Svěřenci Ing. Jany Novákové a reprezentanti stájí rodiny Vocetkových si loni dokázali vydobýt respekt, o čemž svědčí dosažených 11 triumfů včetně čtyř zahraničních vítězství v Itálii a také ve Švédsku, kde dvakrát dominoval Hádés. O úspěchy na nejvyšší domácí překážkové scéně se postaral Tamas, mj. třetí v Prvomájové steeplechase, a na rovinách se mezi špičku tříletých klisen dostala Haveyoueverseen. Pro novou sezónu bylo středočeské středisko posíleno 13 novými koňmi. Je mezi nimi také osm juniorů francouzského a polského chovu s opravdu zajímavými „papíry“. Mezi již prověřenými koňmi nalézáme naděje nejen pro domácí překážkové dostihy, ale i pro dostihy v Polsku, Švédsku a v Itálii.
O koních připravovaných ve středisku Okrouhlo u Jílového u Prahy jsem si povídala nejen s trenérkou Janou Novákovou, ale také s majitelem Václavem Vocetkou, za jehož stáje a stáj syna Kamila bude běhat většina z nich. Jílové u Prahy je v českém turfu dobře známým místem, v jeho blízkosti ležící středisko Okrouhlo je v provozu teprve třetím rokem a přesto už tu dokázali připravit řadu dobrých koní. Nedávno úspěšně zakončila trenérský kurz pravá ruka trenérky Novákové Jana Svatoňová, která brzy dostane příležitost jako trenérka části zdejších plnokrevníků.
Tréninkové středisko: Okrouhlo Počet koní: 25 Odešli z tréninku po sezóně: Idol (prodaný), San Cristobal (ukončil ze zdravotních důvodů kariéru), Fabrianne, Sorbet (k trenéru Kalčíkovi) Přihlášky do klasických dostihů: nejsou Stájový personál: Jana Svatoňová, Bára Galatíková, vypomáhá Ingrid Janáčková Koplíková, Veronika Hladká, Xenie Belus, Lucie Krejsová, Václav Vocetka starší První jezdec: bude pokračovat spolupráce se Švédy Niklasem Lovénem a Christopherem Robertsem, dále s Marcelem Novákem pro starty v Itálii a trenérka chce posazovat i Jana Faltejska, pokud bude volný |
Dvouletků nacházíme ve středisku osm, což je třetina stavu dostihových koní. Za jejich výběrem stál syn Václava Vocetky, Kamil. „Syn se poslední dva roky hodně zajímá o dostihový sport a chov ve světě. Sleduje dostihy v Auteuil a na dalších nejen francouzských závodištích, studuje rodokmeny úspěšných koní a také nabídku koní na aukcích. Mám z toho velkou radost a na výběru našich koní má velkou zásluhu,“ prozrazuje pan Vocetka. Není bez zajímavosti, že tři koně ročníku 2018 zakoupil ještě jako odstávčata v prosinci na aukci v Deauville. „Dostali jsme se tak ke koním zajímavých rodokmenů za příznivější ceny, než kdybychom je kupovali jako ročky.“ Dodejme, že všichni junioři byli pořizováni s výhledem budoucnosti v překážkovém sportu.
6.000 euro stál lednový Monsieur Eddie (Maxios – Irlanda, Dansili). Jedná se o prvního potomka klisny patřící do rodiny, ze které vyšel v posledních generacích grupa 1 vítěz Turtl Bowl (Dyhim Diamond) a řada dalších blacktype koní. Ze zajímavé rodiny pochází také o polovinu levnější, v měsíci únoru narozený Soul of Dubai (Pride of Dubai – Serendy, Pleasantly Perfect). Mimo jiné jeho prabába Angelic Song (Halo) je matkou vítěze Gr. 1 Hollywood Turf Cupu Sligo Baye (Sadler´s Wells) a do bezprostřední rodiny patří i plemenící Singspiel (In The Wings), Rahy (Blushing Groom), Devil´s Bag (Halo) či Saint Ballado (Halo). Třetím koněm zakoupeným ve Francii jako odstávče je v březnu narozený Speedy Silver (Silver Frost – Murviel, Siyouni). Na aukci stál 7.000 euro a jeho hodnotu dělá především čtyřnásobná grupa 1 vítězka včetně francouzského Oaks Laurens, která je pravou sestrou jeho matky Murviel.
