Cena prezidenta 2023Za účasti hlavy státu prezidenta Petra Pavla se v neděli v Chuchle Areně Praha uskutečnil předposlední mítink letošní metropolitní sezony. Jeho vrcholem byla 102. Lokotrans Cena prezidenta republiky (I.k., 3+, 3200 m), v níž roli favorita splnil vítěz Saint Legeru Magic Merlin (Ulysses), jemuž nečekaně silně konkurovala taktéž tříletá Garmona (Egerton). Úspěch tříletého ročníku doplnila ještě čtvrtá Abella (Belardo).

 
Ultravytrvalecký dostih, jehož dotace po zaštítění ze strany společnosti Lokotrans stoupla na rovných 300 tisíc korun, přilákal plné pole 14 koní a nabídl nepochybně zajímavé klání. Po startu se do čela dostala slovenská tempařka Palmera (Jukebox Jury), kterou brzo vystřídal Chaldero (Morandi), sledovaný Nairobi Boyem (Mukhadram), blízko byla i Vignetta (Pouvoir Absolu). Pole se díky Chalderovu tempu rychle natáhlo a už když šli koně poprvé kolem cílového mezníku také rozdělilo na dvě poloviny. Favorizovaný Magic Merlin cválal společně s Garmonou na konci druhé skupiny a jelikož mezera mezi oběma částmi pole rychle narostla až na přibližně osm délek, měl v té době favorit na čelo pole značnou ztrátou.

Drama se však nekonalo. Už na protější rovině se pole spojilo, ztráta posledních koní na čelo rapidně zmenšila a v cílové rovině pak přišel čas těch, kteří nikam nespěchali. Martin Laube vytáhl favorizovaného ryzáka stáje Lokotrans vně, zatímco středem pole přišel nástup Garmony s Martinou Havelkou. Dvěstě metrů před cílem bylo jasné, že vítěz vzejde z trojice Magic Merlin, Garmona a Dillon (Dariyan), 100 metrů před cílem byli ve hře už jen Magic Merlin s Garmonou, z jejichž souboje vyšel lépe Magic Merlin, Gaspariniho polosestra jej však silně potrápila a v cíli byl mezi nimi rozdíl pouhého krku. Za Garmonou a Dillonem finišovala čtvrtá Abella (Belardo) a na Slovensko putují i páté peníze díky Palmeře (Jukebox Jury).

Cena prezidenta 2023 ceny

Svěřenec Luboše Urbánka Magic Merlin potvrdil nejen dobrou formu stáje, ale především se stal vůbec prvním koněm, který v jedné sezoně získal všechny tři největší podzimní vytrvalecké zkoušky - St. Leger, Velkou cenu českého turfu a Cenu prezidenta republiky.

Kůň ke sledování? Maximilián

Rámcový program nabídl mj. i již 16. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour (II.k., 3+, 1612 m), v němž při své české premiéře uspěl Jiřím Brožem připravovaný pětiletý PARIGI (Kendargent) z PP Zámrsk, který pod žk. Tomášem Romanem o hlavu zdolal favorizovaného Politicum (Lethal Force), který nosil o dvě kila více.

Cena belousu 2023

Mítink nabídl i dva dostihy z programů pro koně českého chovu. Hodně zajímavým jménem pro příští sezonu by mohl být vítěz předposledního dílu Fitmin Cupu Ceny Fitmin Solution (III.k., 2, 1400 m) ryzák MAXMILIÁN (Eagle Top - Rabbit Motivator, Motivator). Vlastní odchovanec Rabbitu při své dostihové premiéře ukázal krásný finiš, kterým pod Jiřím Chaloupkou útokem zvenčí jistě vyhrál před dalším Eagle Topovým (Pivotal) potomkem Zajou Top a krabčickým Aaronem (Zazou), který dostih odvodil.

Potomci Zazou a Eagle Topa hráli prim i v druhém dostihu pro tuzemské odchovance Ceně Nagano Golda (III.k., 3+, 1800 m), ve které nízko zatížená tříletá LAST CHANCE (Zazou - Lužnice, Kalanisi), absolvující teprve druhý start v životě, pod Taťánou Mášovou o délku zdolala favorizovanou Eagle Babe (Eagle Top).

Výborný den měla také žk. Anna Lebdušková, která v sedlech DONTELLYOURMOTHER (Biraaj) a N' OUBLIE PAS (Dux Sholar - Numero Treize, Stormy River) získala double a tím i prvenství v Hippospol Cupu.

I zbylé dva dostihy, o nichž jsme se dosud nezmínili, patřily něžnějšímu pohlaví. Martina Havelková v jezdecko-trenérské dvojroli připravila i dovedla vítězně do cíle Ceny společnosti Tipsport (hdcp V.k., 1400 m) dosud nezvítězivší YELLOW CURRY (Al Wukair) stáje Liška Team a v závěrečné Ceně společnosti Loko Trans Media, s.r.o. (hdcp III.k., 2400 m) hrála prim am. Klára Chrbolková v sedle výhodně zatížené tříleté hnědce stáje Epona TRIESTINY (Golden Horn) stáje Epona z lotu Tomáše Váni.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net