klisna je jejím třetím potomkem, přičemž na dráze zatím byla jen o rok starší polosestra Na Konci Duhy.

Germic Ambra Germic BornToRace Avalanche
Ambra Born to Race a Avalanche


Trenér Germič nezastírá, že si hodně slibuje od klisny Nasche (Isfahan – Notre Autorite, Authorized) pořízené za 3.500 euro v říjnu z aukce Baden – Badenu. „Je to velká a silná klisna, ta ale umí upalovat,“ chválí černou hnědku trenér. „Potřebuje hodně galupovat, má totiž citlivou hubu. Tak už pracuje se tříletými a čtyřletými koňmi, pokud by šla s dvouletými, musí fírovat. Její táta vyhrál zimního favorita, babička zase Cenu zimní královny a byla dvouletou šampionkou, takže ranost by u ní měla být. Nebudeme ale na ní spěchat.“  Ze stejné aukce byla dovezena i vranka Pomella (Pomellato – Beat Queen, Beat Hollow), kterou si pořídil majitel pan Zalabák k 70. narozeninám. Slušně si na dráze počíná Pomellina o rok starší polosestra Panzerina (Panis), která se ve Francii z pěti startů čtyřikrát umístila včetně dvou druhých míst. „Pomella je krasavice, je to obrovská a široká klisna. Její otec byl raný a doufám, že klisna také letos vyběhne. Teď je to ale ještě dítě, i když práci absolvuje s nadhledem.“

Ve stáji trenéra Germiče nacházíme zajímavou skupinu šesti tříletých koní, polovinu osazenstva stáje tedy tvoří koně v klasickém věku. A většina z nich figuruje na přihláškách do klasických dostihů. Solidně se jako dvouletá ukázala Ambra (Stormy River) stáje Roman pana Drápala. Ta vyhrála dostih třetí kategorie a poté obsadila páté místo v „Masisce“ a sedmou příčku v Ceně zimní královny. „Byli jsme s ní spokojeni, ale bohužel před Cenou zimní královny nám během dvou dní ochlupatila a byla z formy. Také jí dělala problém dlouhá cílová rovina, ale to se může zlepšit s věkem. U Ambry je plán na start v Memoriálu Rudolfa Deyla a následně v Jarní ceně klisen. A na těchto tratích by asi měla zůstat.“

Ve dvou letech na sebe dokázala hodně upozornit také za stáj J.T.K. – Bečková – Germič startující Miluška (I Was Framed), která dokázala vyhrát hned svůj debut v rámci derby - mítinku a poté doběhla druhá za Barthesou v tradiční Simsonově ceně. Pak pokračovala v měření sil s nejlepší společností, a jak v Ceně Masise, tak v Ceně zimní královny, jí patřila šestá místa. „Miluška běhala super, i když trochu měla i smůlu. V Simsonově ceně jí koně při přebíhání přes „cestu“ odhodili vně pole a ztratila délky, a v Ceně Masise jí zase zastavily šimbajny, takže proto byla v dostihu nevýrazná a doběhla až šestá. A kvůli šimbajnům už neměla na Cenu zimní královny tolik natrénováno, přesto byla necelé dvě délky od třetího místa.“ Miluška, která je prvním potomkem sedminásobné vítězky Meduly (Rakti), byla přihlášena do obou klasických dostihů pro klisny.

Germic Miluska Germic NaJosefa
Miluška Na Josefa


Českým turfmanům zatím neznámou klisnou je za 4.000 euro loni v říjnu zakoupená posila stáje Roman, Highbration (Excelebration – Heather Rose, Montjeu). Její matka je pravou sestrou evropského šampiona a plemeníka Hurricane Run. „Klisna má excelentní původ, ale její sourozenci zatím nic neukázali. Přišla k nám s velkými šimbajny a moc s námi nechtěla spolupracovat. Vše se ale už změnilo k lepšímu a myslím, že bude vytrvalá. Uvidíme, kdy si řekne o první start.“ Také prvního potomka výborné Airfare (Fairlypi), ryzku s velkými bílými odznaky Avalanche (I Was Framed), čeká dostihový křest. „To je pro nás srdeční záležitost,“ říká trenér na konto klisny, která bude hájit barvy nové stáje Šefraný – Germič. „Je to pozdnější klisna, to nejlepší od ní očekávám až v příštím roce. Loni na podzim už jsme s ní chtěli vyběhnout, ale dostala šimbajny, a už jsme jí pak nechtěli kvůli jednomu startu nahánět. Na jaře začne kariéru postupně od nízkých kategorií a doufám, že se propracuje do Oaks a Saint Legeru. Třída by u ní měla být, má sílu a je to velká bojovnice.“ 

