ejc2015 logoDnešní přihlášky na European Jockey´s Cup 2015 konaný v sobotu 26. září ve Velké Chuchli nezůstavají za domácím očekáváním, na všech tratích totiž nechybí tuzemská špička. Do Prahy se chystá také několik zahraničních stájí - především ze Slovenska, Německa a Maďarska. Přihlášen byl ale také kůň Ardaka Amirkulova trénovaný ve Francii.Nejvíce koní, a to čtrnáct, bylo přihlášeno do dostihu na 1800 metrů.  Je mezi nimi mj. Zazou (Shamardal), Chardonney Tcheque (One Cool Cat) a elitní tříletci Aldar (New Approach) a Tamarind Cove (Galileo), nedávný vítěz Velké ceny Prahy. Ze Slovenska byl přihlášený King of Marmalade (Duke of Maramlade) a z Francie tříletý Rule the Waves (War Front), kterého ve Francii připravuje pro Ardaka Amirkulova trenér Thomas Demeaulte. Americký rodák běhal loni velmi solidně v Irsku, ale letos ve Francii v dostizích kategorie D a E ani jednou nebyl ve třech startech na tabuli. Dvojice bude reprezentovat německý turf. Trenér Vovčenko přihlásil šestiletou Simplon (Rail Link), letos v sedmi startech pokaždé umístěnou a vítězku handicapového dostihu na 1800 metrů v Hamburgu počátkem července. Pětiletá Kathinka (Speedmaster) běhá především ve Francii. Ze tří letošních startů byla třetí v Longchamp na 1700 metrů v dostihu kategorie B o 70.000 euro.

O jednu přihlášku méně bylo učiněno pro 2600 metrů dlouhý dostih, který bude sice jen československým měřením sil, za to ale skutečnou turfmanskou lahůdkou. Klasické vítěze Touch of Genius (Galileo) a Sanoka (Jape) totiž "proklepnou" Meandre (Slickly), Trip to Rhodos (Rail Link), Aztek (Moonjaz), Autor (Authorized), navracející se Omnibus (Da Xian) a další osvědčení starší vytrvalci. Jediným zahraničním účastníkem bude Lumiere  Eternelle (Desert Style). Čtyřletá svěřenkyně trenéra Stančíka neprohrála tři poslední starty v dostizíích druhé a třetí kategorie na tratích 2400 - 2600 metrů, přičemž většinou vítězila suverénně.  

Vrchol Poháru žokejů, 1400 metrů dlouhý dostih o 1,65 mil. Kč, přilákal zájem realizačních týmů 12 koní. I do tohoto klání byl přihlášený Chardonney Tcheque, a spolu s ním Dashing Home (Dashing Blade), Nine ou Four (Mecicean) a poprvé by se mohl na českou dráhu podívat ve Francii úspěšný Phu Hai (Elusive City). Ze Slovenska by měl opět přijet vítěz Svatováclavské ceny Dodybud (Soviet Star) a z Maďarska sedmiletý Silent Blessing (Diktat), známý též z velkých bratislavských sprintů v sezónách 2012 a 2013. Pavel Vovčenko přihlásil osmiletého Black Cool Cat (One Cool Cat), letošního šestinásobného účastníka handicapových dostihů, který zvítězil v dubnu v Magdeburgu na 1300 metrů. Naposledy byl hnědák 6. září od délku druhý v Baden-Badenu pod vedením Filipa Minaříka. Čtyřletá Lilydale (It´s Gino) trenéra Mongila se stala 1. srpna v Deauville čtyřnohou partnerkou am. Jindřicha Fabrise v dostihu kat. E na 1600 metrů, kde společně skončili čtvrtí, necelé 4 délky za vítězem. To byl jeden ze dvou klisniných letošních nejlepších výsledků.

Deset přihlášek má dostih na 1400 metrů určený klisnám, který bude soubojem českých stájí s jednou slovenskou a také maďarskou. Na startu by měla být po týdnu klasická vítězka Dumnonia (Silver Frost) a ze starších klisen stojí handicapově nejvýše Kobi (Toylsome), vítězka Velké ceny BBAG z Karlových Varů a dvojková vítězka Money For Danny (Azamour). Trenérka Kubovičová přihlásila tříletou Living Colors (Look Honey), pátou z Ceny Arvy a Slovenských Oaks. Velkým pojmem je maďarská Alfkona (Areion) v tréninku Jozefa Rosivala, kdysi klasická hrdinka a od té doby vítězka mnoha velkých sprintírských dostihů v Budapešti a Bratislavě.

Pouze sedmička koní byla přihlášena do kilometrového dostihu, který tak jako jediný z dostihů European Jockey´s Cupu zůstal na přihláškách otevřený.  Z domácích koní jsou hvězdami Mikesh (Majestic Missile) a Waka Laura (Windsor Knot), a vůbec poprvé se v tuzemsku představí nová akvizice stáje Leram Sinbad (Shamardal), 9. září druhý v  Lion d´Angers v dostihu o 52.000 euro. Jediná zahraniční přihláška přišla z Německa od trenéra Müncha. Čtyřletý Elliot Carver (Linngari) vyhrál letos dostih kategorie E ve francouzském Divonne a jako čtvrtý se umístil v "déčku". (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net