Lenka Horáková působící třetí rok na závodišti v Lysé nad Labem loni zaznamenala svou nejúspěšnější sezónu v tomto středisku. Šesti vítězství s koňmi českého chovu bylo dosaženo v průběhu celé sezóny. Největší oporou stáje byl dvojnásobný vítěz Orson, který stejně jako Waste no Time měřil síly i v dostizích druhé kategorie. Na novou sezónu chystá trenérka Horáková větší počet začátečníků a také několik koní pro překážkové dostihy. Stále platí, že většina z nich se narodila v tuzemském chovu.
S loňskou sezónou vyjadřuje zkušená trenérka Lenka Horáková spokojenost: „Docela se sezóna vydařila, i když samozřejmě se také něco nepovedlo. Ale vzhledem ke složení koní ve stáji a s přihlédnutím k tomu, že máme převahu českých odchovanců, tak to vůbec nebyla špatná sezóna. Snažím se pracovat s koňmi tak, aby vydrželi více sezón a přešli z rovin do překážek. Takže jsme dosahovali vítězství v průběhu celého roku.“
Tréninkové středisko: závodiště Pavlin Dvůr Počet koní: 15 Odešli z tréninku po sezóně: Azdar, Lord Eggi, Louis Litt Přihlášky do klasických dostihů: Charlin Stájový personál: Monika Řeháková, Jaroslav Rambousek, Vierka Repáňová, dvakrát týdně jezdí na práce Martin Liška, vypomáhá Pavlína Nigrinová, Jana Vargová, Kateřina Mandysová a Alena Střechová První jezdec: stáj nemá |
Oproti loňskému předjaří se počet zástupců nejmladšího dostihového ročníku ve stáji zdvojnásobil a trenérka chystá na sezónu dokonce kvarteto benjaminků. Vlastní chov společnosti Zámecký Vrch s.r.o. představuje na Svátek práce narozený Chytrýsek (Moonjaz – Charmera, Scorpion) - druhý potomek klisny bez dostihové kariéry, která ale je dcerou jedničkové vítězky Charmillon (Jape). „Chytrýsek zatím nevypadá, že by vyběhl už jako dvouletý, je to ještě „zelený“ koník. Oba jeho rodiče byli pozdnější, a navíc je ještě narozený v květnu." O čtyři dny je mladší budoucí reprezentantka úspěšné stáje EŽ Praha a.s. Latarmissie (Pouvoir Absolu – Latarmiss, Scyris), jejíž matka také nikdy nestartovala, ale patří do úspěšné rodiny Latiny (Masis), respektive La Lézarde. Kultovní Latina je prabábou této mladé svěřenkyně Lenky Horákové. Latarmissiiným o dva roky starším polobratrem je La Coral (Blue Coral), vítěz na rovině i na proutěných překážkách, který se může pochlubit také třetím místem ze Zlaté spony tříletých. „Latarmissie je moc šikovná klisna, pěkně pracuje a jsem z ní opravdu nadšená,“ chválí trenérka napajedelskou odchovankyni. „ Je pracovitá, může vodit i lot. Budeme ji hlásit do Fitmin Cupu, stejně jako naše další dvouleté.“
V Napajedlích přišel na svět i po půlce února narozený ryzák Sven (Egerton – Sweet Answer, Peintre Celebre). I on vznikl z perspektivního spojení rodičů. Egertona není nutno blíže představovat a matka Sweet Answer byla mj. druhá v Jarní ceně klisen. Mezi jejími 11 staršími potomky je například desetinásobný vítěz a výborný překážkář Starbuck (Tiger Cafe) či vítězka pěti dostihů Siran (Dashing Blade). „Sven se mi moc líbil už od ročka, a i v tréninku jsem s ním spokojená, hezky pracuje. Egertonovi potomci jsou ale pozdnější, takže uvidíme, kdy bude moc zahájit kariéru. Bude startovat za stáj pana doktora Bruny.“ Před dvěma roky se těšily na facebookové stránce Dostihy láska na celý život velkému zájmu fotografie napajedelského hřebečka s výrazným a nevšedním bílým odznakem na hlavě, kvůli kterému dostal příhodnou přezdívku „Votazníček“. Zástupci napajedelského hřebčína ho pojmenovali Vellinger (Pouvoir Absolu – Vaxalta, Exaltation) a nyní už jako dvouletý hřebec bude reprezentovat stáj nové majitelky v českém turfu, paní Aleny Blechové. „Vypadá moc pěkně, je to takový macek,“ představuje počátkem února narozeného Vellingera, který má dva vítězné sourozence, trenérka. „Jeho matku jsem trénovala, bohužel jako hříbě utrpěla zlomeninu a tak si myslím že se to podepsalo na její karieře… Vyhrála jeden dostih."