Zástupkyně samostatné stáje pana Rostislava Šefraného Born to Race (Amaron) loni při debutu v Lysé byla třetí a pak se zúčastnila dostihu EBF v Drážďanech. „Boryna“ absolvovala solidní debut, když doběhla pět délek za Ambrou, která ale už měla start v nohách. Při dalším startu v Drážďanech už byla bolavá, takže to nebylo ono, ale naštěstí se start na ní nějak negativně nepodepsal a získala německý handicap. Začne sezónu dostihem nižší kategorie, ale je přihlášená do Jarní ceny klisen a budeme ji hlásit i do její slovenské verze.“ Stáj JAZAM pana Zalabáka má v tréninku u Karla Germiče loni jednou startující Venezii (Zazou). „Venezia je malinká drobná klisna. Jako roček s námi moc nespolupracovala, ale zlepšilo se to. Měli jsme jen obavu, jak se bude chovat na dostizích, protože je docela závislá na koních. Nakonec to absolvovala dobře. Netlačili jsme na ní, přes zimu povyrostla a chová se dobře. Asi to bude koník spíše pro provinční dráhy.“

Germic Nasche Pomella Germic Popocatepetl Strassburg
Nasche a Pomella Popocatepetl a Strassburg


V kategorii čtyřletých a starších koní nacházíme ve zdejším tréninkovém úseku v Lysé nad Labem tři koně. Nováčkem tu je sedmiletý Ondreáš (Socr House), který naposledy startoval před půldruhým rokem. „Ondreáš byl u nás v Choťánkách ve výběhu, ale měli jsme s ním problémy, nemohl být ve výběhu s klisnami. Pak se stalo to, že se mu dostal bodlák do oka a nevypadlo to s ním vůbec dobře. Převezli jsme ho do Lysé a oko se naštěstí podařilo zachránit. Začal znovu pracovat, dělal fíráka mladým koním. A nakonec jsme se domluvili, že s ním ještě zkusíme běhat. Ondreáš pracuje stabilně a doufám, že udělá na dráze v dostizích nižších kategorií radost.“ K tahounům stáje loni patřil odchovanec pana Zalabáka Popocatepetl (Bully Pulpit), který vyhrál dostih v Praze a vícekrát se umístil. „Pan Zalabák měl z jeho vítězství velikou radost, jeho kůň totiž vyhrál dostih po 19 letech,“ upozorňuje trenér Germič. „Pepína“ musím chválit, je workoholic. Pracuje rád, ten se těší i do kolotoče… Úžasně skáče, ale dříve prodělal operaci chipů, tak ho zatím necháme na rovině, navíc trať 2400 metrů už je pro něho moc. Jedinou jeho nevýhodou je to, že sice do boxů vstoupí, ale postojí tam jen krátce, tak asi půl minuty. Na to doplatil právě při svém posledním dostihu v Mostě, kde odskakoval jako poslední. Je to slušný kůň a věřím, že zase bude dělat radost.“

K širší špičce koní ročníku 2017 stejně jako rok předtím patřila zástupkyně dostihových barev stáje TAHLO Šefraný Strassburg (Tertullian). Klisna sice po čtvrtém místě v Memoriálu R. Deyla pak v jarních klasických dostizích pro zdravotní indispozici nestartovala, ale na podzim získala šesté místo mezi nejlepšími sprintery v Českomoravské ceně, kde jí chybělo na páté místo a před ní doběhnuvšího Beau Massagota jen krk. Kromě toho právě na mostecké dráze vyhrála koncem července dobře obsazený sprint třetí kategorie. „Strassburg asi začne sezónu Gomba handicapem, má z loňska vyšší handicap a vydělané peníze, takže už se do trojkové společnosti nevejde. Přes zimu poporostla a věřím, že jako čtyřletá ještě bude mít na dráze co říci.“

Pro novou dostihovou sezónu si Karel Germič nedává konkrétní cíle. „Jde hlavně o zdraví koní a lidí. Je to sport a přál bych si, abychom z něho měli všichni radost a ne se z dostihů stresovali. Chce to prožívat dostihy v klidu, abychom si všichni mohli společně dostihy užít a bavily nás.“

Michaela Zemanová
Fotografie: Pavla Pechmanová

 


 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net