Další zajímaví junioři byli angažováni rovněž prostřednictvím bloodstock agenta Christiana Richnera z listopadové dražby ročků v Deauville. Perspektivní původ do skoků má za 17.000 euro koupený Fornelli (Kapgarde – Iris du Berlais, Bonnet Rouge), který se může pochlubit úspěšnými sourozenci na překážkách. Jeho polosestra Ivresse du Berlais (Poliglote) zvítězila v Listed Prix Christian de l'Hermite - Grand Steeplechase des 4 ans a polobratr Morosini (Martaline) se zase dokázal umístit v proutěných překážkách grupy 3. „Fornelli je obrovský kůň, ten se letos velmi pravděpodobně na dráhu nedostane,“ podotýká trenérka.
Speedy Silver jako roček | Mike of Jape |
Další dvouletek Great Jelois (Great Pretender – Sainte Marie de Re, Saint des Saints) stál o 4.000 euro méně. Je prvním potomkem své matky a za zmínku určitě stojí jeho bába Erdijiya (Kahyasi), která dala život šestinásobnému překážkovému vítězi Saint Renan se ziskem 125 tisíc eur. „To je fešák, hodně líbivý koník. A docela rošťák, takový hračička.“ Šestým dvouletkem získaným z Francie je syn výborného překážkového plemeníka Kendargenta, Mémoires d´Argent (z Moricandor, King´s Best), který byl zakoupený za 11.000 euro. I on se může pochlubit zajímavými příbuznými. Jeho matka je totiž polosestrou vítěze Gr. 2 Prix Hocquart a třetího z francouzského derby, plemeníka Coronera (Mtoto).
Za stáje Václava Vocetky často běhají koně polského chovu a tak nepřekvapuje informace, že další dva zajímaví dvouletci byli zakoupeni právě v Polsku. V polovině ledna narozená Jaksa (Estejo – Jalta, Belenus) je z chovu hřebčína Golejewko a druhou klisnou je líbivá téměř černá Negro Musica (Sorbie Tower – Negro Czacza, Jape). Ta pochází z výborné polské rodiny a její matkou je známá překážkářka Negro Czazca, která dokázala mj. vyhrát Nagrodu Masiniego a také se umístila třetí za Sergeant Thunderem a Delight My Fire v Crystal Cupu v sezóně 2016. „Negro Musica je vůbec posledním potomkem plemeníka Sorbie Towera,“ upozorňuje pan Vocetka a trenérka Nováková dodává: „Je to silná klisna a osobnost.“
V klasickém se věku se ve zdejším středisku nacházejí tři koně. Z Polska byl importovaný Nitro (Country Club – Nerona, Belenus), který absolvoval loni v přípravě trenéra Kacprzyka čtyři starty. Při debutu byl pátý, posléze čtvrtý, pak 31. srpna zvítězil od dvě délky a sezónu zakončil pátým místem ve větší zkoušce dvouletého ročníku, Nagrodě Intensa, kde mu o krátkou hlavu uniklo lepší umístění. „Je z rodiny současného dobrého polského překážkáře Neba,“ říká majitel. „Hodně mu věřím. Je to kůň s obrovským příběhem, chovatelka totiž zachránila jeho matku, která si zlomila nohu, na poslední chvíli před jatkami. V tréninku se Nitro ukazuje dobře a měl by to být kůň do dálky. Zatím ho nebudeme kastrovat, chová se dobře.“
Do střediska Okrouhlo u Jílového u Prahy si již našli cestu i jiní majitelé. Čtyři koně budou startovat za jiné stáje než rodiny Vocetkových a dva z nich jsou právě tříletí. „Navázali jsme spolupráci se střediskem Malá Morávka, které k nám poslalo Marlenku (Durante Alighieri – Morávka, Glenstal) a Samera (Durante Alighieri – Samara Morgan, Look Honey). Jezdíme pravidelně cválat do Chuchle a oba makají s chutí.“ Doplňme, že Marlenka je polosestrou trojnásobné vítězky Moravanky (Tiger Cafe), která byla velmi spolehlivou překážkářkou, a dobře si na rovinách i na překážkách počíná také polosestra Samera Sái Fei (Tiger Cafe), která zatím docílila ze 13 startů čtyři vítězství. Oba nové svěřence trenérky Novákové čeká dostihový křest.