Vellinger | Sven |
Koně ročníku 2017 obývají u Lenky Horákové dva boxy a oba jsou bez dostihové zkušenosti. Majitelem Chariydiho (Mariydi – Charente, Lincoln) je Viktor Komárek. „Chariydi je větší koník a pan majitel si ho pořizoval do budoucna do překážek. Začne ale starty na rovinách a určitě na něho nebudeme pospíchat.“ Dodejme, že hřebec je polobratrem mj. vítěze Ceny Labe Cherwicka (Laroche). Stáj Qartis – Zámecký Vrch tu má v tréninku také Charlin (Moonjaz – Charmera, Scorpion): „Charlin je velká klisna. Je narozena až v květnu, je jí opravdu kus. Moc pěkně cválá, ale je vidět, že je to ještě dítě. Má být pozdní po kom, protože jak Moonjaz, tak Jape, dávají pozdní koně. Ale moc se mi Charlin líbí, zkusili jsme ji přihlásit do Oaks.“
A nyní se již dostáváme k zajímavé sestavě čtyřletých a starších koní, z nichž se někteří budou věnovat překážkové disciplině. Pětiletá Destiny Star (Egerton – Determinacja, Sorbie Tower) na podzim potěšila nejprve třetím místem v Karlových Varech, a pak vyhrála v říjnu dostih určený žákovským a amatérským jezdcům. „Destiny je naše potížistka. Byla sirotek a dost svéhlavá, ale teď už je to s ní lepší. Jako tříletá si zlomila pánev, proto měla v tomto roce jen jeden start. Zůstane ještě letos na rovině, a doufám, že ji bude moci jezdit Dana Bořánková, ta si s ní sedla nejlépe,“ svěřuje na konto zástupkyně stáje A & L Company trenérka. Klisnina o dva roky starší polosestra Determis (Dandoun) stáje EŽ Praha s. si loni jednou zkusila dostih steeplechase, kde ale spadla. Poté se vrátila na roviny a třikrát se v nich umístila. „Skoky jí moc nejdou, i když v tréninku skákat umí, ale potřebuje okolo sebe klid a to zrovna v dostihu moc není. Znervózní a začne pak špatně skákat, takže bude pokračovat v rovinovém provozu. Pravděpodobně tohle bude její poslední sezóna.“
Dream Of Love (Egerton) stáje JB loni vyhrála koncem července dostih v Mostě. „Také ona zůstane na rovině. Je to exteriérem moc pěkná klisna.“ Nejstarší trenérčinou svěřenkyní je osmiletá Kopretina (Templetänzer) stáje Reggie Racing. I ona loni potěšila svůj realizační tým vítězstvím, v supervytrvaleckém dostihu v Karlovýcb Varech. Předtím ale běhala také v Německu. „To je naše matadorka, dobře přezimovává a zůstává na rovině."
K širší špičce tříletých klisen loni patřila nová posila Olinka (Alaska Dancer). Klisna byla pátá v Jarní ceně klisen a vyhrála rovněž dvojkový handicap. "Měla problémy psychického rázu a pan majitel chtěl zkusit, zda-li by jí prospěla změna prostředí.“ Klisna je jediným koněm v sezóně 2018 poprvé zaregistrované Stáje MEKA. To pětiletého Orsona (Egerton) trenérka Horáková chystala k dostihovým krůčkům od začátku a hnědák pod jejím vedením dokázal během dvou sezón vyhrát pět dostihů. Loni se dostal do vítězné formy na podzim, kde tirumfoval v supervytrvaleckých dostizích v Brně a v Kolesách. „Orson je šikovný koník, ale chová se spíše jako klisna. Je sice hodný, ale stresuje se, musí mu vše sednout. V tréninku ho zaskakujeme, takže by měl letos chodit steeplechase.“
Dream of Love | Chariydi | Waste No Time |
Stáj EŽ Praha a.s. má u Lenky Horákové v tréninku také sedmiletého Skyline Runnera (Zoffany), který už má ze sezóny 2018 na svém kontě vítězství z dostihu přes proutěné překážky, ale loni na dráze chyběl. "Teď se připravuje na sezónu a měl by chodit skoky „dokola“. " Jeho tréninková kolegyně Swan Princess (Stormy Jail), polosestra již zmíněného dvouletého Svena, loni vyhrála na domácí dráze a kromě toho se čtyřikrát umístila v dostizích třetí a čtvrté kategorie. „ Ze Swan Princess se udělala pěkná klisna, přes zimu dospěla. V práci taky skáče a docela jí to jde. Zatím zůstane na rovině a uvidíme, zda přejde na překážky letos nebo až příští rok."
Sedmiletý zástupce DS Tasava Waste No Time (Egerton) se loni dokázal umísťovat i v dostizích druhé kategorie, ale z posledního absolvovaného dostihu v polovině srpna v Karlových Varech si odnesl ošklivé zranění. „Je to hodně smůlovatý koník. Při posledním startu na něco ostrého šlápl a to mu prořízlo ve spěnce pouzdro a šlachu. A ještě s tímto zraněním doběhl do cíle pátý… Doktorka Mezerová ho musela odoperovat. Waste teď už vypadá dobře, takže bude moci pokračovat v kariéře.“
Slavnostní dekorování po vítězství Kopretiny | Vítězství Swan Princess |
A co by si zkušená trenérka od nové sezóny přála? „Samozřejmě zdraví koní a lidí okolo nich, a také aby byli majitelé spokojení. Doufám, že se nám v sezóně podaří nějaké pěkné výsledky a dobře se do dostihového provozu zapojí koně, kteří budou na dráze začínat. Konkurence je sice v dostizích velká, ale snad nás koně některými výsledky potěší. Pracuji hlavně s českými odchovanci a ti jsou vesměs pozdnější, v minulosti nám udělali radost koně českého chovu ve vyšších kategoriích i v klasických dostizích, tak doufám, že se něco pěkného podaří. Musím ale říci, že ročci z Hřebčína Napajedla se mi moc líbí. Dobře se s nimi pracuje a vypadají k světu,“ zakončuje úvahou o českém chovu Předsezónní rozhovor trenérka Horáková.
Michaela Zemanová
Fotografie: Jana Vargová, Monika Vodičková, Marcela Klingorová a archiv Lenky Horákové
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
MVDr. Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
MUDr. Václav Hulínský
Ing. Jana Nováková
Ing. Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý