Zítra se v Karlových Varech odběhne první jedničkový dostih pro dvouleté 40. Cena Masise - Pohár Statku Blata Český ráj (I.k., 2, 1200 m, 135.000 Kč). V posledních 4 ročnících dostihu vládly klisny a letos mají velkou šanci vítěznou šňůru prodloužit, neboť v poli 8 koní vládnou výraznou početní převahou. Vedle skutečnosti, že slabší pohlaví tvoří tři čtvrtiny startovního pole, hraje klisnám do karet i papírově nejšancovější kůň v poli, kterým je v dosavadních dvou startech neporažená Berthesa (Alhebayeb).


Svěřenkyně trenérky Vocáskové, hájící barvy sponzora dostihu Statku Blata Český ráj, suverénně ovládla Simsonovu cenu, v níž soupeřkám nadělila 9 délek. Stejně jako v předešlých dvou startech bude v sedle klisny z linie raných koní, jejíž matka Rondo Alla Turca (Noverre) je polosestrou v krabčickém chovu působící dvojnásobné listed vítězky Blessyourpinksox (Cadeaux Genereux), matky výborného Bonyse (Intense Focus), žokej Tomáš Lukášek a Tipsport jejich šance ohodnotil kurzem 1,45:1.

Jisté vítězství v Lysé nad Labem pasovalo za druhou favoritku klisnu z lotu Karla Germiče, který Ceny Masise získal předloni s pozdější šampiónkou dvouletých klisen Love Connection (Amico Fritz). Jeho letošní šance se jmenuje Ambra (Stormy River), zakoupená na říjnové dražbě v Baden-Badenu jako ročka za 4.500 €, a v jejím sedle bude, stejně jako v minulém vítězném startu, žokej Jiří Chaloupka. Druhou Germičovou šancí je odchovankyně jeho partnerky Jany Bečkové Miluška ex Meggle (I Was Framed), vítězka úvodního dostihu Fitmin Cupu, která v Simsonově ceně skončila druhá, ovšem 9 délek za Berthesou. I v jejím sedle bude partner z vítězného startu Michal Hrouda.

Dobrý dojem ze svého výkonu v Simsonově ceně zanechala Archird (Archipenko), kde sice skončila až čtvrtá, ale ukázala  hezký závěr ze zadních pozic. Minule ji vedl ž. Jan Rája, který ale tentokrát bude v sedle další k nadějí stáje MUDr. Evy Nieslanikové Maverany (Grand Presidium), zatímco do sedla Archird se vyhoupne žokej Jan Verner. Polská odchovankyně Maverana má za sebou jediný start z 21. července, kdy sice vbíbala do cílové roviny s malou ztrátou na pole, ale postupně se posunula na čtvrté místo.   

Nepopsaným listem je dosud nestartovavší hnědák Marios z lotu Václava Luky, který ke svému prvnímu startu nastoupí den poté, co jiný potomek excelentního australského sprintera Starspangledbannera (Choisir) z bošovické centrály klisna Mequinenza debutovala v Deauville. Matka Paracel (Gone West) vyhrála jeden dostih ve třech letech ve Francii, z trojice jejích vítězných potomků se jednomu podařilo zvítězit už ve dvou letech, dokonce v debutu.

Kurzy na vítězství v Ceně Masise. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy masis

Cena Masise

Cena Masise byla pojmenována po zřejmě nejvýznamnějším plemeníkovi českého chovu v celé naší historii Masisovi, vítězi Československého derby a posléze mnohonásobném šampiónu československých plemeníků. Tradiční letní vrchol dvouletých se v Karlových Varech, kam byl přesunut z Velké Chuchle, běhá od roku 1990, byť s několika výjimkami, kdy se dostih konal znovu v Praze nebo jednou též na mostecké dráze. Poté, co byla Simsonova cena překlasifikována jako dostih II. kategorie, je Cena Masise první jedničkou pro dvouleté, byť i ona prošla obdobím, kdy se běžela jako dvojkový dostih. 

V posledních 10 ročnících se jej v průměru zúčastnilo 8,4 dvouletků (nejvíce v letech 2013 a 2014 - 10, nejméně 7 ve 4 ročních). Relativně často se jej účastní i koně domácího chovu, kterých v posledních 10 ročnících startovalo celkem 33, uspěli z nich dva - Decorus (Varadar) a Valmont Ohne (Look Honey).  

Vítězové posledních 10 ročníků Ceny Masise 

rok vítěz stáj jezdec trenér
2018 NEAR TO BE RICH (FR) DS Pegas Foret P. Török D.
2017 LOVE CONNECTION (GER) Tahlo Šefraný Chaloupka J. Germič K.
2016 SAŠA (GB) Lascar Murzabayev B.  Váňa T.
2015 SKARA (IRE) Stáj Charvátová Murzabayev B. Tůma P.
2014 VALMONT OHNE  Rabbit Trhový Štěpánov Verner J. Petrlík A.
2013 LUŽNICE (IRE) Englicovi a Kulhánkovi Rája J. Vocásková H.
2012 BILGE KAGAN (IRE) Adilgaliyev Artur Zatloukal M. Šavujev A.
2011 DECORUS Jezdecké potřeby Ostrava Korečková V. Syslová L.
2010 NINA DIRECTA (GER) Hřebčín Křenek Janáček V. Luka V.
2009 RAMBLE ON (FR) Clint-Racing Lukášek T. Török D.


Z rámcových dostihů je nejzajímavější dvojková Cena společnosti Lokotrans (II.k., 3+, 2400 m, 100.000 Kč), ve které se po 14 měsíční pauze vrací na dráhu ryzák Eskerkhan (Elnadim), někdejší vítěz Saint Leger v Pjatigorsku, který následně v péči Arslangireje Šavujeva vyhrál dva jedničkové dostihy včetně Velká ceny českého turfu 2017. V sedle Eskerkhana bude ž. Martin Laube. Proti němu se mj. postaví do Velké varšavské hlášený Dominique (Motivator) s ž. Janem Vernerem a především tříletý, v dosavadních dvou startech neporažený Svenson (Blame) s Michalem Hroudou. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net