Le Grand | Imsexyandiknowit | Great Jelois |
Velmi zajímavou a perspektivní skupinu představují koně ročníku 2016. Tři z nich už na sebe na dráze dokázali „hlasitě“ upozornit. Bělka Haveyoueverseen (Literato) ukázala velmi slušnou třídu na rovině, když skončila mj. třetí v Memoriálu R. Deyla a šestá v Jarní ceně klisen. A dokázala proměnit ve vítězství svůj překážkový debut 11. srpna ve Wroclawi před tréninkovým kolegou Mike of Japem. O měsíc později se již ukázala v Meranu, ale tam měla v dostihu pád. Zmíněný Mike of Jape (Age of Jape) také prokázal rovinovou třídu, ostatně loni na rovinách vyhrál dokonce třikrát. I on byl od srpna převelený na překážky. Kromě zmíněného druhého místa při debutu ve Wroclawi získal i třetí peníze v Meranu, a posléze v Gd-1 Criterium d´Autunno byl v dostihu zadržený.
Další klisnu Sixte (Silver Frost – Shawn, High Chaparral) zakoupil pan Vocetka kvůli jejímu staršímu pravému bratrovi Menschovi, který patří k dobrým překážkářům v Itálii, mj. je vítězem Gd-2 Premio Giulio Berlingieri. Sixte běhala dvě sezóny v Polsku a patřila k předním klisnám ročníku. Jako dvouletá zvítězila v jedničkové Nagrodě Zenda a loni se umístila čtvrtá v Jarní ceně klisen a pátá v Oaks. Majitel nezastírá, že se na ni moc těší. Další čtyřletý kůň, bělouš As de Treffles (Silver Frost), loni z tréninku Tomáše Váni vyhrál mílový rovinový dostih v Mostě, ale na podzim se vrátil do domovského střediska a stihl ještě překážkový debut. Axinja (Stormy Jail) hájí na dráze barvy stáje Růžička a zatím má na svém kontě dva starty. „Přišla do tréninku pozdě, až koncem června, a za dost krátkou dobu jsme ji poslali do dostihů, aby měla alespoň handicap. Potřebovala sprintérský dostih, ale takový už v propozicích ke konci sezóny nebyl, tak jsme ji museli poslat do dostihů na míli. Přes zimu si Axinja odpočinula a doufáme, že bude dělat majiteli radost.“
Posledním čtyřletým nováčkem je výborná klisna Imsexyandiknowit (Canford Cliffs – Causeway Song, Giant’s Causeway), která se z dosavadních 10 startů neumístila hůře než na čtvrtém místě a výše uvedenou Sixte dokázala několikrát porazit, když například v Oaks dokončila na třetím místě. Zajímavostí je, že spolumajitelkou klisny se stala Lucie Krejsová, jedna z členek stáje, které již nestačilo pouze pomáhat. „Sexy" by měla zůstat ještě na rovinách, pokud možno v Itálii a proto před pár dny odjela do Krabčic k trenéru Harisovi.“
Pětiletý Linovsky (Estejo) vstoupil loni do sezóny v srpnu a měl zahraniční program. Dokázal v září vyhrát na proutěnkách v Meranu, ale pak už se mu tolik nedařilo. Nováčkem ve středisku je stejně starý Mosanto (Rip Van Winkle – Titova, Halling), který byl v tréninku u úspěšného polského trenéra Adama Wyrzyka. Hnědák tu během tří sezón vyhrál šest dostihů na tratích 1300 až 2400 metrů. Jeho nejcennějším triumfem je vytrvalecká Nagroda Zamknecia Sezonu patřící k dostihům první kategorie. „Měl by to být zajímavý kůň do skoků.“ Na prahu překážkové kariéry je o rok starší Meltimo (Vale of York), který loni absolvoval v této disciplině první tři starty. „Linovský by měl pokračovat v zahraničních startech, a s Meltimem a Mosantem jsou také zahraniční plány, ale musí napřed něco na skocích ukázat,“ říká trenérka Nováková.
