Tajmr michalV loňském roce se svěřencům trenéra Tajmra spojeného dlouhá léta se střediskem ve Svinčicích dařilo. S minimem startujících koní trenér dosáhl tří vítězství, přičemž Jenny Walker dokázala na podzim vyhrát dokonce dvakrát. Cawok zase byl dvakrát k vidění v jedničkových dostizích, zmínit musíme především jeho třetí místo z dobře obsazené Ceny města Karlovy Vary. Po odchodu Santin bude trenér spoléhat hlavně na oba zmíněné plnokrevníky, ale v přípravě jsou i dva velmi zajímaví junioři  - dcera výborné Lužnice a syn Shamalgana z dobré rodiny.

 


Trenér Michal Tajmr pracuje vždy s menším počtem koní, ale i tak dokázal vychovat koně pro vyšší kategorie dostihů. A to se podařilo i loni. „Špatná sezóna to loni pro nás nebyla, i když vždycky by to mohlo být lepší. Asi jsem udělal chybu při menežování Cawoka, kterému jsem pro jeden z dostihů nevěřil, ale teď už je to jen „kdyby“.  Zásadní změnou v jeho stáji je odchod do chovu dlouholeté opory Santin, která zvítězila ve čtyřech dostizích a měřila se i s koňmi v nejvyšší kategorii (připomeňme alespoň její třetí místo v Ceně prezidenta republiky). Potěšující ale je, že dva boxy ve stáji  obydlely dvouleté naděje.

Tréninkové středisko: Svinčice
Počet koní: 4
Odešli z tréninku po sezóně: Santin (do chovu), Matysek
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: vypomáhají Tereza a Kateřina Tajmrovy
První jezdec: stáj nemá, trenér rád spolupracuje s Janem Vernerem, Vendulou Korečkovou, Petrem Foretem a Michalem Hroudou


Jednou z nich je první potomek bývalé trenérovy velmi úspěšné svěřenkyně, mj. druhé z Velké ceny českého turfu a třetí z Jarní ceny klisen a Oaks Lužnice (Kalanisi).  Chovatelkou po polovině března narozené Larity (Mikhail Glinka) je paní inženýrka Maršíková, za jejíž stáj Strojírna Litvínov by měla klisna, tedy stejně před časem jako její matka, startovat. „Larita je drobnější po matce, ale je kompaktní. Samozřejmě, že v tuto dobu je na nějaké prognózy brzy, ale asi jí stejně jako našeho druhého dvouletka přihlásíme do seriálu Fitmin Cupu.“  Jak nám ještě trenér Tajmr prozradil, na krabčických pastvinách se prohání další potomek Lužnice, roční hřebeček po plemeníkovi Zazou, a po tomto hřebci čeká Lužnice i své další hříbě.

Majitelem druhého juniora, Hermése (Shamalgan – High Violet, High Chaparall) je trenérův otec MVDr. Josef Tajmr. „Otce zaujal jakožto potomek plemeníka Shamalgana v Katalogu ročků. Jel se na něho k panu Kubíčkovi podívat a koupil si ho. Hřebec má proti Laritě asi měsíc zpoždění, přijel po Vánocích. Je to pravý opak klisny, je velký a narostlý. Jsem s oběma spokojený, byli bez problémů obsednutí a spolupracují dobře. Doufám, že budou svým majitelům dělat radost.“  Doplňme, že hřebečkova matka High Violet pro zranění neběhala, nicméně pochází z dobré rodiny. Její matka Maigue Violet (Night Shift) je totiž pravou sestrou vítězky Listed dostihu Dawnus, která také dokázala dát v chovu Listed vítěze, Longhuntera (Halling).

Tajmr Cawok Tajmr Herms2 Tajmr Jenny Walker
Cawok Hermés Jenny Walker


O čtyřletém reprezentantovi stáje Strojírna Litvínov Cawokovi (Tagula) se už trenér Tajmr krátce zmiňoval. Loňský zástupce klasického ročníku dokázal vyhrát v květnu mílový dostih s žokejem Vernerem, a kromě toho se ještě čtyřikrát umístil. Dvakrát byl také k vidění v nejvyšší kategorii koní.  Zmínku si zaslouží jeho třetí místo v Ceně města Karlovy Varry – Memoriálu Josefa Dolejšího za výbornými Portorikem a Father Frostem. „Cawok prodělal v zimě kastraci, ale nějaký konkrétní cíl s ním v sezóně nemám. Loni se mu nejvíce dařilo v dostizích s Janem Vernerem. Když ho Honza nemohl jezdit, tak to většinou dobře nedopadlo. Jeho optimum by mělo být 1600 až 1800 metrů,“ říká trenér.

Výbornými výkony v podzimní části sezóny udělala radost Jenny Walker (Born to Sea) Stáje Arenzo. Klisna dokázala dvakrát vyhrát - v polovině září a počátkem října na pražské dráze -  a druhé místo obsadila při posledním dostihovém dnu v Praze. „Jenny vítězstvím překvapila i nás a majitel byl spokojený. V Mostě se to ale úplně nepovedlo, a při posledním startu v sezóně vedla, ale pak jí v konci trochu došly síly. Jenny k nám přišla po kolice a zjara to s ní v dostizích nevypadalo úplně dobře, ale v létě začala naši práci chápat a šla nahoru.“

Fitmin banner treneri2


S dvouletými koňmi samozřejmě Michal Tajmr nemůže počítat s brzkým zapojením do sezóny, ale u dvou starších opor, Cawoka a Jenny Walker, nevylučuje starty hned zkraje sezóny, pokud přípravu nějak nezpomalí počasí. „První dostihy pro nás navíc bývají poslední rychlé práce na sezónu, trénujeme po loukách a polích. Na dvouleté ale samozřejmě nijak tlačit nebudu, musí k tomu být zralí fyzicky a psychicky, takže půjdou do dostihu, až si o to takzvaně sami řeknou,“ svěřuje trenér Tajmr a na závěr dodává: „Hlavně si samozřejmě přeji, aby všichni koně absolvovali sezónu ve zdraví. A také, aby na dráze nedělali ostudu a dělali majitelům i nám radost.“

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková a Tereza Tajmrová

Tajmr Luznice Tajmr Herms
Larita Hermés


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net