Monsieur Eddie jako roček | Tamas | Soul of Dubai jako roček |
Skupina sedmiletých a starších překážkářů ve středisku Okrouhlo představuje opravdu výkonnou kolekci koní. Hádés (Calming Influence) startoval loni na pěti závodištích ve třech zemích a nejhůře byl v cíli čtvrtý. Výborně se sžil se švédskými překážkovými drahami, zvítězil totiž ve steeplechase ve Strömsholmu a Blommerödu, a zůstal ve Švédsku neporažený. Rovněž sedmiletý King Artur (Belenus) začal loni sezónu druhým místem v Listed v Trevisu a poté vyhrál v Milánu. „Oba se mi moc líbí a oba by měli startovat v zahraničí.“ Výborný Santo Cerro (Sorbie Tower), mj. třetí v Gran Premio Merano v sezóně 2018, je toho času ještě v léčení.
Pro Tamase (Royal Court) neváhal majitel vybudovat speciální box s výběhem a ryzák péči a důvěru loni oplatil dvěma vítězstvími včetně posledního hlavního dostihu v Pardubicích. Mimoto získal třetí místo v Prvomájové steeplechase a umístění v Itálii a ve Švédsku. Letos by ale mohl mít Tamas jiné plány. „Už šel loni Cenu Vltavy a možná ho budeme směřovat do pardubických dostihů a třeba si vyzkouší kvalifikaci do Velké pardubické,“ prozrazuje Jana Nováková.“ Devítiletý Le Grand (Grand Presidium) je zástupcem stáje Velda Racing paní Velechovské. „Le Grand loni přešel z proutěných překážek do krosů, a protože je trochu technický antitalent na skoky, vyplatilo se před dostihem v Kolesách zajet tam s ním na trénink, kde si zdejší skoky vyzkoušel. Le Grand pak dostih s Marcelem Novákem vyhrál. Je to třídový kůň a možná zamíří i do dostihů Crystal Cupu.“
Vzhledem k tomu, že se All About Cossio přestěhoval k trenéru Polesovi do Olešnice, tak nejstarším koněm v tréninku inženýrky Novákové v tuto chvíli je desetiletý Big Mago. (Dylan Thomas). Ten loni v červnu potěšil vítězstvím v Pardubicích, ale hlavně byl k vidění na zahraničních drahách, kde se pětkrát umístil.
Zástupci oranžových dostihových barev stáje Vocetka, která byla poprvé zaregistrována před osmi lety, a jejích přidružených stájí, byli loni v dostizích hodně vidět a celý tým střediska by si určitě přál další úspěšnou sezónu. „Děláme koně jako jednotný kolektiv a snažíme se pro ně dělat maximum. Zapojena je v podstatě celá rodina Vocetkových. Kromě otce a syna ve stájích ráno pomáhá a krmí pan Václav Vocetka starší, takže rodina je tu zastoupena již třetí generací. Hlavně bych si přála, aby koně vydrželi zdraví a mohli na dráze ukázat, co v nich je. A budeme samozřejmě moc rádi za každé vítězství a umístění,“ říká na závěr trenérka Nováková.
Michaela Zemanová
Fotografie: Lucie Krejsová, Andrea Zavadilová a archiv trenérky Novákové